پای مصنوعی

پای مصنوعی

پای مصنوعی-ادونس کلینیک

برخی از افراد با معلولیت متولد می‌شوند و برخی دیگر بخاطر بیماری یا حادثه برخی از اعضای بدن خود را از دست می‌دهند. این موضوع هر علتی که داشته باشد، بسیار دردناک است. قطع شدن پا زندگی انسان را با محدودیت‌های بسیار زیادی مواجه می‌کند. اما خوشبختانه طراحی پای مصنوعی و جایگزین کردن آن با پای از دست رفته می‌تواند بخش مهمی‌از این مشکلات را حل کند. این وسیله به اندازه‌ای کاربردی است که حتی بسیاری از افراد به کمک آن توانسته‌اند ورزش‌های سنگینی مانند دو یا کوهنوردی انجام دهند و حتی به قهرمانی برسند. این موضوع نشان از کاربردی بودن پروتزهای پای مصنوعی دارد. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی درمورد این پروتز ارائه دهیم.

سر فصل‌های این مقاله

 1. پای مصنوعی 
 2. روش قالب گیری برای پروتز به چه صورت است؟
 3. کاربرد انواع پروتز پای مصنوعی
 4. پای مصنوعی سبک
 5. پای تک محوری و چند محوری
 6. پای پاسخ پویا
 7. پای میکروپروسسور
 8. پای مصنوعی پنجه کربنی
 9. قوی ترین و سبک ترین پای مصنوعی جهان

پای مصنوعی

پروتز پای مصنوعی یکی از ارزشمندترین ساخته‌های علم پزشکی است که می‌تواند به عنوان جایگزینی مناسب برای عضو قطع شده مورد استفاده قرار گیرد. انسان به دلایل مختلف از قبیل بیماری دیابت، تصادف و سایر آسیب‌هایی که به اندام وارد می‌شود، ممکن است با مشکل قطع عضو مواجه شود. این موضوع علاوه بر محدودیت‌های حرکتی، فشارهای روحی زیادی را نیز به همراه خواهد داشت. بسیاری از افرادی که اعضای بدن خود را از دست می‌دهند به انزوا می‌رسند و دچار بیماری‌های روانی نیز می‌شوند!

با طراحی پروتز پای مصنوعی و انجام تمرین‌های متعدد به منظور آشنایی فرد با نحوه استفاده از آن، مشکلات بسیاری برای افراد معلول حل شد. به کمک چنین پروتزهایی آن‌ها می‌توانند بر بسیاری از محدودیت‌ها غلبه کنند و زندگی خود را از سر بگیرند.

روش قالب گیری برای پروتز به چه صورت است؟

پای مصنوعی-ادونس کلینیک

پیش از نصب پروتز پای مصنوعی باید قالبگیری آن را انجام داد. این کار باعث می‌شود که قالب پروتز متناسب با بخش باقیمانده پا باشد. اگر اندازه آن کوچک‌تر باشد، ممکن است در پای فرد جای نگیرد یا باعث ایجاد فشار و درد هنگام حرکت شود. اگر هم بزرگ‌تر باشد، محکم نمی‌شود و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل پروتزها منحصر به هر شخص طراحی می‌شوند.

یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، تجمع مایعات در بخش انتهایی عضو قطع شده است. این موضوع باعث تورم ناحیه می‌شود. پزشک باید ابتدا این تورم را از بین ببرد و سپس اقدامات لازم برای قالب گیری و ساخت پروتز را انجام دهد. پانسمان محکم، استفاده از جوراب‌های مخصوص برای منقبض کردن قسمت متورم و باندهای کشی بهترین راهکارها برای پیشگیری و درمان این ورم‌ها هستند.

علاوه بر قالب، پزشک اندازه‌های مورد نظر برای پروتز را نیز محاسبه می‌کند. بعد از آن مراحل ساخت پروتز با استفاده از پرینت سه بعدی انجام خواهد شد. روند تولید پروتز نقش مهمی در راحتی و کیفیت آن ایفا می‌کند.

کاربرد انواع پروتز پای مصنوعی

پای مصنوعی-ادونس کلینیک

پروتز پای مصنوعی را بر اساس ویژگی‌های مختلفی که دارند، می‌توان به شکل‌های گوناگونی گروه بندی کرد. به عنوان مثال، اگر به به محل قرارگیری پروتز و محل قطع شدگی پا توجه کنیم، پاهای مصنوعی به دو گروه کلی پروتز بالای زانو و پروتز پای مصنوعی پایین زانو تقسیم می‌شوند. اجزا و قطعات موجود در این دو گروه پروتز پا کاملا با هم متفاوت هستند. ساختار هر پروتز منحصر به فرد و متناسب با نیاز معلولین است. از زمان قطع عضو تا طراحی و ساخت پروتز برای آن دو نوع کلی پروتز پا برای فرد استفاده می‌شود که در ادامه ویژگی‌های هر کدام را بررسی کرده‌ایم.

پروتز موقت

پس از قطع عضو باید زمانی حدودی ۳ تا ۶ ماه به بدن فرصت داد تا محل زخم‌ها کاملا بهبود پیدا کنند و تغییر شکل لازم صورت گیرد. پس از این مدت فرد باید برای دوره‌های توان بخشی آماده شود. بیماران در این مدت می‌توانند از پروتز موقت استفاده ‌کنند. استفاده از این پروتزها در واقع برای آماده سازی فرد و بدن وی برای استفاده از نمونه‌های دائمی است. افرادی که کار خود را با پای مصنوعی موقت آغاز می‌کنند، راحت‌تر می‌توانند به مدل‌های دائمی عادت کنند و همچنین راه رفتن را سریع‌تر یاد می‌گیرند. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های پروتزهای موقت با دائمی، استفاده از مواد ارزان برای ساخت آن‌هاست.


 

مطالب تکمیلی و نمونه کار‌های ما را در اینستاگرام مشاهده کنید

 


 

پروتز دائمی

پس از پایان مدت زمان ۳ تا ۶ ماهه‌ی مقدماتی فرد برای استفاده از پروتز پای دائمی آماده است. پروتزهای دائمی‌با مواد گران‌تر و مقاوم‌تر ساخته می‌شوند. پای مصنوعی دائمی تنوع زیادی دارند. نوع مناسب با توجه کاربرد مورد نظر بیمار در قسمت پای او مشخص می‌شود. 

تولیدکنندگان تا حد امکان تلاش می‌کنند تا پروتزها ساختاری مشابه با عضو اصلی قطع شده داشته باشند. در پروتزهای دائمی، سوکتی وجود دارد که به کمک آن می‌توان پروتز را به باقیمانده اندام اصلی فرد متصل کرد. انواع مختلف پای مصنوعی دائمی عبارتند از؛

 • پروتز با مچ پای ثابت و پاشنه نرم  (scach)
 • پای الاستیک
 • پای تک محوره
 • پای چند محوره
 • پاهای پاسخ پویا
 • پروتزهای میکروپروسسور

نوع پای مصنوعی با توجه به نیاز بیمار و محدودیت‌های او تعیین می‌شود.

با توجه به تنوع بسیار زیاد در این نوع پروتز، ادونس کلینیک، سازنده انواع پروتز پای مصنوعی در ادامه نگاهی جامع به این گروه از اندام مصنوعی خواهد داشت. در ادامه ویژگی‌های انوع پای مصنوعی از جمله پنجه کربنی و پاهای مصنوعی سبک و... را بررسی کرده‌ایم.

پای مصنوعی سبک

پای مصنوعی سبک-ادونس کلینیک

یکی از مهم‌ترین مواردی که در طراحی و تولید پروتز پای مصنوعی باید به آن توجه داشت، شباهت آن به اندام واقعی است. پروتز باید از نظر شکل ظاهری، وزن و نحوه حرکت شبیه به اندام واقعی عمل کند. سنگین بودن وزن پروتزها در گذشته مشکلات و محدودیت‌های زیادی را برای افراد به همراه داشت. این موضوع باعث خستگی فرد و همچنین آسیب وارد شدن به قسمت قطع نشده اندام می‌شد. یکی از اصلی ترین دلایل در وزن سنگین پروتز پای مصنوعی استفاده از چوب و فلز در فرآیند ساخت بود.

برخلاف گذشته، امروزه اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا پای مصنوعی سبک را استفاده کنند تا براحتی حرکت کند. پروتزهای سبک باعث رضایت معلولین می‌شوند و شباهت بیشتری به عضو واقعی دارند. این موضوع به خصوص برای افرادی که تجربه استفاده از پای واقعی را دارند (در سنین بالاتر به دلایل مختلف اندام را از دست داده‌اند)، اهمیت دارد. متریالی چون پلیمرهای متعدد و متدهای طراحی مانند پرینت سه بعدی باعث شده‌اند که امروزه تولیدکنندگان بتوانند پروتزهایی را تولید کنند که هم سبک باشد و هم از نظر ظاهری شباهت بسیاری به اندام اصلی داشته باشد.

پای تک محوری و چند محوری

در طراحی پاشنه پا برای پاهای مصنوعی می‌توان آن‌ها را به صورت چند محوری و تک محوری در نظر گرفت. در نوع تک محوری پا توانایی حرکت روی سطوح هموار و در جهت بالا و پایین را دارد. در مقابل، نوع چند محوری آن در جهت راست و چپ نیز حرکت می‌کنند و عملکرد آن‌ها روی سطوح ناهموار بهتر است. پای پروتز تک محور نسبت به چند محور ارزان‌تر است. این پروتزها در برابر پاهای scach هزینه بیشتری دارند.

پای پاسخ پویا

پای مصنوعی-ادونس کلینیک

پای پاسخ پویا از بهترین نمونه‌های پروتز تولید شده برای پای مصنوعی به شمار می‌رود. این پروتز بسیار کاربردی انرژی را در حین فعالیت ذخیره و سپس آزاد می‌کند. نوع حرکت و سرعت پاسخگویی ساق پا و مچ به نحوه حرکت در این نوع پروتز بالا است و از مهم ترین نقاط مثبت آن به شمار می‌رود. یعنی شما می‌توانید به کمک این پروتز انواع مختلف حرکت‌هایی که با پای طبیعی انجام می‌دهید، را داشته باشید. این نوع پروتز پای مصنوعی برای افرادی مناسب است که قصد دارند با سرعت عمل بالاتر مسافت‌های طولانی‌تری را طی کنند. به عنوان مثال ورزشکاران می‌توانند از این نوع پروتزها استفاده کنند. همچنین معلولانی که می‌خواهند حرکت راحت‌تری داشته باشند، می‌توانند پای پاسخ پویا را انتخاب نمایند.

پای میکروپروسسور

پای مصنوعی میکروپروسسور یا ریزپردازنده یا MPC یکی از بهترین انواع پروتز پا است. این پروتز با کمک سنسورهای قرار گرفته در مچ پا و دریافت اطلاعات از سایر اندام‌ها بر اساس الگوریتم‌های مختلف می‌تواند واکنش نشان دهد. استفاده از این نوع پروتز پا باعث می‌شود فرد در حین راه رفتن تعادل بهتری داشته باشد. در نهایت به کمک این موضوع می‌تواند روی سطوح مختلف راه برود.

پای مصنوعی پنجه کربنی

پای مصنوعی پنجه کربنی-ادونس کلینیک

نیاز به کاهش وزن و سبکی پروتزهای تولید شده برای پا و همچنین افزایش استحکام آن‌ها باعث شد تا فیبرهای کربنی به دنیای تولید پروتز قدم بگذارند. فیبرکربنی زنجیره‌ای از اتم‌های کربن است که با قدرت و استحکام بسیار بالا به هم متصل می‌شوند. آن‌ها جزو سبک وزن‌ترین متریالی هستند که برای تولید پای مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تلفیق اتم‌های کربن و مایعات و گازهای ویژه از سال ۱۹۶۶ به مرور در صنایع مختلف و مخصوصا علم پزشکی مورد توجه قرار گرفت. استحکام در عین سبک بودن مهم‌ترین علت محبوبیت این متریال در صنعت بود. در حال حاضر، پروتز پای مصنوعی پنجه کربنی یکی از بهترین و سبک‌ترین انواع پروتز تولید شده در دنیا به شمار می‌رود. این محصول از انعطاف پذیری بسیار زیادی نیز برخوردار است. قدرت پای مصنوعی پنجه کربنی به اندازه ایست که اغلب دونده‌های مشهور دنیا که با مشکل قطع پا مواجه هستند، از این نوع پروتز استفاده می‌کنند.

قوی‌ترین و سبک‌ترین پای مصنوعی جهان

علم پزشکی و تولید پروتزهای مصنوعی مانند تمام علوم دیگر دنیا هر روز در حال تغییر و پیشرفت است. نمونه بارز این پیشرفت‌ها را می‌توان در طراحی قوی‌ترین و سبک‌ترین پای مصنوعی جهان مشاهده کرد. این پای مصنوعی که با مدلسازی پای بیمار و پرینت سه بعدی تولید شده است، Exo-Prosthetic نام دارد. در طراحی و ساخت این پای مصنوعی از تیتانیوم متخلخل استفاده شده است.

برای اطلاع از قیمت پای مصنوعی کلیک کنید

جمع بندی

با توجه به اطلاعات موجود در این مقاله دریافتید که تنوع در پروتزهای پای مصنوعی بسیار زیاد است. نکته حائز اهمیت انتخاب پروتزی است که با شرایط بدن بیمار تناسب داشته باشد. بعد از انتخاب نوع آن، باید به کیفیت دقت کرد. ساخت پروتز شامل فرایند پیچیده‌ای است و به دستگاه‌های منحصر به فرد و پیشرفته نیاز دارد. به همین دلیل لازم است که از بهترین مرکز برای قالب‌گیری، طراحی و تولید پای مصنوعی کمک بگیرید.

طراحی، قالب گیری و ساخت پروتز پا مطابق با ساختار بدن فرد از مهم‌ترین گام‌هایی است که باید به آن توجه ویژه داشت. گروه آرتوز و پروتز سلیمانی در کلینیک ادونس، تولیدکننده و ارائه دهنده انواع کفش‌های طبی و پروتز پای مصنوعی با بهترین جنس و قیمت مناسب هستند. برای دریافت مشاوره و برقراری ارتباط با این مجموعه می‌توانید از راه‌های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده کنید.پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com