علت درد کف پا

علت درد کف پا

پا به عنوان قلب دوم بدن انسان شناخته می شود. سلامتی پا همچون سایر اعضای بدن مسئله بسیار مهمی است. در واقع پا عملکردی مشابه با قلب دارد و همانند قلب خون را پمپاژ می کند. گاهی ممکن است در این عضو احساس ناراحتی کنیم. علت درد کف پا و احساس ناراحتی در این ناحیه، حتما دلایل مختلفی دارد. درد کف پا، در واقع یکی از رایج ترین دردهایی است که هر فرد ممکن است تجربه نماید. اما علت درد کف پا چه می تواند باشد؟ آیا بیماری های مختلف علت درد کف پا هستند؟ در این محتوا به بررسی علت درد کف پا و روش های درمان آن خواهیم پرداخت.

علت درد کف پا

برای کشف علت درد کف پا، می توان موارد بسیاری را حدس زد. به محض این که در ناحیه پا احساس ناراحتی کنید، به دنبال پیدا کردن علت درد کف پا باشید و قبل از این که این مسئله جدی تر شود، علت درد کف پا را شناسایی کنید. در واقع درد در ناحیه کف پا دلایل زیادی دارد و البته نکته ای که به آن باید توجه کرد این است که درد کف پا می تواند نشان دهنده بیماری های مختلفی باشد که در صورت تدام، باید به پزشک مراجعه کرد. اگر در صبحگاه در کف پا احساس ناراحتی کنید، ممکن است علت درد کف پا ، بیماری روماتیسم باشد. اما اگر زمانی که راه می روید، درد را در ناحیه پا احساس کنید، ممکن است به دلیل مبتلا شدن به بیماری خار پاشنه باشد. البته علت درد کف پا را می توان پدیده التهابی در غلاف عضلات و نیام تاندون ها نیز دانست.

علت درد کف پا می تواند مواردی دیگری نیز باشد. ضربه، فعالیت زیاد، در رفتگی، شکستگی و یا حوادثی مانند تصادف نیز، از جمله مواردی هستند که جزء علت درد کف پا دسته بندی می شوند.

 

ادونس کلینیک-علت درد کف پا

 

بیماری ها و علت درد کف پا!

در کف پا، مفاصل مختلفی وجود دارد که بروز بیماری های مختلف، ممکن است علت درد کف پا و درد این مفاصل باشد. به عنوان مثال بیماری پارکینسون، کنترل عضلات را سخت می کند و تاثیر بسیار زیادی بر کف پا دارد و می تواند علت درد کف پا محسوب شود.

 فشار خون:

فشار خون از بیماری هایی است که می تواند علت درد کف پا باشد، چرا که در فشار خون بالا به دلیل تراکم بالای مایعات در بدن، پاها دچار تورم و درد می شوند.

 

افزایش وزن و بالا رفتن سن:

علاوه بر این ها، افزایش وزن نیز علت درد کف پا است. با افزایش وزن، فشار بر روی پاها بیشتر می شود و به همین دلیل در این ناحیه احساس درد زیادی خواهید داشت. افزایش سن نیز می تواند علت درد کف پا باشد و افراد بالای 40 سال معمولا از درد کف پا شکایت دارند.

 

ادونس کلینیک-علت درد کف پا-بارداری و علت درد کف پادر خانم ها

 

بارداری و علت درد کف پا در خانم ها

بارداری نیز می تواند علت درد کف پا در خانم ها باشد. علاوه بر این که مشکلات مختلفی از قبیل کمر درد، حالت تهوع و استفراغ در بارداری وجود دارد، خانم های بسیاری هستند که در دوران بارداری خود دچار درد کف پا، سوزش کف پا و یا درد پاشنه پا می شوند. برخی از آن ها تصور دارند که این درد در ناحیه کف می تواند عادی باشد، در صورتی که چنین نیست و افزایش وزن می تواند منجر به درد کف پا شود. البته پوشیدن کفش های نامناسب نیز می تواند علت درد کف پا در خانم ها باشد. برای برطرف کردن درد کف پا می توان از فیزیوتراپی، کفی طبی، کفش طبی زنانه، ماساژ پا و ورزش های مناسب استفاده کرد. همچنین مصرف آب زیاد و مکمل منزیم به درمان درد کف پا نیز کمک می کند.

تشخیص علت درد کف پا

برای تشخیص علت درد کف پا، راه های مختلفی وجود دارد و با بررسی علت درد کف پا می توان از بروز صدمات بیشتر به پا جلوگیری کرد. روش بالینی و معاینه، معمول ترین روش برای تشخیص علت درد کف پا است. البته در مواردی نیز پزشک توصیه می کند تا بیمار رادیوگرافی، آزمایش خون و آزمایشات هدایت عصبی انجام دهند. در صورتی که 3 ماه پس از شروع درمان، درد کف پا رفع نشود، سونوگرافی و یا ام آر آی انجام خواهد شد.

بهتر است زمانی که دچار درد کف پا شدید، لیستی را با توجه به وضعیت خود تهیه کنید تا بتوان به درستی علت درد کف پا را تشخیص داد. اطلاعاتی از قبیل فعالیت ها، زمان شروع درد، علائم و داروهای استفاده شده  به همراه دز آن ها، می تواند در تشخیص علت درد کف پا موثر باشد.

 

ادونس کلینیک-علت درد کف پا-تشخیص علت درد کف پا

 

درمان درد کف پا:

 برای درمان درد کف پا راه های مختلفی وجود دارد. پس از آن که علت درد کف پا بررسی و مشخص شد، بسته به نوع و میزان درد، روش درمانی مختلفی به بیماران پیشنهاد می شود. به طور کلی درد کف پا از طریق دارو، فیزیوتراپی، استفاده از اسپلینت در شب، ارتوپدی فنی، تزریق، امواج شوک خارج بدنی، عمل جراحی خار پاشنه و جراحی درمان می شود. نوع درمان بستگی به میزان درد دارد.

 در صورتی که درد خفیف باشد، از روش هایی مانند کاهش وزن، ماساژ پا، گذاشتن یخ، استفاده از گرما، تمرینات کششی و یا مسکن استفاده می شود.

اگر درد کف پا نه چندان خفیف باشد و بیمار درد نسبتا متوسطی را تجربه نماید، می بایست، از فیزیوتراپی، تزریق داروهای بی حس کننده و ضد التهاب، آتل شبانه از جنس سخت و آتل غیر ثابت به هنگام راه رفتن استفاده شود.

زمانی که درد شدید باشد و یا درمان های انجام شده موثر نباشد، برای تشخیص علت درد کف پا، بیمار باید مجددا بررسی شود و در صورت لزوم جراحی شود تا درد کف پا به طور کامل درمان شود.

اسکن کف پا:

علت درد کف پا در اکثر موارد به دلیل پوشیدن کفش های نامناسب می باشد. استفاده از کفی طبی می تواند در رفع درد کف پا موثر باشد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی برای بررسی دقیق پا می توان آن را اسکن نمود. اسکن کف پا در واقع جزئیات دقیق تری از پا را به ما می دهد. اسکن کف پا می تواند ضمن دادن اطلاعات بسیار مهم، در ساخت کفی طبی مناسب برای پا نیز موثر باشد. برای اسکن پا از دو نوع اسکنر فشاری و یا اسکنر نوری استفاده می شود. این کار معمولا در مراکز ارتوپدی فنی ( پروتز) انجام می شود. هزینه اسکن کف پا بستگی به موارد مختلفی دارد و کسانی که تمایل دارند تا اسکن پا را انجام دهند می توانند به یکی از مراکز اسکن کف پا در تهران مراجعه نمایند و از قیمت ها مطلع شوند.

 

ادونس کلینیک-علت درد کف پا-اسکن کف پا

دیگر دلایل تاثیر گذار علت درد کف پا

نقرس، پوکی استخوان،آرتروز،بالا رفتن سن، ساییدگی مفاصل  ( ممکن است مفاصل دچار مشکل شده باشد.)

 

بهبود روش زندگی:

با توجه به این که موارد مختلفی علت درد کف پا محسوب می شود و این درد می تواند بسیار آزار دهنده باشد، راه هایی برای پیشگیری از ابتلا به درد کف پا وجود دارد:

 • همواره وزن متعادلی داشته باشید و در صورت داشتن اضافه وزن، وزن خود را کاهش دهید.
  قطعا یکی از مهمترین موارد درد کف پا همین مورد است که وزن فرد بالا رفته است و عظلات پا بیش از توان خود وزن تحمل میکنند
 • کفش های مناسب و با پاشنه های متوسط بپوشید. کفش هایی که دارای پاشنه متوسط هستند قوس کف پا را به درستی حفظ می نمایند.
  از کفش های پاشنه نامناسب از جمله، پاشنه تخت و پاشنه های خیلی بلند استفاده نکنید.
 • از پیاده روی های طولانی مدت بر روی سطوح سخت بپرهیزید.
 • در صورت کهنه شدن کفش ورزشی، یک کفش ورزشی جدید تهیه کنید.
 • سعی کنید ورزش هایی را انتخاب نمایید که فشار کمتری بر بدن وارد می کنند.
  هنگام ورزش کردن به سلامت خود اهمیت دهید و از ورزش های پرخطر بپرهیزید.

علت درد کف پا و انگشتان

درد کف پا که در اصطلاح پزشکی Metatarsalgia نامیده می شود، شرایطی است که در اثر عواملی موجب ایجاد درد و التهاب در ناحیه کف پا می شود. فعالیت هایی همچون پیاده روی زیاد، دویدن یا پریدن می تواند شدت درد این ناحیه را بیشتر کند. هر چند درد کف پا، عمدتا به عنوان بیماری خاصی تلقی نمی شود و چندان جدی نیست، اما ممکن است در مواردی شدت یافته و شرایط را برای فرد بغرنج نماید. دلایل بسیاری برای ایجاد درد در ناحیه کف پا وجود دارد که پیاده روی زیاد و دویدن های طولانی مدت، می تواند از آن جمله باشد. البته دلایل دیگری نیز برای ایجاد این ناهنجاری وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

علائم و علت درد کف پا و انگشتان

علت درد کف پا و انگشتان ( یا همان علائم metatarsalgia )می تواند شامل موارد زیر باشد:

- احساس درد، تیر کشیدگی یا سوزش در ناحیه کف پا یا پاشنه پا. ممکن است این درد تا انگشتان پا نیز گسترش یابد.

- ایجاد درد در کف پا به هنگام ایستادن، دویدن یا خم کردن پا. همچنین ممکن است این درد در زمان هایی که با پای برهنه بر روی سطوح سخت راه می روید، شدت بیشتری یابد.

- احساس درد شدید در کف پا

- ایجاد التهاب یا بی حسی در کف پا. این موارد ممکن است با سوزن شدن کف پا تا انگشتان پا همراه باشد.

- احساس وجود سنگیریزه یا شن در کف پا به هنگام پوشیدن کفش

ادونس کلینیک- علت درد کف پا و انگشتان

عوامل و علت درد کف پا و انگشتان

در برخی موارد تنها یک دلیل موجب ایجاد درد در کف پا و انگشتان پا می شود؛ اما در بیشتر موارد چندین عامل مختلف در به وجود آوردن این درد دخیل هستند. مهمترین عوامل ایجاد درد در ناحیه کف پا، عبارتند از:

پیاده روی و دویدن های شدید باعث ایجاد و علت درد کف پا و انگشتان

 پیاده روی شدید یا طولانی مدت به خصوص برای افرادی که به این کار عادت ندارند ممکن است سبب ایجاد درد در چنین نواحی گردد. در دویدن های شدید و گاه طولانی مدت نیز، قسمت جلوی پا هنگام حرکت فرد، نیروی قابل توجهی را تحمل می کند. تحمل این نیروی بیش از حد، موجب ایجاد درد در کف پا و انگشتان می شود. البته پوشیدن کفش نا مناسب که تنگ یا گشاد باشد نیز از دلایل تشدید کننده این عامل هستند.

ناهنجاری در ساختار استخوان بندی پا، یک علت درد در کف پا و انگشتان

 به صورت طبیعی شکل و ساختار استخوان بندی پا فرم خاصی دارد که از یک قوس با انحنای مناسب در کف پا و بلندی متناسب انگشتان پا نسبت به یکدیگر و نسبت به طول استخوان کف پا؛ تشکیل شده است.  هر گونه تغییر در این ساختار استخوان بندی می تواند موجب بروز مشکلاتی برای فرد شود. به عنوان مثال افرادی که قوسی با انحنای زیاد در کف پای خود دارند، فشار بیشتری را تحمل کرده و بیشتر در معرض ابتلا به درد0 کف پا هستند.  همچنین ناهنجاری در کوتاهی و بلندی انگشتان پا نیز موجب بروز درد می شود. به عنوان در صورتی که انگشت دوم پا از انگشت بزرگ پا، بلندتر باشد، موجب می شود فشار بیشتری نسبت به حالت طبیعی به سمت کف پا روانه شود و در نتیجه کف پا دچار درد می شود.  

ایجاد ناهنجاری در پا و به وجود آمدن درد در کف پا و انگشتان

 ساختار پا در بسیاری از افراد به صورت نرمال و طبیعی است اما به دلایلی ممکن است در ساختار پا ناهنجاری ایجاد شود. به عنوان مثال پوشیدن کفش های خیلی کوچک یا کفش های پاشنه بلند، به صورت طولانی مدت و مداوم می تواند موجب ایجاد ناهنجاری پا شود. در چنین شرایطی یک انگشتان پا به سمت عقب برگشته و برآمدگی های دردناکی در پایه انگشتان و به ویژه در پایه انگشت بزرگ ایجاد می شود. به مرور زمان، ممکن است این درد از ناحیه انگشتان تا کف پا ادامه یابد. همچنین خانم هایی که کفش هایی با قسمت جلویی باریک می پوشند، بیشتر در معرض بروز این درد قرار دارند. علاوه بر این پوشیدن کفش های ورزشی که فاقد کفی و بالشتک مناسب هستند نیز می تواند در بروز این مشکل نقش بسزایی داشته باشند.

اضافه وزن، یک علت درد کف پا و انگشتان

 از آنجا که بیشتر وزن بدن هنگام حرکت به قسمت جلو پا منتقل می شود، داشتن اضافه وزن به معنای تحمل فشار بیشتر در ناحیه کف پا است. افرادی که چاق هستند و با مشکل اضافه وزن دارند دچار این مسئله هستند و این یک علت درد کف پا و انگشتان دست و پنجه نرم می کنند، می توانند با کاهش وزن، علائم این بیماری را کاهش داده و یا حتی از بین ببرند.

رشد غیر سرطانی بافت فیبری در اطراف یک عصب و ایجاد درد در کف پا و انگشتان

 رشد این بافت در اطراف عصب پا که در اصطلاح پزشکی نوروم مورتون نامیده می شود، معمولا در ناحیه خاصی اتفاق می افتد؛ می تواند موجب بروز درد در کف پا و انگشتان شود.

ادونس کلینیک- علت درد کف پا و انگشتان پا

عوامل درد کف پا در دوران بارداری و راه های پیشگیری و درمان

دوران بارداری فراز و نشیب های بسیار زیادی دارد و با مشکلات زیادی همراه می باشد. درد کف پا در دوران بارداری یکی از مشکلات شایع بانوان است و همواره آنها به دنبال پیدا کردن علت درد کف پا در دوران بارداری خود هستند. علت درد کف پا در دوران بارداری بسیار متنوع است و از درمان های متنوعی برای آن استفاده می شود.

علت درد کف پا در دوران بارداری

در دوران بارداری بانوان شاهد تغییراتی در بدن خود هستند که بعضی از این تغییرات نا خوشایند است و باعث ناراحتی در آنها می شود. همانطور که می دانید در دروان بارداری فرد دچار اضافه وزن خواهد شد و همین اضافه وزن فشار زیادی بر روی پا وارد می کند. این فشار ایجاد شده منجر به درد، سوزش و ناراحتی های دیگری در پا می شود. به همین علت است که بیشتر بانوان در دوران بارداری خود از احساس درد در پای خود احساس ناراحتی و شکایت می کنند. متاسفانه این درد قسمتی از بارداری نیست و باید از روش های درمانی مناسب برای برطرف کردن آن استفاده کرد. از علت های دیگر درد در کف پا در دوران بارداری صافی کف پا، آرتروز و نقرس نیز می باشد.

ادونس کلینیک، عوامل درد کف پا در بارداری

پیشگیری از درد کف پا در دوران بارداری

همانطور که گفته شد علت درد کف پا در دوران بارداری اضافه وزن است، اما می توان با استفاده از راه های درست از درد کف پا جلوگیری کرد. برای پیشگیری از درد، تورم و گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری باید چند مرحله ساده را رعایت کرد. این مراحل شامل:

 • فردی که باردار است بهتر است از ایستادن طولانی مدت جلوگیری کند، چرا که ایستادن طولانی مدت باعث تورم پا می شود و باعث ایجاد درد در عضلات کف پا خواهد شد.
 • بانوان عزیز باید توجه کنند که در طی دوران بارداری بهتر است بعضی از تمرینات ورزشی ساده را انجام دهند و از حرکات کششی استفاده کنند.
 • پیاده روی یکی از درمان های ضروری و عالی برای افراد باردار است. بهتر است روزانه ساعتی را طبق نظر پزشک خود پیاده روی کنید.
 • از انجام فعالیت هایی که باعث خسته شدن شما می شود اجتناب کنید و سعی کنید در زمان انجام کارها چند دقیقه استراحت کنید.
 • دوش آب گرم می تواند کمک زیادی به بدن کند و از انقباضات عضلانی جلوگیری کند.
 • روزانه حتما میزان زیادی آب بنوشید.

ادونس کلینیک عوامل درد کف پا زمان بارداری

برخی از راه حل های درمان درد کف پا در بارداری

علت درد کف پا در دوران بارداری اضافه وزن و فشارهای اضافی وارد شده بر روی کف پا می باشد. راه های درمانی زیادی برای درمان درد کف پا در دروران بارداری وجود دارد که رعایت همه این موارد در بهبود و کاهش درد کمک زیادی به فرد می کند.

- در مرحله اول فرد باید کفشی مناسب برای دوران بارداری خود انتخاب کند. علت درد کف پا در دوران بارداری می تواند انتخاب کفش نامناسب باشد. در این دوران بانوان باید کفشی بدون پاشنه بپوشند و از کفی مناسب برای کفش خود استفاده کنند. کفی مناسب تعادل فرد را در زمان راه رفتن حفظ می کند و از هر گونه درد در قسمت کف و پاشنه پا جلوگیری می کند و احساس خوبی به فرد می دهد.

- در مرحله بعدی بانوان عزیز نباید پا برهنه در منزل راه بروند. از آنجاییکه راه رفتن بدون کفش یا دمپایی فشار وارد شده بر روی پاشنه و کف پا را افزایش می دهد، به همین خاطر توصیه می شود که در منزل از یک جفت دمپایی برای راه رفتن استفاده شود. علت درد کف پا در دوران بارداری بحاطر فشار است و با کمک دمایی می توانید فشار وارد شده بر کف پا را کاهش داد.

- بهترین راهی که در درمان درد کف پا به شما کمک می کند این است که در زمان نشستن درست بشینید و از یک چهارپایه استفاده کنید. استفاده از چهارپایه به شما کمک می کند تا خون بهتر در پا به گردش در آید و احساس بسیار خوشایندنی از حالت خود داشته باشید.

- گاهی اوقات پزشکان توصیه می کنند که فرد باردار از یک بطری برای کاهش در پای خود استفاده کنند. منظور این است که یک بطری را پر از یخ کنید و در زیر پای خود قرار دهید. به مدت چند دقیقه پای خود را بر روی بطری پر از یخ ماساژ دهید و گردش خون را در کف پا افزایش دهید. این عملکرد درد موجود در قسمت کف پا را کاهش می دهد و از آن جلوگیری می کند.

ادونس کلینیک عوامل درد کف پا در دوران بارداری

 

حرف آخر

با وجود همه دلایلی که ذکر شد، درد کف پا چندان بیماری جدی نیست و شما می توانید با آن کنار بیایید. خوشبختانه، درمان های خانگی مانند گذاشتن یخ در این ناحیه و استراحت، در اغلب موارد کارساز است و علائم را تا حدود زیادی تسکین می دهد. همچنین پوشیدن کفش مناسب با کفی استاندارد یا تکیه گاه هایی که قوس مناسب دارند و شوک های وارد شده به پا را جذب می کنند، از بروز مشکلات آینده از عوامل به وجود آورنده علت درد کف پا و انگشتان جلوگیری کرده و یا به حداقل می رساند.

همانطور که گفته شد در دوران بارداری تغییرات بسیار زیادی در بدن روی می دهد که یکی از آنها درد کف پا است. علت درد کف پا در دوران بارداری بخاطر افزایش وزن و ... است. به همین خاطر باید از ایستادن طولانی مدت اجتناب کرد و از کفش مناسب با کفی خوب در این دوران استفاده کرد.

سایت ادونس کلینیک در زمینه مراقبت و درمان بدشکلی های پا فعالیت می کند. در واقع مرکز تخصصی ارتوز و پروتز سلیمانی به کمک بیمارانی آمده است که دچار درد کف پا و مشکلاتی از این قبیل هستند. این شرکت با خدماتی که در حوزه ارتوز و پروتز و اسکن پا ارائه می دهد، کمک شایانی به درمان بیماران و بهبودی آن ها کرده است.

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com