ارتوپدی فنی در خدمت بیماران ارتوپدی
 • صفحه اصلی
 • تازه ها
 • ارتوپدی فنی در خدمت بیماران ارتوپدی

ارتوپدی فنی در خدمت بیماران ارتوپدی

ارتوپدی فنی چیست؟

ارتوپدی فنی یکی از رشته های زیر مجموعه پزشکی است که هدف از آن تولید انواع پروتز و ارتوز است که در کنار تولید این محصولات به آموزش بیماران در این زمینه نیز می پردازد. همانگونه که می دانید تولید و آموزش نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارد که ادونس کلینیک در این زمینه توانسته است در طی سالیان متمادی رضایت مشتریان را همواره کسب نماید.

ارتوپدی فنی دارای دو هدف اصلی ساخت آرتوز و پروتز اندام مصنوعی و کمک به بیمار برای استفاده از هر یک است. در واقع فردی که در این زمینه فعالیت دارد یا به تولید آرتوزهای مختلف از قبیل بریس میلواکی میپردازد یا اندام های مصنوعی را به شکل پروتز طراحی و تولید نموده و در نهایت نیز لازم است به فرد نحوه استفاده از آنها را آموزش دهد. ادونس کلینیک؛ سازنده و ارائه دهنده آرتوز و پروتز اندام مصنوعی در ادامه به معرفی اهداف ارتوپد فنی و کاربرد تولیدات آنها خواهد پرداخت.

 

 

کاربرد ارتوپدی فنی

انسان در طول زندگی ممکن است به دلایل مختلف بخشی هایی از اندام های خود از قبیل دست و پا را از دست بدهد یا سیستم و ساختار بدن وی و شکل استخوان ها به شکل ناهنجار رشد کند. به همین دلیل لازم است از تجهیزات و ابزارهای اصلاح کننده و جایگزین برای این منظور استفاده شود. ارتوپد فنی از رشته های مرتبط با علم پزشکی می باشد که به منظور رفع و حل این مشکلات به طراحی و ساخت ابزارهای متعددی پرداخته و در نهایت پس از قرار دادن پروتز و آرتوز بر روی بدن فرد بیمار، در طول دوره های آموزشی وی را برای استفاده از آن آماده و تمرین خواهند داد. در حالت کلی مجموعه فعالیت های ارتوپدی فنی را می توان به دو گروه آرتوز و پروتز تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

ساخت پروتز در ارتوپدی فنی

پس از قطع اندام های مختلف بدن به دلیل تصادف، بیماری و حتی مشکلات مادرزادی و به منظور دعوت از این افراد برای ادامه بهتر زندگی از اندام های مصنوعی استفاده میشود. ساخت و طراحی این اندام ها که به پروتز شناخته شده می باشند توسط پراستتیست Prosthetist انجام میشود. پس از طراحی و ساخت پروتزها بر اساس ساختار بدن فرد، لازم است دوره های آموزشی و تمرینی برای آشنایی فرد با نحوه استفاده از آن توسط ارتوپد فنی ارائه گردد. از جمله پروتزهای بسیار پرکاربرد که توسط پراستتیست ها طراحی می گردد می توان به انواع پا مصنوعی اشاره نمود که از نظر جنس و نحوه اتصال آنها به بدن با هم تفاوت های زیادی دارند.

ساخت آرتوز در ارتوپدی فنی

از دیگر زیر شاخه های ارتوپد فنی می توان به طراحی و ساخت آرتوز اشاره نمود. آرتوز به مجموعه تجهیزاتی گفته میشود که به سایر اندام ها کمک می کنند تا بهتر عمل نموده یا ساختار و شکل آنها را به مرور اصلاح می کنند. به عنوان مثال، برای انحناهای شدید در ستون فقرات افراد بریس میلواکی استفاده میشود که طراحی و ساخت آن توسط افراد فعال در حوزه آرتوز صورت میگیرد. در واقع تولیدات این گروه جایگزین اندام ها نمی باشند، بلکه مکمل می باشند تا حرکات اندام مورد نظر اصلاح گردد.

ادونس کلینیک یکی از بزرگترین و معتبرترین مجموعه های فعال در حوزه ارتوپد فنی می باشد که طراحی و ساخت و آموزش و تمرین برای استفاده از آرتوز و پروتزهای مصنوعی را با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب ارائه می دهد.

ارتوپدی فنی برای اکثر مردم ناشناخته و مبهم می باشد، مگر کسانی که بنابر اقتضای شرایط جسمیشان نیاز به مراجعه به مراکز ارتوپدی فنی پیدا می کنند و باید بیشتر در مورد ارتوپدی فنی بدانند. امروزه بیماران بسیاری از مشکلات ارتوپدی رنج می برند، مشکلاتی همچون درد یا ناهنجاری های مفصلی نمونه ای از این مشکلات است. اما نقص عضو یکی از بدترین مشکلات ارتوپدی است که علاوه بر از بین رفتن زیبایی ظاهری شخص، در کارکرد او و از دست دادن اعتماد بنفسش بسیار تاثیر گذار است. بنابراین رشته ارتوپدی فنی که زیر مجموعه ای از رشته پزشکی است به این دسته از بیماران و کسانی که از مشکلاتی همچون ناهنجاری های مفصلی، درد در مفاصل و سایر بیماری های ارتوپدی رنج می بردند، کمک می کند تا مشکل این دسته از بیماران حل شود.

ادونس کلینیک - ارتوپدی فنی

 افرادی که در زمینه ارتوپدی فنی مشغول به کار هستند به دو دسته تقسیم می شوند.

دسته اول:

ارتزیست ها هستند که کار آن ها تولید و طراحی ارتوزها است.

دسته دوم:

پروتزیست ها هستند که به ساخت و طراحی انواع پروتزها مشغول هستند. افرادی که در حوزه ارتوپدی فنی مشغول به فعالیت هستند دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری ارتوپدی فنی هستند اما برخی از آن ها نیز تکنسین فنی بوده که به صورت تجربی ارتوپدی فنی را یاد گرفته اند. این افراد دانش فنی و مکانیکی استفاده از مواد را دارند. همچنین این دسته از افراد باید با آناتومی بدن انسان آشنایی کامل داشته باشند و انواع بیماری های حرکتی را نیز بشناسند.

 

انجام ارتوپدی فنی در ادونس کلینیک

تاریخچه ارتوپدی فنی

از آن جایی که هدف اصلی ارتوپدی فنی کمک به بشریت و خدمت رسانی به معلولین می باشد پس قدمت آن به 2000 سال قبل از میلاد بازمی‌ گردد.

این علم از گذشته تاکنون در حال پیشرفت بوده است و تغییرات چشمگیری داشته است، تاریخچه ارتوپدی فنی در ایران به دوران شاهنشاهی بر می گردد. آغازگر دوران ارتوپدی فنی نوین، پزشک و جراح فرانسوی به نام «آمبرواز پاره» بود، او در قرن 16، ارتوپدی فنی را به دو قسمت پروتز ثروتمندان و فقرا تقسیم کرد تا ثروتمندان از امکانات و تجهیزات مدرن‌ تری برای اندام مصنوعی خود برخوردار باشند. این دانش در سال 29-30 شمسی در ایران فعالیت خود را آغاز کرد و شهر مشهد مقدس نیز به عنوان اولین منطقه شروع خدمات ارتوپدی فنی نام گرفته است.

 

برای درمان پای پرانتزی کلیک کنید

 

منظور از ارتوز در ارتوپدی فنی چیست؟

ارتوزها وسایلی هستند که به منظور اصلاح وضعیت یا کنترل حرکت بدن در یک قسمت استفاده می شوند. بیماران مختلفی ممکن است از این ارتوزها استفاده نمایند. مثلا افرادی که در سانحه یا تصادف به قسمتی از بدنشان ضربه وارد شده، بعد از بهبود باید به مراکز ارتوپدی فنی مراجعه کنند و از ارتوزهای خاصی برای مراقبت و بهبود حرکت آن قسمت استفاده نمایند.

همچنین افرادی که دچار اختلال در کنترل حرکات مفاصل بوده و یا به دلیل بیماری های عصبی دچار عدم کنترل حرکات در اندام های بدن هستند، باید از ارتوزهای استاندارد سازی شده با علم ارتوپدی فنی، استفاده نمایند.

برخی از ارتوزها در ارتوپدی فنی به صورت سفارشی و با توجه به نیاز بیمار ساخته می شوند اما برخی از ارتوزها نیز به صورت آماده وجود دارند که در ارتوپدی فنی ارتوزیست ها نحوه استفاده از این وسایل را باید به بیمار آموزش دهند.

 

ادونس کلینیک-ارتوپدی فنی-تاریخچه ارتوپدی فنی

محل قرارگیری آرتوزها

ارتوزها در قسمت های تحتانی، فوقانی و ستون فقرات نصب می شوند. ارتوزهایی که در قسمت ستون فقرات به کار برده می شوند به سه دسته کمربندها، کرستها و گردنبدها تقسیم می شوند.متخصص ارتوپدی فنی بهترین مشاوره را برای استفاده از انواع ارتوزها و مناسب با شرایط بیمار معرفی و تجویز می نماید.در این بین، کرستها برای محدود کردن و ثابت کردن حرکات ستون مهره های پایین کمر و کاهش فشار و ایجاد یک وضعیت صحیح برای ستون مهره ها به کار برده می شوند. کفش های طبی نیز یکی از ارتوزهای مورد استفاده برای کوتاهی پاها، اصلاح حالت پاها، اصلاح کوچکی پاها، کاهش درد و درمان بیماری های پا می باشد. ارتوزها از جنس های مختلفی همچون چرم، فلز، پلاستیک و ترکیبی از این مواد و طبق استانداردهای ارتوپدی فنی ساخته می شوند. عملکرد ارتوزها عبارتند از:

 • درمان بدشکلی و دفورمیتی و جلوگیری از پیشرفت آن در یکی از قسمت های بدن
 • اصلاح بدشکلی و دفورمیتی
 • کنترل و ثبات حرکات اندام بدن
 • راحت نمودن تحمل فشار بدن و توزیع این فشار به صورت یکنواخت بر روی قسمت های مختلف بدن
 • کاهش درد و فشار بر روی اندام بدن
 • کمک به تسهیل حرکات بدن
 • کمک به توانبخشی
 • افزایش تحرک

ادونس کلینیک با انجام ارتوپدی فنی کمک به تسهیل حرکات بدن می شود

حیطه فعالیت یک ارتزیست

یک ارتزیست با تجربه و دانشی که در زمینه مهندسی و پزشکی دارد، به تشخیص و ارزیابی اختلالات فیزیکی پرداخته و برای این اختلالات فیزیکی ارتوز مناسب را متناسب با نوع بیماری و طبق علم ارتوپدی فنی تجویز نموده و نسبت به طراحی و ساخت آن اقدام می نماید. یک ارتزیست همانگونه که گفته شد باید آموزش های لازم در مورد نحوه کارکرد وسیله مورد نظر را نیز به بیمار بدهد و به صورت ماهیانه وسیله مورد نظر را در حین استفاده بررسی نماید. حیطه فعالیت یک ارتزیست، ستون فقرات، جمجمه، اندام فوقاتی (بازو، دست، مچ، ساعد، آرنج)، اندام تحتانی (زانو، ران، پا، ساق پا، مچ پا)، ارتوز کودکان، کفش و کفی است.

 

برای اطلاع از علت درد کف پا کلیک کنید

 

منظور از پروتز در ارتوپدی فنی چیست؟

پروتزها اندام های مصنوعی هستند که به جای یک عضو از دست رفته بدن در مرکز ارتوپدی فنی به کار گذاشته می شوند. هر شخص در طول عمر خود ممکن است به دلیل حادثه ای مانند سوختگی یا ضربه به قسمتی از اندام، دچار نقص عضو شود.

همچنین برخی از کودکان که در بدو تولد دچار نقص عضو هستند، نیز جز این دسته از افراد هستند که باعث استفاده از پروتزها می شود.علم روز ارتوپدی فنی بسیاری از ناهنجاری های اندامی را بررسی کرده و راه حلی کارگشا برای انها ارائه می دهد. کسی که در حوزه ارتوپدی فنی فعالیت می کند، باید سطح دانش خود را با علم پزشکی و دانش روز فناوری های تخصصی پزشکی تنظیم کرده و طبق آخرین دستاوردهای روز دنیا پیش برود.

 

فیلم ساخت کفش مخصوص کوتاهی پا

پروتزها جایگزین عضو از دست رفته می شوند تا فرد بتواند با اعتماد بنفس بیشتر در جامعه حضور یابد.

یک پروتزیست باید پروتز را مطابق با سایر اندام های بدن طراحی و تولید نماید. برای ساخت پروتز، ابتدا قالب گیری انجام شده و پروتز پس از ساخت به اندام مورد نظر وصل می شود. پروتزها در قسمت های فوقانی و تحتانی استفاده می شوند. همچنین پروتزها می توانند جنبه زیبایی یا عملکردی داشته باشند. پروتزهایی که در قسمت های فوقانی بکار برده می شوند کاربردی هستند و پروتزهایی که در قسمت تحتانی استفاده می شوند بیشتر حالت زیبایی دارند.

 

ادونس کلینیک با انجام ارتوپدی فنی کمک به توانبخشی بدن می شود

حیطه فعالیت یک پروتزیست

پروتزیست پس از بررسی ناحیه عضو قطع شده، نسبت به طراحی و ساخت پروتز موردنظر اقدام می نماید. حیطه فعالیت یک پروتزیست اندام تحتانی بالای زانو، اندام تحتانی پایین زانو، اندام فوقانی (آرنج، ساعد، مچ ، دست، بازو) است.

 

چرخه درمان بیماران با ارتوپدی فنی

چرخه فرآیند درمانی که پروتزیست و ارتوتیست ها طبق دستورالعمل متخصص ارتوپدی فنی، برای درمان بیماران از آن استفاده می کنند، به شرح ذیل می باشد.

 • در مرحله اول مشکل، سوابق بیماری و معلولیت های فرد بیمار بررسی می شود.
 • در مرحله دوم، ارتوز یا پروتز برای درمان بیماری تجویز می شود. اما بهتر است قبل از تجویز، روش های جایگزینی مانند عمل جراحی، گچ گیری و کلا درمان های جایگزین برای بیمار بررسی و انجام شود و پس از بهبود اساسی، روند تجویز از سر گرفته شود. پس از ساخت وسیله مورد نیاز بیمار، باید آموزش های لازم درباره استفاده از وسیله به بیمار داده شود.
 • مرحله سوم شامل پیگیری های بلند مدت است، بهبود وضعیت بیمار، بازگشت بیمار به جامعه و بهبود هر چه بیشتر کیفیت زندگی بیمار، در این مرحله انجام می شود.

 

چرخه فرآیند درمان بیماران با ارتوپدی فنی در ادونس کلینیک

 

مراحل انجام کار در کلینیک ارتوپدی ادونس

برای بهره مندی از خدمات تخصصی ادونس کافیست به موسسه مراجعه کنید و وقت معاینه دریافت نمایید. پس از معاینه توسط متخصصین ارتز و پروتز کلینیک ادونس، شما می توانید از کلیه خدمات بالا، بخصوص کفش‌ های اختصاصی که پس از اندازه‌گیری و اسکن کف پا که برای قالب گیری انجام می شود توسط متخصصین و تعیین رنگ توسط شما با قیمت مناسب ارائه می‌ شوند، استفاده نمایید.

فیلم ساخت کفش ارتوپدی توسط گروه ادونس کلینیک

 

لازم به ذکر است، قبل از استفاده از ارتز و پروتز و ارائه مراحل درمانی و آموزشی، کلیه راه‌ حل‌ های دیگر نظیر، جراحی و گچ گیری بررسی و در صورت لزوم انجام خواهد شد. همچنین می توانید برای پیگیری مراجعه خود از سایت ما، از طریق ورود به لینک دریافت نتایج و وارد کردن کد مراجعه اقدام نمایید یا با شماره تماس داده شده در بخش تماس با ما با متخصصین ما در تماس باشید.

شما می توانید پس از معاینه و بررسی سوابق پزشکی خود توسط متخصصین کلینیک و در صورت لزوم، تجویز ارتوز یا پروتز و فراگیری آموزش‌های لازم برای استفاده از آن ها، از طریق این راه‌ های ارتباطی با پیگیری‌ های بلند مدت، وضعیت خود را بهبود بخشیده و آماده بازگشت به جامعه و ارتقاء سطح کیفی زندگی خود باشید.

 

ادونس کلینیک-ارتوپدی فنی-مراحل درمان و خدمات ارتوپدی فنی

 

ارتوپدی فنی ادونس کلینیک

ادونس کلینیک تحت نام گروه دکتر بهنام سلیمانی یکی از بهترین مراکز ارتوپدی فنی در تهران است که با سال ها سابقه طولانی در زمینه ساخت و تولید انواع ارتوز و پروتز، توانسته است نقش بزرگی در بهبود بیماران ارتوپدی ایفا کند و رضایت مشتریان را طی سالیان مختلف کسب نماید. بهترین متخصصان ارتوپدی فنی در زمینه ارتوز و پروتز در ادونس کلینیک گرد هم آمده اند تا بتوانند به جامعه هر چه بیشتر خدمت نمایند و بهترین خدمات را با بهترین کیفیت به بیماران ارائه دهند.

انواع ارتوزها و پروتزهای ادونس کلینیک

گروه دکتر بهنام سلیمانی انواع ارتوزها ( اندام فوقانی - اندام تحتانی ) و پروتزهای تخصصی را برای بیماران تولید می نماید. AOF یکی از ارتوزهای بسیار پرکاربرد است که توسط گروه ارتوز و پروتز ادونس کلینیک و توسط تیم ارتوپدی فنی، تولید می شود. این پروتز انواع مختلفی دارد و برای درمان آسیب های نخاعی، اسپلنت شبانه، همی پلژی، دراپ فوت، فلج عصب پلونئال و جلوگیری از افتادگی مچ پا استفاده می شود.

زانوبندهای تخصصی گروه سلیمانی با بهترین کیفیت برای درمان دردها و مشکلات مفصل زانو تهیه و تولید می شود. این زانو بندها در انواع و اقسام مختلف برای کاربردهای گوناگون تهیه می شود. همچنین گروه ارتوز و پروتز دکتر بهنام سلیمانی انواع پروتزهای زیبایی و کاربردی را با بهترین کیفیت برای درمان بیمارانی که دچار نقص عضو شده اند، تهیه می نماید.

دیگر خدمات قابل ذکر این کلینیک می توان به ساخت انواع کفش طبی (کفش دیابتی، کفش مخصوص خار پاشنه و همنچنین کفی طبی) و کفش طبی کودکان اشاره کرد.

 


پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com