کفش طبی زنانه

کفش طبی زنانه

کفش طبی زنانه یکی از محصولات ویژه کلینیک سلیمانی می باشد، تا با استفاده از این محصولات بانوان عزیز مشکلات مربوط به پا یا درد کف پا را نداشته باشند.

آیا تا به حال به تفاوت کفش طبی زنانه با کفش معمولی دقت نموده اید؟ چرا و چه کسانی باید از کفش طبی زنانه استفاده نمایند؟ چگونه میتوان یک کفش طبی زنانه مناسب تهیه نمود؟

افرادی که آسیب پذیری بالایی دارند مانند کودکان و سالخوردگان باید برای جلوگیری از آسیب از کفش طبی کودکان و کفش ارتوپدی مخصوص به بزرگسالان استفاده نمایند. طبق آمار 88% افراد بین 20 تا 60 سال از کفش غیر استاندارد استفاده می نمایند.

چرا کف پا درد می گیرد؟


حدود 9 نفر از هر 10 خانم، کفش های خیلی کوچک می پوشند و حدود 9 مورد از 10 مورد مشکل پا در زنان به علت کفش تنگ است. حدود 8 نفر از هر 10 خانم کفش هایی که دردناک اند می پوشند. زنان 9 برابر بیشتر از مردان به علت نامناسب بودن کفش، احتمال مبتلا شدن به مشکلات پا را دارند.

پا یکی از پیچیده ترین اعضای بدن می باشد و نقش حائز اهمیتی در سلامت کل بدن دارد و پا را قلب دوم بدن می خوانند.

شکل پا نقش مهمی در سلامتی آن ایفا می کند، ساختار نامناسب پا، موجب لنگش و اعمال فشار زیاد روی مفاصل مچ پا، زانو، لگن و ستون فقرات می شود.

علت درد کف پا را می توان در موارد زیر تشریح کرد
بسیاری از عوارض در سنین کودکی قابل پیشگیری اند و با استفاده از کفش طبی قابل درمان اند. از جمله این بیماری ها Club foot یا پای چنبری خفیف ، Flexible flat food یا صافی کف پای انعطاف پذیر  و متاتاروسوس اداکتوس می باشد.

تعداد دیگری از عوارض پا در اثر بیماری یا حادثه و بعنوان یک دفورمیتی شکل ثابت به خود می گیرد و باعث تغییر شکل ثابت پا ، کوتاهی یا بد فرمی آن می شود. در این موارد متخصصین مرکز کفش طبی در تهران اقدام به طراحی و ساخت کفش طبی خاص بیمار می کنند.

این کفش ها عملکرد اصلاحی ندارند و  به فرد کمک می نمایند که با شرایط سازش کند.

این مدل کفش طبی زنانه نیازمند قالب گیری و ساخت کاملا سفارشی می باشند و کفش طبی سازگار کننده Accommaodactive shoes نامیده می شوند و شامل پای طاقدیسی، اختلاف سایز در پا ، سوختگی شدید پا، اختلاف طول اندام ، قطع انگشتان یا تعدادی از استخوان های کف پایی و یا اختلالات مادر زادی است.

دسته سوم عوارض در معرض آسیب و تخریب قرار گرفتن مفاصل و ساختار مچ پا و پای شخص به علت بیماری یا شرایط فیزیکی خاص است و علت آن عوامل عصبی، عروقی و یا روماتیسمی است. از جمله بیماری های آن می توان به مفصل شارکوت ، پاهای دیابتیک ، پای نورپاتیک و هلوکس ریجیدوس را نام برد. به کفش های اینگونه عوارض ، کفش پیشگیری کننده Pro phylactic shoes می گویند.

چه کسانی از کفش و کفی طبی استفاده می کنند؟
کسانی که دارای ناهنجاری های متحرک مانند صافی کف پا اند ، افرادی که دچار ناهنجاری های ثابت مانند خار پاشنه و التهاب کیسه زلالی زیر پاشنه ، زنان بارداری که به خاطر اضافه وزن ناگهانی در طی این دوران از کفش طبی زنانه استفاده می کنند.

کفش طبی زنانه پا درد

ویژگی کفش طبی زنانه
مناسب ترین کفش برای خانم ها ، کفشی با 2 الی 3 سانتی متر پاشنه و پنجه پهن می باشد. هرچه پاشنه بلندتر باشد به پنجه فشار بیشتری وارد می شود و در برخی از کفش ها که پنجه نیز باریک است این فشار چند برابر می شود.

پوشیدن کفش طبی زنانه ، بعد از 40 سالگی برای اکثر بیماران توسط پزشک تجویز می شود. البته برای پیشگیری از عوارض پا ، برای تمامی گروه های سنی توصیه می شود.

کفش طبی زنانه

خصوصیات کلی کفش طبی زنانه
پنجه پهن و با ارتفاع:  Toe box یا پنجه کفش از مهمترین قسمت های کفش طبی زنانه است زیرا زمانی که عرض یا ارتفاع کم باشد عوارض زیادی از جمله انگشت چکشی ، میخچه ، هالوکس والگوس را ایجاد می کند.
کفی قابل تعویض: زمانی که اقدام به خرید کفش طبی زنانه می نمایید، کفشی بخرید که کفی قابل تعویض Insole داشته باشد. مزیت این امر این است که می توان حجم کفش را کم و زیاد کرد و وقتی پا ورم کند بتوان با تعویض کفی کفش طبی زنانه جا را برای پا باز نمود یا کفی ساده را با کفی های درمانی تعویض کرد. کفی قابل تعویض در کفش طبی زنانه زمانی که پا عرق کند و کفش نمناک شود در کم کردن رطوبت که باعث بیماری های قارچی در پا می شود نقش موثری دارد.
پشتی محکم : پشتی کفش یا Heel counter بخشی از کفش طبی زنانه است که پشت پاشنه قرار می گیرد. این قسمت باید محکم و سفت باشد تا تکیه گاه خوبی برای پاشنه باشد. برای سنجش این قسمت از کفش طبی زنانه شست خود را روی آن قرار دهید و فشار دهید اگر فرو نرود ، محکم و مناسب است.
کفی داخلی با شکل استاندارد: کف کفش طبی زنانه از داخل Food toed باید قوس هایی هماهنگ با قوس های کف پا داشته باشد. وزن بدن در سطح کفی کفش طبی زنانه توزیع شده و پا احساس راحتی می نماید. مهمترین بخش قوس کف پا، قوس طولی آن می باشد و کفی کفش طبی زنانه در قسمت میانی و داخلی کمی برجسته تر است.
اندازه پاشنه: پاشنه Heel کفش طبی زنانه به طور متعادل باید حدود 1.5 تا 4 سانتی متر باشد و کفش بدون پاشنه یا پاشنه بلند هر دو مضر هستند.
کف قوسی شکل کفش: کف بیرونی Out sole کفش طبی زنانه باید مقداری گوژ باشد تا وسط کفش پایین تر قرار گیرد. در این صورت موقع اصابت پاشنه به زمین فشار زیادی به کف و مچ پا وارد نمی شود.
سطح داخلی یکنواخت: سطح یکنواخت و قوس های نرم در کفش طبی زنانه در هنگام پیاده روی فشار کمتری را به پوست وارد می نمایند.
کفش نفس کش: جنس رویی کفش طبی زنانه به گونه ای است که تهویه داخل کفش انجام می شود و این امر موجب جلوگیری از عرق کردن پا می شود.
یقه و زبانی نرم: یقه کفش Shoes collae در کفش طبی زنانه جایی است که اطراف مچ پا را می گیرد و زبانی کفش Shoes tongue برگه ای است که در زیر بند کفش می باشد. این قسمت ها در کفش طبی زنانه حاوی پدها و بالشتک های نرمی است تا فشار کمتری به پوست وارد شود.
ساخت کفش طبی زنانه چگونه است؟
با بررسی مراحل تولید کفش طبی زنانه می توان ایده هایی در این مورد داشت. در مرحله اول اندازه گیری انجام می شود که بیمار دقیق مشکلات پای خود را حین معاینه به ارتوپد فنی می گوید و با دستگاه های پیشرفته و اسکنر های دقیق ابعاد پا را می گیرند.

سپس در مرحله قالب گیری کفش طبی زنانه با عکس، گچ و دیگر مواد از پا قالب گیری می شود. سپس مرحله لست است که از اطلاعات بدست آمده یک لست شبیه سازی شده از پای شما ایجاد می شود که در واقع نسخه ای از پای شما می باشد. سپس مرحله فویل که رد این مرحله یک لایه پلاستیکی روی لست کشیده می شود تا یک کفش شفاف ایجاد شود. هنگام پوشیدن آن هر نقطه که تحت فشار باشد کاملا مشخص می شود و تغییرات مورد نیاز روی لست اعمال می شود.

در مرحله آخر کفش طبی زنانه آزمایشی را مورد امتحان بیمار قرار می دهند و اگر مشکلی باشد توسط ارتوپد مرتفع می شود و در آخر کفش طبی زنانه ساخته می شود. امروزه در کلینیک های ارتوپدی فنی ، با معاینه بالینی و لمس کف پا ، بررسی الگو های راه رفتن ، قالبگیری و نظارت متخصص کار ساخت کفش طبی زنانه انجام می شود.

خدمات کلینیک سلیمانی
کلینیک سلیمانی با ارایه خدمات ارتوزی، پروتزی و انواع ارزیابی ها و اندازه گیری ها برای مراجعان عزیز طی قریب به یک دهه فعالیت با استفاده از دستگاه های پیشرفته و به روز و اسکنر های دقیق پا که از معدود مراکز درمانی در ایران است با افتخار مشغول خدمت رسانی به هم وطنان می باشد.

کفش طبی زنانه

کفی طبی برای کفش طبی زنانه 

یک کفی طبی تکمیل کننده کفش طبی است و باعث هرچه بهتر شدن عملکرد اعضای مرتبط از جمله ،ساق پا، ستون فقرات، عضلات دیگر میشود.و برای درمان بیماری هایی از جمله خارپاشنه وکمر درد و ... مناسب است و باعث استفاده دو چندان از مزایای کفش طبی و کفی طبی می گردد.

 

 

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com