درمان پای پرانتزی در کودکان

درمان پای پرانتزی در کودکان

درمان پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی در کودکان یکی از رایج ترین بیماری ها و اختلالات در رشد استخوان ها می باشد که علل و عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند. بسیاری از والدین در سالهای ابتدایی زندگی کودکان خود متوجه نوعی اختلال در قسمت زانوی آنها میشوند که ممکن است راه رفتن و تعادل کودک را با مشکلاتی مواجه کند. در این مطلب قصد داریم تمام آنچه که باید درباره پای پرانتزی کودکان، علل بروز این مشکل، راه های پیشگیری و درمان و بهترین زمان برای درمان پای پرانتزی در کودکان را شرح دهیم.
 

فیلم پای پرانتزی در کودکان

 

آیا کودک شما پای پرانتزی دارد؟

برای پاسخ دادن به این سوال که آیا کودک شما پای پرانتزی دارد یا خیر، لازم است در مرحله اول علائم و نشانه های وجود این اختلال در پا را معرفی کنیم. در حالت کلی، پای پرانتزی در کودکان به شرایطی گفته میشود که در صورت تماس دو قوزک پا به هم، زانوها از هم فاصله داشته باشند. به عبارت دیگر، در صورت جفت شدن پاها، بین زانوها فاصله و نوعی قوس مشاهده گردد. با توجه به میزان قوس و انحنا در بین زانوها می توان پای پرانتزی را درجه بندی کرد که عبارتند از:
  • پای پرانتزی خفیف: فاصله بین دو کندیل داخلی ران حدود 2.5 سانتی متر

  • پای پرانتزی متوسط: فاصله بین دو کندیل داخلی ران بین 2.5 تا 5 سانتی متر

  • پای پرانتزی شدید: فاصله دو کندیل داخلی ران بیش از 5سانتی متر


برای دریافت اطلاعات و خرید : کفش طبی برای کف پای صاف کودکان


مسئله بسیار مهمی که درباره پای پرانتزی کودکان وجود دارد این است که این اختلال در رشد استخوان ها در سالهای ابتدایی زندگی کاملا طبیعی می باشد. به طوریکه در اغلب نوزادان زیر 2 سال وجود انحراف و قوس در قسمت زانوها به مرور برطرف می گردد. در برخی از مواقع نیز ممکن است این مشکلات تا بزرگسالی وجود داشته باشد.

 

شایع ترین علت پای پرانتزی در کودکان

نحوه قرار گرفتن نوزاد در رحم مادر و نبود فضای کافی برای چرخش صحیح زانوها یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد پای پرانتزی در کودکان می باشد. البته دلایل دیگری نیز در بروز چنین مشکلاتی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به کمبود ویتامین D و بیماری راشیتسم، بیماری بلانت، جوش خوردن نادرست استخوان ران پس از شکستگی، وجود تومور و در برخی از مواقع نیز عوامل ژنتیکی اشاره نمود. با توجه به اینکه در اغلب مواقع وجود این اختلال در زانو و پای کودکان بخاطر شرایط موجود در رحم مادر می باشد، در نتیجه بدون نیاز به پزشک و با رشد آنها خود به خود زانو حالت طبیعی پیدا خواهد کرد.

برای درمان پای پرانتزی در کودکان چه باید کرد؟

برای درمان پای پرانتزی در کودکان با توجه به درجه آن و گروه سنی کودک راهکارهای مختلفی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

کنترل وزن نوزاد در رحم مادر

با توجه به نوع و درجه پرانتزی بودن پا در کودکان راه حل ها و روش های مختلفی برای حل این مسئله وجود دارد. از آنجا که پیشگیری همیشه بهتر از درمان می باشد، در نتیجه باید در دوران بارداری مادر به این مشکلات بیشتر توجه شود. وزن زیاد نوزاد در دوران جنینی که بیشتر بخاطر بیماری هایی از قبیل دیابت دوران بارداری می باشد، باعث میشود فضای کافی برای چرخش و حرکت جنین در رحم وجود نداشته باشد. مادران در این دوران باید به صورت مرتب تحت مراقبت قرار گیرند تا از رشد بیش از حد نوزاد و چاق شدن آنها جلوگیری کنند.
 

فیلم درمان عقب زدگی زانو در کودکان

مصرف ویتامین D

علاوه براین، لازم ست بدانید که کمبود ویتامین D از دیگر عوامل بروز پای پرانتزی در کودکان می باشد. از دوران نوزادی باید به تغذیه آنها توجه ویژه شود و مکمل های غذایی (در صورت تجویز پزشک) مصرف گردد. از دیگر دلایلی که باعث میشود روند رشد پا پرانتزی در کودکان سرعت بیشتری پیدا کند، وزن زیاد کودکان و چاق شدن آنها می باشد که والدین باید به این موضوع توجه زیادی داشته باشند.

انجام تمرین اصلاح پا پرانتزی در کودکان

پس از تشخیص پرانتزی بودن پا در کودکان می توان زیر نظر افراد حرفه ای تمرین های ورزشی متعددی را انجام داد. البته میزان اثربخشی این تمرین ها به درجه پرانتزی بودن پاها بستگی داشته و برای نوع متوسط و شدید ممکن است نتیجه مطلوبی دریافت نشود. البته ماساژ درمانی زیر نظر فیزیوتراپ می تواند تاثیر بهتری بر روند درمان داشته باشد.

استفاده از کفش طبی

پس از مراجعه به پزشک برای درمان پرانتزی بودن پا کودکان و نوجوانان، ممکن است استفاده از کفش هایی با کفی طبی تجویز گردد. نوع کفش و کفی با توجه به گروه سنی فرد و میزان پرانتزی بودن پا تعیین می گردد که کاملا باید زیر نظر پزشک انجام شود

در مرکز ادونس کلینیک خدمات دیگری هم برای کودکان شما ارایه می گردد که از جمله آن میتوان به اسکن کف پا اشاره کرد.

جراحی زانو

علیرغم اینکه در اغلب مواقع انحراف و قوس در زانو نوزادان و کودکان با رشد آنها برطرف می گردد، در برخی از مواقع ممکن است کاملا عکس این قضیه وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، ممکن است میزان فاصله بین زانوها با سرعت بیشتری رو به افزایش باشد که به مرور منجر به درد در کف پا، عدم تعادل در کودک و زمین خوردن های پیاپی و ایجاد ظاهر نامناسب در پاها می گردد. در این شرایط به تشخیص پزشک ممکن است جراحی زانو صورت گیرد.

استفاده از زانو بند مخصوص (بریس)

از دیگر روش های درمان پا پرانتزی در کودکان می توان به استفاده از زانو بندهای مخصوص به نام بریس اشاره نمود. این نوع زانو بند در سنین پایین کودکان تجویز می گردد و تاثیر مناسبی بر روند درمان ایجاد خواهد کرد. این نوع زانوبند برای سنین نوجوانی و بزرگسالی تاثیر زیادی بر روند درمان نخواهند داشت.
علاوه بر موارد فوق، اگر وجود بیماری بلانت و ریکت علت اصلی رخ دادن پا پرانتزی در نوزادان و کودکان باشد، پزشک مراحل خاصی را برای درمان تجویز خواهد کرد.

بیشتر بدانیم از : علت درد سینه پا


بهترین سن برای درمان پای پرانتزی در کودکان

با توجه به اینکه میزان انحراف و قوس در زانو نوزادان چقدر می باشد، می توان زمان مراجعه به پزشک را مشخص کرد. در حالت کلی اگر نوزاد زیر 2 سال با این مشکل مواجه بوده و میزان قوس بین زانوها زیاد نمیشود، جای نگرانی وجود نداشته و به مرور برطرف خواهد شد. در غیر این صورت، اگر احساس کردید که میزان پرانتزی بودن پاها در حال افزایش است، بدون توجه به سن نوزاد باید به پزشک مراجعه کنید.

پای پرانتزی درکودکان،درمان پای رانتزی در کودکان،پای پرانتزی

پای پرانتزی در کودکان زیر یک سال

پای پرانتزی در کودکان زیر یک سال در اغلب مواقع بخاطر بخاطر شرایط قرار گرفتن نوزاد در رحم مادر می باشد و بعد از تولد به مرور پا حالت طبیعی به خود میگیرد و جای نگرانی وجود ندارد. البته اگر میزان قوس بین زانوها زیاد می باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت، تا سه سالگی تا حد زیادی این قبیل مشکلات برطرف می گردد. استفاده از زانو بندهای مخصوص و کفش های طبی و ویتامین d از جمله راهکارهایی می باشد که در اغلب مواقع برای درمان این مشکل تجویز می گردد.

برای دریافت اطلاعات و خرید : کفش دیابت از گروه ادونس کلینیک


پیشنهاد می کنیم برای درمان پای پرانتزی کودکان و نوزادان در گروه های سنی مختلف، از انجام اقدامات خودسرانه خودداری کنید و حتما به پزشک مراجعه نمایید. گروه متخصصین ارتوز و پروتز سلیمانی با کادری مجرب و تجهیزاتی کاملا بروز و حرفه ای آماده ارائه خدمات مختلف برای درمان پای پرانتزی در نوزادان و کودکان از قبیل اسکن کف پا، ارتوپدی فنی  و دمپایی هالوکس والگوس می باشند که همگی زیر نظر متخصصین این حوزه ارائه می گردند.


پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com