انواع کفی طبی

انواع کفی طبی

کفی های طبی در انواع مختلفی طراحی شده اند و هر یک دارای عملکرد مخصوص به خود هستند. کفی طبی کفش نوعی وسیله کمکی محسوب می شود که شخص بتواند پای خود را در بهترین موقعیت قرار دارد و نیروی وارد شده به کف پا در موقعیت درستی قرار بگیرد.

انواع کفی طبی وجود دارد که بسته به نیاز بیمار می تواند شامل صفحاتی به عنوان ضربه گیر باشد که برای راحتی بیشتر پاها ارائه می شود.

 

پادکست انواع کفی طبی

سرفصل های این مقاله:

 • انواع کفی طبی
 • تقسیم بندی انواع کفی طبی
 • انواع کفی طبی عملکردی
 • انواع کفی طبی قوزک پا
 • انواع کفی طبی ورزشی
 • چه کسی نیاز به انواع کفی طبی دارد؟
 • جنس انواع کفی طبی
 • انواع کفی طبی فیبر کربنی
 • انواع کفی طبی فایبرگلاس
 • انواع کفی طبی ترموپلاستیک
 • مزایای استفاده از انواع کفی طبی
 

تقسیم بندی انواع کفی طبی

کفی های کفش در دو گروه اصلی تقسیم بندی می شوند. برخی از کفی ها عملکردی هستند و برخی دیگر حالت سازگارکننده دارند که به آنها راحتی نیز گفته می شود.

 

انواع کفی طبی عملکردی

کفی های طبی از نوع عملکردی از پاها حمایت می کنند اما این حمایت در وضعیت بیومکانیکی غیر طبیعی پاها صورت می گیرد. جنسی که برای این مدل از کفی ها در نظر گرفته می شود اغلب از نوع پلاستیک های پلیمری است . این مدل از کفی ها سبب می شود که میزان انحراف مچ پا تا حد زیادی کاهش یابد. از سوی دیگر این مدل از کفی ها برای کسانی که دارای بیرون زدگی یا صافی کف پا هستند نیز استفاده می شود.

انواع کفی طبی عملکردی سبب می شود که شوک وارد به پاها در موقع راه رفتن جذب شود. این مدل از کفی ها برای انواع ناهنجاری های شکل پا استفاده می شوند. به طور کلی می توان گفت که انواع کفی طبی عملکردی خاصیت سازگاری نیز دارد مخصوصا برای کسانی که در زمان راه رفتن دچار لغزش پا می شوند و یا به زبانی ساده تر، فکر می کنند که پایشان پیچ می خورد.

 

انواع کفی طبی

 

انواع کفی طبی قوزک پا

طبقه بندی دیگری که برای انواع کفی طبی دیده می شود مربوط به ناحیه ای از پا است که سبب می شود گردن پا را پوشش دهد. طبقه بندی در چنین شرایطی سبب می شود که از کف پا تا بالای قوزک پا پوشانده شود. موقعیت و حرکت قوزک پا توسط این مدل از کفی ها به طور دقیق کنترل می شود. اینطور که مشخص است این مدل از کفی ها سبب می شود که ناهنجاری های پا اصلاح شود و در صورت وجود نقص در پا مشکل آن را برطرف می سازد.

افرادی که به واسطه بیماری نوروپاتی و یا سکته مغزی در عملکرد عضلات پا دچار مشخص شده اند به واسطه این مدل از کفی ها می توانند مشکل خود را برطرف سازند و یا تا حد زیادی بهبود یابند.

 

انواع کفی طبی

 

انواع کفی طبی ورزشی

برخی دیگر از کفی ها وجود دارد که برای مردان و زنان ورزشکار استفاده می شود. این مدل از کفی ها به صورت اختصاصی برای کفش های ورزشی طراحی می شود. مثلاً برای کفش های مخصوص گلف و یا دوچرخه سواری کوهستان و یا اسکیت موارد هستند که به واسطه انواع کفی طبی ورزشی میتوانند مورد استفاده قرار بگیرد. این مدل از کفی ها سبب می شود که فشارهای ناشی از فعالیت های ورزشی به حداقل برسد و از سوی دیگر وزن بدن را روی پا به طور مساوی توزیع می کند.

 

 

انواع کفی طبی مخصوص فوتبال نیز وجود دارد که سبب می شود آسیب های ناشی از فوتبال به حداقل برسد. این آسیب ها به واسطه ضربات و نیروهای شدیدی که در جریان مسابقات دیده می شود برای فرد ایجاد خواهد شد.

استفاده از انواع کفی طبی مخصوص فوتبال سبب می شود تا پایداری پا افزایش یابد و به نوبه خود سبب می شود تا ضربات در وضعیت خنثی قرار بگیرند و از پاها بیشتر محافظت می شود.

این مدل از کفی ها از سوی متخصص ارتوپدی توصیه می شود و نیاز به ارزیابی مشخصی دارد.

 

انواع کفی طبی

 

چه کسی نیاز به انواع کفی طبی دارد؟

اگر فکر کنید برای راه رفتن یا دویدن نیاز به کفی هایی دارید که از پای شما بیشتر محافظت نمای می توانید از کفی طبی مخصوص و استفاده کنید. اما افرادی که درد و ورم و ناراحتی زایدی در پاها دارند باید حتماً از کفی های طبی استفاده نمایند.

از سوی دیگر افرادی که دردهای زیادی در پاهای خود احساس نمی کنند نیز می توانند علائم ناشی از ناهنجاری های پا را از بین ببرند.

افرادی که درگیر انحراف یا قوز شست پا هستند، کسانی که به ساییدگی غیر طبیعی کف کفش دچار می شوند. مثلاً دیده می شود که یک سمت کفش به نسبت سمت دیگر سریعتر دچار ساییدگی شده است. افرادی که در بخش پاشنه درد مزمن دارند و یا دردهایی در بخش زانو یا پایین کمر دارند نیز در این گروه قرار می گیرند.

صافی کف پا یکی از مهمترین دلایل استفاده از انواع کفی طبی محسوب می شود و همینطور کسانی که در بخش جلوی ساق پا درگیر درد هستند. پیچ خوردن یا در رفتن مچ پا از مواردی است که سبب می شود شخص نیاز به کفی طبی داشته باشد.

 

 

انواع کفی طبی

 

جنس انواع کفی طبی

کفی های طبی از نظر جنس نیز دسته بندی می شوند. جنس مواد به کار رفته در این کفی ها بر اساس نیاز بیمار مشخص می شود و به طور کلی از پاها حمایت می کند و سبب می شود که شوک وارد بر پا جذب شود.

کفی هایی که برای کفش های ورزشی استفاده می شود قدرت جذب شوک بسیار بالاتری دارند. از سوی دیگر مواد بر اساس سختی و تراکم نیز متفاوت هستند.

انواع کفی طبی فیبر کربنی

یکی از موادی که در انواع کفی طبی استفاده می شود ماده فیبر کربن است. کفی هایی که از این ماده ساخته شده اند اغلب نازک تر هستند و وزن سبک تری دارند اما بسیار قوی تر از سایر کفی ها عمل می کنند.

برای ساخت کفی های طبی، از فیبر کربن استفاده می شود که مثل یک پلیمر رزین اپوکسی ترکیب شه و شامل روکش های مخصوص هستند که به آنها لامینت می گویند. این لامینت ها از جنس ترموپلاستیک هستند و روی کفی فیبر کربنی کشیده می شوند.

برای اطلاعات بیشتر راجع به کفش طبی کلیک کنید

 

انواع کفی طبی فایبرگلاس

وزن سبک و دوام بالای جنس فایبرگلاس از ویژگی های خوب آن محسوب می شود. این مدل از کفی ها بسیار محکم هستند. این کفی ها به خاطر سختی زیاد برای فعالیت های ورزشی معمولاً مناسب نیستند. این مدل از کفی ها برای پیاده روی روزانه گزینه خوبی است. برای اینکه این مدل از کفی ها به خوبی طراحی شود نیاز است که از پاها عکس سه بعدی گرفته شود و طراحی و ساخت به درستی صورت بگیرد.

 

انواع کفی طبی ترموپلاستیک

برخی از کفی ها وجود دارد که مشهور به کفی های طبی ترموپلاستیک هستند. این کفی ها زمانی استفاده می شود که نیاز به جذب شوک با شدت متفاوت باشد. تراکم این مدل از کفی ها معمولاً پایین تر هستند. جذب بهتر شوک ها به صورتی است که به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند. ضربات و فشار ناگهانی نیز به پاشنه پا وارد می کند. این مدل از کفی ها زمانی که فعالیت های ورزشی شدیدی مدنظر باشد مورد استفاده قرار می گیرد. اگر قصد دویدن روی سطوح بتنی دارید باید از این مدل کفی ها استفاده نمایید.

 

مزایای استفاده از انواع کفی طبی

هدف از طراحی انواع کفی طبی این است که بیماری ها یا آسیب دیدگی های بخش های مختلف پا بهبود یابد. اینطور که مشخص است تاندون پاشنه و انحراف شست پا توسط انواع کفی طبی از بین می رود و یا تا حد زیادی بهبود می یابد.

کفی های طبی سبب می شود که درد کمتر شود از سوی دیگر میزان ورم پاها را کاهش می دهد. امکان راه رفتن و دویدن و پریدن نیز به صورت ایمن فراهم می شود. از سوی دیگر مفاصلی که درگیر لقی و ناپایداری هستند به واسطه انواع کفی طبی می توانند پایداری بهتری داشته باشند. کسانی که از عدم پایداری قوس پای خود رنج می برند نیز با انواع انواع کفی طبی می توانند شرایط بهتری داشته باشند.

در صورتی که یک سری انحراف در اندام های مختلف بدن وجود داشته باشد کفی های طبی کمک می کنند تا حد انحراف کاهش یابد از سوی دیگر از ناهنجاری های موجود در پا نیز جلوگیری می کند.

 

نتیجه گیری

هر یک از انواع کفی طبی برای مشکل خاصی طراحی می شوند. طراحی کفی با اسکن یکی از جدیدترین روش هایی است که سبب می شود موقعیت دقیق پا ارزیابی شود. این کفی ها در قالب هایی طراحی می شوند که بیمار بتواند در ابتدا مشکل پای خود را تشخیص دهد و سپس تصمیم گیری درستی در مورد پای خود داشته باشد. انواع کفی طبی برای افراد در سنین جوانی تا کهنسالی با بهترین مواد و اندازه گیری پیشرفته فراهم شده است تا پایداری در حرکت به بهترین نحو صورت بگیرد. در انتخاب کفی مناسب نهایت دقت را داشته باشید.

سوالات متداول

سوال یک.

جواب یک..

مزایای استفاده از انواع کفی طبی

هر یک از انواع کفی طبی برای مشکل خاصی طراحی می شوند. طراحی کفی با اسکن یکی از جدیدترین روش هایی است که سبب می شود موقعیت دقیق پا ارزیابی شود. این کفی ها در قالب هایی طراحی می شوند که بیمار بتواند در ابتدا مشکل پای خود را تشخیص دهد و سپس تصمیم گیری درستی در مورد پای خود داشته باشد. انواع کفی طبی برای افراد در سنین جوانی تا کهنسالی با بهترین مواد و اندازه گیری پیشرفته فراهم شده است تا پایداری در حرکت به بهترین نحو صورت بگیرد. در انتخاب کفی مناسب نهایت دقت را داشته باشید.

 

 پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید
آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com