ارتوپدی فنی و خدمات ارتوپدی فنی
  • صفحه اصلی
  • تازه ها
  • ارتوپدی فنی و خدمات ارتوپدی فنی

ارتوپدی فنی و خدمات ارتوپدی فنی

خدمات ارتوپدی فنی شامل چه خدماتی است؟

ارتوپدی فنی و خدمات ارتوپدی فنی زیر شاخه ایی از رشته ای در علم پزشکی می باشند. کار و هدف اصلی در خدمات ارتوپدی فنی طراحی و ساخت یک سری دستگاه های مصنوعی با عنوان ارتز و پروتز می باشد، این اندام های مصنوعی برای جایگزینی اندام های تحلیل رفته در بدن طراحی و ساخته می شوند که در کلینیک ها به بیماران در مورد نحوه عملکرد و استفاده از آنها آموزش داده می شود 

تاریخچه ارتوپدی فنی 

از آن جایی که هدف اصلی ارتوپدی فنی کمک به بشریت و خدمت رسانی به معلولین می باشد پس قدمت آن به 2000 سال قبل از میلاد بازمی‌ گردد.

این علم از گذشته تاکنون در حال پیشرفت بوده است و تغییرات چشمگیری داشته است، تاریخچه ارتوپدی فنی در ایران به دوران شاهنشاهی بر می گردد. آغازگر دوران ارتوپدی فنی نوین، پزشک و جراح فرانسوی به نام «آمبرواز پاره» بود، او در قرن 16، ارتوپدی فنی را به دو قسمت پروتز ثروتمندان و فقرا تقسیم کرد تا ثروتمندان از امکانات و تجهیزات مدرن‌ تری برای اندام مصنوعی خود برخوردار باشند. این دانش در سال 29-30 شمسی در ایران فعالیت خود را آغاز کرد و شهر مشهد مقدس نیز به عنوان اولین منطقه شروع خدمات ارتوپدی فنی نام گرفته است.

 

ادونس کلینیک-ارتوپدی فنی-قدمت ارتوپدی فنی

 

ارتوپدی فنی و ارزش آن در علم پزشکی

به طور کلی ارتوپدی فنی به وسایل و اعضای مصنوعی گفته می شود که می توانند جایگزین و کمکی برای اندام های بدن باشند، این رشته در زیر مجموعه ای از علم پزشکی با عنوان توانبخشی قرار دارد؛ همانطور که گفته شد در این رشته، دو وسیله کمکی با نام های ارتز و پروتز ساخته می شود که انتخاب هر یک از آن ها بسته به شرایط بیمار انجام می شود.

خدمات ارتوپدی فنی در حال حاضر در کشور ما به صورت کاملا تخصصی و پیشرفته توسط متخصصین مجرب انجام می گردد. ارتوپدی فنی در علم پزشکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد زیرا باعث می شود تا با توانبخشی به عده ای از افراد نیازمند آنها را به استقلال فردی برساند.

 

ادونس کلینیک-خدمات ارتوپدی فنی-ارتوپدی فنی

 

خدمات ارتوپدی فنی، ارتز و پروتز چیست؟

ارتوپدی فنی به طور کلی به منظور اصلاح و برخی تصحیح مشکلات بدن می باشد که گاه این مشکلات فقط نیاز به حامی دارند و با یک عضو مصنوعی شخص می تواند به استقلال فردی برسد و گاه برخی از افراد به طور کلی یکی از اعضای بدن را از دست می دهند و باید از اعضای بدن مصنوعی استفاده کنند؛ به همین منظور پروتز به عنوان اندام مصنوعی و ارتز به عنوان یک وسیله کمکی شناخته می شود.

افراد مراجعه کننده خدمات ارتوپدی فنی عموما دامنه بزرگی از افراد را شامل می شود که معلولان جسمی بخش بزرگی از این دامنه را تشکیل می دهند.

این معلولان نیز هر کدام شرایط متفاوتی دارند، بعضی از مراجعان به علت مشکلات مادرزادی نمی توانند روی حرکات مفاصل خود کنترل مناسب داشته باشند، این دسته از افراد باید از ارتز استفاده کنند.

البته ارتوز تنها مختص به این دسته از مراجعین نیست و بیمارانی که در طی یک حادثه نظیر تصادف، ضربه خوردگی یا حتی جراحی مفاصل، نمی توانند از مفاصل خود به خوبی استفاده کنند، باید از بریس یا ارتز استفاده کنند. همچنین بسیاری از بیماری‌ هایی که مربوط به سیستم عصبی محیطی و مرکزی است و باعث عدم کنترل بیمار بر روی مفاصل شده است، باید از ارتز استفاده نمایند.

ارتزها معمولا از پیش آماده شده اند، این مدل‌ ها کاملا با استانداردهای آناتومی بدن انسان سازگار است اما اگر نیاز به ساخت یک ارتز مخصوص با اندازه متناسب با مفصل بیمار باشد، خدمات ارتوپدی فنی این عمل را به عهده خواهد گرفت. در ادامه طرز کار این وسیله توسط متخصص ارتوپدی فنی به بیمار آموزش داده می‌ شود. کلیه ارتوپدهای از قبل آماده شده، باید توسط این متخصص برای بیمار تنظیم گردد تا کاملا اندازه اندام بیمار شود.

 

ادونس کلینیک-خدمات ارتوپدی فنی-ارتز و پروتز

 

چه کسانی خدمات ارتوپدی فنی را انجام می دهند؟

خدمات ارتوپدی فنی اصولا در مراکز توانبخشی و کلینیک ها تحت نظر پزشک ارتوپد با همکاری گروهی از افراد متخصص در این زمینه انجام می شود. افراد و گروه های متخصص در زمینه خدمات ارتوپدی فنی وظایفی همچون ساخت قالب گچی، ساخت اعضای مصنوعی، آموزش دادن به بیماران در رابطه با نحوه استفاده از این اعضا را بر عهده دارند. خدمات ارتوپدی فنی در ایران به طور معمول در اتاق عمل بیمارستان و یا در کلینیک های مجهز انجام می گردد.

 

ادونس کلینیک-ارتوپدی فنی-خدمات ارتوپدی فنی-مراحل انجام ارتوپدی فنی

 

مراحل انجام کار در کلینیک ارتوپدی ادونس

برای بهره مندی از خدمات تخصصی ادونس کافیست به موسسه مراجعه کنید و وقت معاینه دریافت نمایید.

پس از معاینه توسط گروه ارتوز و پروتوز ادونسکلینیک شما می توانید از کلیه خدمات بالا، بخصوص کفش‌ های اختصاصی که پس از اندازه‌گیری و اسکن کف پا که برای قالب گیری انجام می شود توسط متخصصین و تعیین رنگ توسط شما با قیمت مناسب ارائه می‌ شوند، استفاده نمایید.

لازم به ذکر است، قبل از استفاده از ارتز و پروتز و ارائه مراحل درمانی و آموزشی، کلیه راه‌ حل‌ های دیگر نظیر، جراحی و گچ گیری بررسی و در صورت لزوم انجام خواهد شد.

همچنین می توانید برای پیگیری مراجعه خود از سایت ما، از طریق ورود به لینک دریافت نتایج و وارد کردن کد مراجعه اقدام نمایید یا با شماره تماس داده شده در بخش تماس با ما با متخصصین ما در تماس باشید.

شما می توانید پس از معاینه و بررسی سوابق پزشکی خود توسط متخصصین کلینیک و در صورت لزوم، تجویز ارتز یا پروتز و فراگیری آموزش‌های لازم برای استفاده از آن ها، از طریق این راه‌ های ارتباطی با پیگیری‌ های بلند مدت، وضعیت خود را بهبود بخشیده و آماده بازگشت به جامعه و ارتقاء سطح کیفی زندگی خود باشید.

برای درمان پای پرانتزی کلیک کنید

معرفی گروه ارتوز و پروتوز ادونسکلینیک

گروه ارتوز و پروتوز ادونسکلینیک فعالیت خود را از سال 1390 آغاز نموده است. این کلینیک دارای تیمی مجرب می باشد که خدماتی همچون ساخت انواع دست و پا مصنوعی، طراحی و ساخت انواع اسپیلنت، آموزش نحوه کار با محصولات ارتوپدی فنی، ارزیابی بدشکلی‌ های بدن توسط بهترین دستگاه‌ های تخصصی را ارائه می‌دهد. این موسسه از امکانات ویژه‌ ای نظیر کارگاه ساخت کفش طبی با بیشترین دقت ساخت، بهره مند است و کیفیت ساخت تمامی ارتز و پروتزهای این کلینیک برای سالیان زیادی، رضایت مشتریان را در پی داشته است.

گروه آرتوز و پروتوز ادونسکلینیک را تحت نظر دکتر بهنام سلیمانی به عنوان یکی از بهترین و باسابقه‌ ترین کلینیک‌ های ارتوپدی فنی فعالیت دارد.

ادونس کلینک-خدمات ارتوپدی فنی-معرفی کلینیک ارتوپدی فنی


پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com