درد پاشنه پا علل و روش درمان

درد پاشنه پا علل و روش درمان

درد پاشنه پا یک از رایج ترین مواردی است که به کلینیک های ارتوپدی مراجعه می کنند .پاشنه پا و استخوان پاشنه (کاکانئوس ) اولین نقطه تماس کف پا با زمین می باشد .استخوان پاشنه به همراه نسج نرم اطراف آن در واقع وظیفه خنثی کردن و تعدیل نیروهای وارده به بدن را برعهده دارد. این موضوع (تعدیل کردن فشارها ) و تعداد زیاد استخوان و مفاصل این ناحیه ، پاشنه پا را مستعد ایجاد آسیب های بیشماری می کند .

از آنجا که تنوع آسیب هایی که می تواند به پاشنه پا وارد شود بسیار زیاد می باشد بنابراین تشخیص علت آن نیاز به معاینات بالینی دقیق و تفکیک و مشخص کردن علت درد و پاتولوژی دارد تا بتوان برای هر مشکل ، اقدامات مناسب را انجام داد .

مهمترین و شایع ترین علل ایجاد درد پاشنه پا:

خارپاشنه :

در اثر فعالیت بیش از حد ، پوشیدن کفش های نامناسب ، و بر اثر کشش دائمی نیام کف پایی(پلنتار فاشیا ) ، در استخوان پاشنه استئوفیت تشکیل می شود و باعث ایجاد درد و التهاب می شود .ساپورت های ارتوپدی (کفی و کفش های ارتوپدی اختصاصی ) بهترین روش درمان آن می باشد که ما در موسسه ارتوز و پروتز سلیمانی، تمرکز ویژه ای بر روی این موضوع داریم .

پلنتارفاشیاتیس:

در اثر فعالیت بیش از حد ، پوشیدن کفش های نامناسب، نیام کف پایی (پلنتار فاشیا) در معرض سفتی و کشش بیش از حد قرار گرفته و دچارالتهاب می شود.درد صبحگاهی در قسمت پاشنه و قدام پاشنه مهمترین علامت بالینی آن می باشد .ما در موسسه ارتوز و پروتز سلیمانی برای از بین بردن التهاب فاشیای کف پا ، کفی های اختصاصی طراحی کرده ایم و به بیماران ارائه می گردد .

بورسیت ها :

به التهاب بورس ها اطلاق می شود .بورس ها بالشتک هایی هستند که در نقاطی که نسج نرم (ماهیچه ، پوست ،تاندون ها ) با استخوان در تماس هستند مانع از اصطکاک آنها (نسج نرم ) می شوند .

التهاب تاندون آشیل:

تاندون آشیل   ضخیم ترین و قوی ترین تاندون بدن می باشد و توانایی تحمل ۷۰۰۰ نیوتن نیرو را دارد .التهاب تاندون آشل در واقع نوعی سندرم استفاده بیش از حد است که اغلب در نتیجه اعمال تنش های مکرر به تاندون حین دویدن ، پریدن و فعالیت هایی از این قبیل رخ می دهد زیرا کار اصلی این تاندون ، کندن پاشنه پا از زمین در حین راه رفتن (push off) می باشد . این مشکل در بین دوندگان بسیار شایع است (هنگام دویدن نیروهایی حدود ۶ تا ۱۰ برابر وزن بدن به تاندون آشیل وارد می شود .) التهاب ممکن است در محل اتصال تاندون به استخوان و یا بالاتر از آن (حدود ۲ الی ۶ سانتی متر بالای پاشنه ) رخ دهد .

ضربه مستقیم یا پیچش های ناگهانی هم می تواند باعث این عارضه شود .

افرادی که کف پای صاف همراه با چرخش های شدید (پرونیشن ) دارند مستعد ابتلا به این آسیب هستند .

همچنین کفش های نامناسب (کفش هایی با پاشنه کم) نیز در ایجاد این عارضه نقش مهمی دارد .

در موسسه ارتوز و پروتز سلیمانی ارتوزهای ویژه ای برای درمان این عارضه بکار می رود وهدف از ارائه این ارتوزها کاهش تنش بر روی تاندون آشیل می باشد .

Cho-pat strap  و MC David Achilles strap دو مورد از ارتوزهایی که برای درمان این عارضه ارائه می گردد.

 

همپنین طراحی کفش هایی با اختلاف ارتفاع مناسب برای هر فرد و با زیره های مخصوص جهت کاهش فشار بر روی تاندون آشیل در حین PUSH OFF  (کندن پاشنه از زمین )یکی از راهکارهای درمانی برای این عارضه در موسسه ارتوز و پروتز سلیمانی می باشد .

 شکستکی استخوان کاکانئوس:

 

این عارضه اصولا در اثر تروما ایجاد می شود و بسیار دردناک است و نیاز به مداخلات اورژانسی دارد .

در این موارد و در ادامه درمان ، برای راه افتادن و شروع وزن گیری  و راه رفتن ، استفاده از بریس PTB می تواند بسیار کمک کننده باشد .

این بریس وزن را به طور کامل از روی پاشنه و قسمت خلفی کف پا برمیدارد و به قسمت قدامی پا منتقل می کند و بهبودی و فرایند راه رفتن را تسریع می کند


پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com