پروتز پنجه پا

پروتز پنجه پا

پروتز پنجه پا چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

پروتز پنجه پا، یک عضو مصنوعی بدن است که برای کسانی که پنجه پایشان قطع شده است، مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتز به صورت سفارشی و با قالب گیری از عضو بیمار، ساخته می شود. پروتزها قطعاتی ارزشمند و کارآمد هستند که برای بازسازی بیومکانیکی اعضای بدن به کار می روند. از همین رو، ساخت و طراحی آن ها نیاز به دانش ویژه ای دارد و باید توسط متخصصین این حوزه انجام شود. این قطعات انواع مختلفی دارند که با توجه به نقص عضو بیمار تولید می شوند. از پروتزها برای انتقال صحیح انرژی و همچنین اصلاح حرکت بیمار استفاده می شود. در این مقاله از ادونس کلینیک تلاش کردیم تا شما را با انواع پروتز پنجه پا و نحوه ساخت آن ها آشنا کنیم. اگر به اطلاعاتی در این حوزه علاقمند هستید، پیشنهاد می شود که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

پروتز پنجه پا - ادونس کلینیک

 

انواع پروتز پنجه پا

با توجه به این که آسیب به پای بیمار در چه سطحی است، از انواع مختلف پروتز پنجه پا استفاده می شود. هر یک از این پروتزها، ویژگی های مختلفی دارند و با هدف خاصی تولید می شوند. پروتزهای پنچه پا بر اساس کاربرد و نوع ساخت در دو دسته بندی متفاوت قرار دارند. در ادامه به معرفی این دسته بندی ها پرداخته ایم.

انواع پروتز پنجه پا بر اساس نوع ساخت

از جمله انواع پروتز پنجه پا بر اساس نوع ساخت آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پای مصنوعی سبک؛ به منظور راحتی استفاده باید وزن پروتز سبک باشد. بیشتر از جنس پلیمر بوده و با تکنولوژی پرینت سه بعدی ساخته می شوند.

پای تک محوری و چند محوری؛ در طراحی پاشنه دارای محورهای مختلفی هستند. نوع حرکت آن ها متفاوت از یکدیگر است. مدل تک محور ارزان تر بوده و پیچیدگی کمتری دارد.

پای پاسخ پویا؛ بهترین نوع پروتز پا است. این نوع پروتز در زمان حرکت انرژی را ذخیره کرده و سپس دوباره آزاد می کند. پروتز مذکور در ساق و مچ پا عملکرد بهتری دارد. با این پروتز حرکات پا طبیعی تر خواهد بود. برای افراد با تحرک بالا مانند ورزشکاران بسیار مناسب است.

پای میکروپروسسور؛ این نوع پروتز دارای ریزپردازنده است. سنسورهایی در این پروتز تعبیه شده است که تعادل بهتری در راه رفتن به فرد می دهد.

پای مصنوعی پنجه کربنی؛ از فیبرهای کربنی ساخته شده است. بسیار سبک است. استحکام بیشتری نسبت به سایر پروتزها دارد.

 

پروتز پنجه پا - ادونس کلینیک

 

انواع پروتز پنجه پا بر اساس کاربرد

از جمله انواع پروتز پنجه پا بر اساس کاربرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروتز انگشتان پا و متاکارپ؛ این نوع پروتز یک قسمت پر کننده پنجه کفش دارد که از جنس فوم است. از ناحیه قطع عضو شده محافظت می کند. پا را در کفش ثابت نگه می دارد و سبب پخش نیرو می شود.

پروتز ترانس متاتارسال؛ دارای یک پخش سیلیکونی یا فومی پر کننده قالب است. همچنین صفحات متحرک انگشتان پا دارد.

از دیگر انواع پروتز پنجه پا می توان به پروتز حمایت کننده از قوس کف پا و پروتزهای سفارشی بسیار محکم اشاره کرد.

تکنولوژی جدید و بروز سبب شده است تا پروتزهای پا به طرز غیر قابل باوری واقعی به نظر برسند. تمامی ایرادات موجود در نمونه های قدیمی، در نمونه های جدید از بین رفته است.

 

دلایل استفاده از پروتز پنجه پا

قطع عضو به دلایل مختلفی رخ می دهد. پا به عنوان یک عضو اصلی، وظیفه حرکت بدن را بر عهده دارد؛ از همین رو، استفاده از پروتزهای پنجه پا بسیار مهم است. پروتز پنجه پا می تواند انجام فعالیت های روزمره را تسهیل کرده و تعادل فرد را برقرار نماید. پروتزهای پنجه پا، علاوه بر رفع مشکل ایستادن، راه رفتن و حفظ تعادل، به بازگشت اعتماد به نفس فرد کمک می کنند. در این شرایط است که دیگر نقص عضو برای افراد حس شرمندگی را به دنبال ندارد. از جمله دلایلی که سبب می شود فرد نیاز به استفاده از پروتزهای پنجه پا داشته باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصادفات
 • بیماری هایی چون دیابت
 • نقص عضو مادرزادی

البته باید دقت داشته باشید که استفاده از پروتزهای پنجه پا در شرایط خاصی امکان پذیر است. بهتر است برای تایید لزوم استفاده از پروتزهای پنجه پا حتما به متخصص مراجعه نمایید. برای تهیه پروتزهای پنجه پا نیز می توانید از ادونس کلینیک کمک بگیرید. ادونس کلینیک در زمینه تامین پروتزهای پنجه پا، یکی از بهترین مراکز در ایران شناخته شده است.

 

پروتز پنجه پا - ادونس کلینیک

 

 

نحوه ساخت پروتز پنجه پا

برای این که بدانید شما به کدام نوع از پروتزهای پنجه پا نیاز دارید، حتما باید به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید. آسیب های ناحیه پا که منجر به قطع عضو می شوند، درجات و انواع مختلفی دارند. به همین دلیل، نوع پروتزی که هر فرد باید استفاده کند، با توجه به درجه و سطح نقص عضو او متفاوت خواهد بود. پس از مشخص شدن درجه و سطح نقص عضو شما توسط پزشک، شرایط استفاده از پروتز برای شما سنجیده می شود. در صورتی که هر یک از شرایط زیر را نداشته باشید، امکان استفاده از پروتز برای شما میسر نیست:

 • زخم ناشی از قطع عضو به طور کامل بهبود یافته باشد.
 • مفصل مچ پا بتواند به خوبی وزن بدن را تحمل کند.
 • قسمت باقیمانده پا تثبیت شده باشد و بتواند وزن بدن را تحمل کند.

پس تمامی بررسی های انجام شده اگر نیاز به استفاده از پروتز داشته باشید، باید از پای شما قالب گیری شود. پروتزهای امروزی کاملا به صورت فردی و شخصی سازی شده تولید می شوند. لذا مهم است تا قالب گیری از عضو شما به صورت دقیق انجام شود. در این شرایط یک پروتز متناسب با شرایط شما ساخته می شود. نحوه ساخت بستگی به انتخاب نوع پروتز شما دارد. پروتزهای در جنس ها و انواع مختلفی که قبلا توضیح دادیم ساخته می شوند که هر کدام مدل ساخت خاصی دارند.

لازم است بدانید که پروسه ساخت پروتز، ویژگی های شخصی هر فرد مورد توجه قرار می گیرند. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سطح آمپوتاسیون
 • وزن
 • اندازه پا
 • سطح فعالیت و اشتغال
 • نیازهای تفریحی افراد

 

پروتز پنجه پا - ادونس کلینیک

 

عوامل موثر بر قیمت پروتز پنجه پا

عوامل مختلفی می توانند بر قیمت پروتز پنجه پا موثر باشند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد سازنده
 • ظرافت و طبیعی بودن ساخت
 • اندازه پروتز
 • برند
 • تکنولوژی ساخت پروتز
 • نوع پروتز مناسب برای انواع مختلف قطع عضو

 

جمع بندی

پروتز پنجه پا یکی از اعضای مصنوعی بدن است که برای جبران نقص عضو در قسمت پنجه پا مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلفی از این نوع پروتز بر اساس نوع قطع عضو ساخته می شود. برای تهیه یک پروتز مناسب پنجه پا، باید به سن افراد، میزان فعالیت آن ها و نوع نقص عضو دقت کرد. امروزه انواع پروتزها با قالب گیری و به صورت شخصی سازی شده قابل تهیه هستند. برای این منظور باید به مراکز معتبر ساخت پروتز مراجعه کرد. ادونس کلینیک یکی از بهترین مراکز طراحی و ساخت پروتز در ایران است. پس از معاینه توسط درمانگران و متخصصان ارتوز و پروتز، پروتز مورد نظر شما در این کلینیک شخصی سازی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

پروتز پنجه پا چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

پروتز پنجه پا، یک عضو مصنوعی بدن است که برای کسانی که پنجه پایشان قطع شده است، مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتز به صورت سفارشی و با قالب گیری از عضو بیمار، ساخته می شود. پروتزها قطعاتی ارزشمند و کارآمد هستند که برای بازسازی بیومکانیکی اعضای بدن به کار می روند. پروتزها برای انتقال صحیح انرژی و همچنین اصلاح حرکت بیمار استفاده می شود.

چه عواملی بر قیمت پروتز پنجه پا تاثیر می گذارد؟

عوامل مختلفی می توانند بر قیمت پروتز پنجه پا موثر باشند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مواد سازنده

ظرافت و طبیعی بودن ساخت

اندازه پروتز

برند

تکنولوژی ساخت پروتز

نوع پروتز مناسب برای انواع مختلف قطع عضوپرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید
آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com