پای پرانتزی

پای پرانتزی

در این مقاله به تشخیص پای پرانتزی ، علل و روش های درمان آن میپردازیم .امید است این مطلب برای خواننده مفید واقع شود.

 

سر فصلهای این مقاله :

 

1-تشخیص پای پرانتزی 
2- شش علت شکل گرفتن پای پرانتزی
3-درجات پرانتزی
4-ورزش برای پای پرانتزی
5-سوالات راجع به پای پرانتزی

تشخیص پای پرانتزی

پای پرانتزی و ایجاد قوس در زانوها از بدو تولد در بسیاری از افراد مشاهده شده و عدم توجه به رفع این مشکل در نهایت می تواند باعث ایجاد ساختار نامناسب در بدن فرد گردد. گذر زمان و نداشتن توجه کافی برای اصلاح پای پرانتزی عدم اعتماد به نفس، بروز آرتروز و حتی نداشتن تعادل مناسب و اثرات جانبی بر سایر بخش های بدن را به همراه خواهد داشت. ادونس کلینیک؛ تولید کننده انواع کفش طبی و پروتز برای درمان پای پرانتزی در این مطلب نکات مهمی در رابطه با این اختلال در ساختار زانو و پاها را ارائه خواهد داد.

درمان پای پرانتزی-پای پرانتزی-ادونس کلینیک

6 علت شکل گرفتن پای پرانتزی 

با توجه به اینکه اغلب نوزادان در بدو تولد با مشکل پرانتزی بودن پاها مواجه می باشند و حتی در سنین بزرگسالی نیز این مشکل در افراد زیادی مشاهده می شود، این سوال وجود دارد که علت شکل گرفتن پای پرانتزی چیست؟ بدون شک اطلاع از علت شکل گرفتن پای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان می تواند باعث شود تا از بروز چنین اشکالاتی در پاها جلوگیری گردد. اصلی ترین دلایل در بروز و شکل گیری پاهای پرانتزی در نوزادان و بزرگسالان شامل موارد زیر می باشد:

بیشتر بدانیم از: علت درد کف پا در کودکان


 

 

وزن زیاد جنین در رحم مادر

اصلی ترین و مهم ترین علت پرانتزی شدن پا نوزادان، کمبود فضای مناسب در رحم مادر برای چرخش و حرکت جنین می باشد. با توجه به اینکه ساختار بدن و استخوان ها در دوران جنینی شکل می گیرد، کمبود فضا برای قرار گرفتن صحیح پاها در نهایت می تواند باعث بروز چنین اشکالاتی گردد. این مساله مخصوصا در مادرانی که با دیابت در دوران بارداری مواجه هستند اهمیت بیشتری پیدا می کند. چون دیابت بارداری اثر مستقیم بر افزایش وزن جنین داشته که باعث میشود فضای رحم مادر برای نوزاد کوچک شود. کنترل وزن مادر و جنین به صورت مرتب و دوره ای مهم ترین راهکار برای جلوگیری از رخ دادن چنین مشکلاتی می باشد.

آرتروز در بزرگسالان

با گذر زمان و افزایش سن افراد بخاطر وزن زیاد و غیره آرتروز در بخش های مختلف بدن، مخصوصا زانوها مشاهده می گردد. عدم توجه به رفع این مشکل و درمان آرتروز می تواند منجر به تغییر حالت زانوها و شکل گیری قوس در آنها گردد. یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد پای پرانتزی بزرگسالان، آرتروز می باشد که به شیوه های مختلف قابل درمان است.

درمان پای پرانتزی-پای پرانتزی-ادونس کلینیک

ساییدگی غضروف

از دیگر دلایل بوجود آمدن پای پرانتزی بزرگسالان، ساییدگی غضروف ها می باشد که به مرور باعث میشود فرد تعادل و توانایی کافی برای حرکت نداشته باشد. این مشکل همچنین باعث پرانتزی شدن پاها می گردد. درمان این قبیل مشکلات اغلب با تجویز دارو و در برخی مواقع باجراحی انجام میشود.

برای دریافت اطلاعات و خرید : کفی طبی گروه ادونس کلینیک


کمبود ویتامین D

وجود پای پرانتزی در نوزادان زیر سه سال کاملا طبیعی می باشد و به مرور این مشکل برطرف میشود و جای نگرانی وجود ندارد. اما در برخی از مواقع روند اصلاح پاها ممکن است بسیار کند بوده یا مشکل برطرف نگردد. اصلی ترین علت بروز این مشکل کمبود ویتامین D در فرد می باشد که با مصرف مکمل های غذایی لازم است به جبران ویتامین D کمک شود. توجه به نوع تغذیه، قرار گرفتن فرد در مقابل نور خورشید و استفاده از مکمل های غذایی بهترین راهکار برای بهبود روند درمان و اصلاح پای پرانتزی در کودکان می باشد.

جوش خوردن نادرست استخوان پس از شکستگی

پس از شکستگی پا و گچ گرفتن نادرست آن، این احتمال وجود دارد که پا به صورت پرانتزی شکل بگیرید. در صورت رخ دادن این مشکل با توجه به تشخیص پزشک ممکن است با ورزش یا جراحی زانوها اصلاح شوند.

اصلاح الگوی راه رفتن با استفاده از کفش طبی مخصوص


 

بیماری بلانت یا نرمی استخوان

بلانت یا نرمی استخوان از دیگر علت های پرانتزی شدن پا در نوزادان می باشد که علت بروز این بیماری مشخص نیست. نوزادانی که با نرمی استخوان مواجه هستند، در صورتیکه زودتر از موعد راه بروند یا وزن آنها زیاد باشد، با پرانتزی شدن پاها روبرو خواهند شد. برای تشخیص این بیماری در نوزادان و کودکان نیاز به اسکن می باشد که به تشخیص پزشک انجام خواهد شد.
البته لازم به ذکر است که در برخی از مواقع ژنتیک نیز می تواند بر بروز این اختلالات رشدی در ساق و زانوی پا اثرگذار باشد که با طی کردن فرآیند تشخیص و درمان زیر نظر متخصص علت اصلی آن تعیین می گردد.

درمان پای پرانتزی-پای پرانتزی-ادونس کلینیک

درجات پای پرانتزی

با توجه به میزان فاصله ای که بین زانوها وجود دارد می توان این اختلال رشدی را درجه بندی کرد. برای تشخیص درست درجات پای پرانتزی لازم است فرد بر روی سطح صاف به صورت طاق باز دراز کشیده و قوزک پاها را به هم متصل کند. با وسایلی مانند کولیس میزان فاصله بین کندیل داخلی ران اندازه گیری میشود. درجه خفیف یا نوع اول فاصله ای کمتر از 2.5 سانتی متر، درجه متوسط بین 2.5 تا 5 سانتی متر و بیشتر از این مقدار در درجه سوم یا شدید قرار میگیرد. با توجه به درجات پای پرانتزی نوزادان و بزرگسالان روش های مختلفی برای درمان ارائه می شود.
 

مقاله راهنمای تشخیص تا درمان پای پرانتزی


ورزش برای پای پرانتزی

برای درمان پرانتزی بودن پاها روش های مختلفی وجود دارد مانند استفاده از کفش طبی، زانو بند یا بریس، ورزش، ماساژ درمانی، جراحی، تجویز دارو. یکی از بهترین راهکارها مخصوصا در سنین کودکی انجام حرکات ورزشی زیر نظر افراد حرفه ای در این زمینه می باشد. حرکات متعدد پیلاتس، انجام حرکات کششی، یوگا و ماساژ زیر نظر فیزیوتراپ برای این منظور وجود دارند که روند اصلاح پاها را تا حد زیادی بهبود می بخشند. نکته بسیار مهم این است که هیچگونه ورزش و حرکت کششی را نباید خودسرانه انجام داد.

برای دریافت اطلاعات و خرید : فروشگاه کفش طبی زنانه تهران 


آیا پای پرانتزی با افزایش سن بدتر میشود؟

همان طور که قبلا اشاره شد، پای پرانتزی نوزادان زیر سه سال طبیعی می باشد و با رشد آنها به مرور این مشکل خود به خود برطرف می گردد. در برخی از مواقع ممکن است عکس این مسئله وجود داشته باشد و نه تنها پاها اصلاح نشوند، بلکه اندازه فاصله بین زانوها نیز بیشتر شود. در این شرایط بهتر است به پزشک مراجعه شود تا مانع از رشد بیشتر اختلال گردد. در سنین بزرگسالی نیز ممکن است بخاطر آرتروز و ساییده شدن غضروف ها پاها تغییر شکل دهند که با جراحی، تجویز دارو و کفش های طبی می توان این مشکل را رفع نمود.

آیا آرتروز باعث ایجاد پای پرانتزی میشود؟

آرتروز که با افزایش سن شایع می گردد، بر مفصل داخلی زانو اثر دارد و ادامه پیدا کردن این مشکل در فرد باعث پرانتزی شدن پا خواهد شد. لذا پیشنهاد می کنیم، در صورت مشاهده هرگونه علایم آرتروز در پاها بلافاصله به پزشک مراجعه نموده تا اقدامات لازم صورت گیرند.
 
ادونس کلینیک با بهره مندی از تجهیزات کاملا بروز و متخصصین با تجربه یکی از بهترین مراکز ارتز و پروتز در تهران می باشد. این مجموعه خدمات متنوعی از قبیل درمان و اصلاح کف پای صاف در کودکان و بزرگسالان، ارائه انواع کفش های طبی و پروتز پا و غیره را ارائه می دهد. به منظور دریافت نوبت و مشاوره با گروه آرتز و پروتز دکتر بهنام سلیمانی می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.
 
 

اگر از هالوکس والگوس رنج میبرید کلیک کنید

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com