کفی لیزری

کفی لیزری

سرفصل های این مقاله:

  • کفی لیزری
  • روال ساخت کفی لیزری
  • کاربرد کفی لیزری
  • بررسی مشکل قامتی با روش لیزر
  • ساخت کفی لیزری با تشخیص نوع قوس پا
  • طراحی کفی لیزری به واسطه بررسی عملکرد پا
  • طراحی کفی لیزری با بررسی میزان تعادل
  • آنالیز گیت با دستگاه لیزر

 

طراحی و ساخت کفی لیزری به صورت اختصاصی و با تکنولوژی پیشرفته مهمترین وظیفه تیم ما محسوب می شود. در طراحی کفی لیزری از سیستم های تشخیص بسیار مناسبی استفاده می شود تا روال تراش کفی طبی به درستی صورت بگیرد. در این مقاله روند ساخت کفی لیزری و ویژگی های این نوع کفی را با هم بررسی می کنیم.

 

 

روال ساخت کفی لیزری

برای طراحی و ساخت کفی لیزری نیاز به نرم افزارهای طراحی بسیار پیشرفته ای است و افراد متخصص برای این کار انتخاب می شوند تا هم کیفیت نهایی محصول بالا باشد و هم بیشترین دقت را در بر بگیرد. بالا رفتن سرعت طراحی در ساخت کفی لیزری بسیار مهم است به طوری که سبب می شود موقعیت کفی به نسبت پای انسان در نقطه درستی قرار بگیرد.

 

 

یکی از دستگاه های مورد استفاده در ساخت کفی پا، لیزر است که در واقع میزان فشار کف پا را به دقت محاسبه می کند. این دستگاه نقاط پرفشار پا را شناسایی می کند تا تراپیست بتواند تصمیم درستی در خصوص نوع کفی مناسب برای شخص بگیرد. برخی از بخش های پا مشهور به نقاط فشاری و یا پر فشار هستند که سطح مشخصی از اجرای کفی را در بر می گیرند.

دستگاه لیزری که مورد استفاده قرار میگیرد دارد سنسورهای زیادی است که این سنسورها روی دستگاه تعبیه شده اند به طوری که اجازه می دهند بیشترین رزولوشن برای ارزیابی کف پا در نظر گرفته شود. در واقع وقتی از روش ساخت کفی لیزری استفاده می شود تراپیست می تواند در ابتدا ناهنجاری های اسکلتی پا را تشخیص دهد و پس از ن موقعیت عضلانی پا نیز مدنظر قرار بگیرد. از سوی دیگر کفی های لیزری شامل بررسی ناهنجاری های اندام تحتانی نیز هستند و این موارد به نوبه خود اثرگذاری خوبی دارند.

خروجی که دستگاه لیزر ارائه می شود سبب می شود که برنامه ریزی برای روال ساخت کفی و معالجه با بیشترین دقت صورت بگیرد.

 

 

کاربرد کفی لیزری

حال سوال اینجاست که تمایز کفی لیزری به نسبت سایر کفی ها چیست؟

یکی از مهمترین کاربردهای کفی لیزری این است که مشکلات قامتی را بررسی می کند. منظور از مشکلات قامتی در واقع همان نحوه درست ایستادن است به طوری که بسیاری از افراد این موضوع را رعایت نمی کنند و در نهایت با مشکلات درد پا روبرو هستند.

مثلاً یکی از مثال های کاربردی که همیشه می توان برای این مشکل زد این است که برخی از افراد بیشترین وزن خود را بر روی یکی از پاها قرار می دهند. البته این موضوع بیشتر روی پای راست دیده می شود که سبب می شود شخص از نظر اسکلتی دچار مشخص شود. در واقع مرکز ثقل بدن سمت راست و یا چپ می شود در صورتی که چنین جریانی کاملاً آسیب رسان است.

برخی دیگر از افراد نیز بیشترین وزن یا فشار را به پنجه های پا وارد می کنند و در واقع چنین جریانی سبب می شود که بالاتنه فرد به سمت جلو کشیده شود و فشار زیادی به بخش جلوی پا آمده و مرکز ثقل پا خواهد بود.  به همین ترتیب نیز برخی از افراد فشار زیادی روی پاشنه پا دارند و مرکز ثقل به سمت عقب بدن است. کفی لیزری همه این موارد را به خوبی تشخیص می دهد و یک پیشنهاد خوب برای افراد خواهد بود.

زمانی که وزن به شکل استاندارد و نرمال بر روی بخش های مختلف پا توزیع نشود، فرد دچار مشکلاتی اعم از زانو درد و کمردرد و همینطور یک سری اختلالات دیگر در بخش ستون فقرات می شود که همه این موارد در راه رفتن وی تاثیر بد می گذارد و آسیب می بیند.

 

برای اطلاعات بیشتر راجع به کفی طبی کلیک کنید

 

بررسی مشکل قامتی با روش لیزر

برای ساخت کفی لیزری از دستگاهی استفاده می شود تا در ابتدا میزان نارسایی و مشکلات قامتی در بیمار ارزیابی شود. در واقع این دستگاه به صورتی عمل می کند تا بتواند پیشرفت در درمان را به درستی دنبال کند. زمانی که از دستگاه لیزر برای بررسی کف پا استفاده می شود، فرد از نظر نرمال ایستادن مورد بررسی قرار می گیرد همینطور دستگاه میزان فشار کف پا را ارزیابی می کند. گزارش کاملی نیز به دست می آید تا بررسی شود که وزن پا بیشتر در بخش چپ است یا راست و همه این موارد به دقت به تراپیست ارائه می شود.

این اندازه ها به شکل تصویری با دقت بالا ارائه می شود به طوری که گزارش خروجی تعیین کننده بهترین نوع کفی برای بیمار خواهد بود.

 

ساخت کفی لیزری با تشخیص نوع قوس پا

یکی دیگر از مواردی که پیش از طراحی و ساخت کفی باید به آن دقت شود، تشخیص نوع قوس کف پا است. در واقع دستگاه برای اینکه بتواند ناهنجاری کف پا را به درستی ارزیابی کند، در ابتدا بررسی می کند که کف پا صاف است یا خیر و یا موقعیت سینه پا را بررسی می کند. موقعیت سینه و صافی کف پا نسبت به زمین بررسی می شود تا حد و اندازه فشار وارده به پا بررسی شود. طراحی کفی لیزری با رعایت اصول قوس پا و میزان و نوع قوس در نظر گرفته می شود.

برخی افراد دارد کف پای بسیار گود هستند که به اصطلاح High arch نامیده می شود. در واقع چنین مشکلی زمانی ایجاد می شود که سینه پا به میزان کمی با زمین در تماس است و شرایط دستگاه لیزر به این صورت است که تصویری از فشار کف پا ارائه می دهد تا نوع پای بیمار به صورت خودکار بررسی و اعلام شود و پزشک طبق گزارش خروجی می تواند این رویکرد را دنبال کند.

 

 

طراحی کفی لیزری به واسطه بررسی عملکرد پا

یک سری از افراد هستن که مشکلاتی در بخش زانو و لگن دارند و یا حی مشکلات عصبی نیز وجود دارد که سبب می شود فرد نتواند به صورت نرمال راه برود. زمانی که راه رفتن نرمال نباشد، دستگاه لیزر می تواند وضعیت کف پا را مورد تحلیل قرار دهد و به نرمال راه رفتن کمک بیشتری ندارد. در واقع اطلاعات فشار کف پا توسط دستگاه لیزر و طبق سرعت روتینی که شخص راه می رود ارزیابی می شود. یک سری خروجی ها مطرح است که خط سیر مرکز فشار را مشخص می کند.

تصاویری که گرفته می شود از لحظات مختلفی است که پا با زمین در تماس هستند. در واقع میزان فشار پا با زمین مورد تفکیک قرار می گیرد. از سوی دیگر دستگاه لیزر می تواند در خصوص نحوه گام برداشتن بیمار نیز یک سری شرایط را در نظر بگیرد.

 

طراحی کفی لیزری با بررسی میزان تعادل

مهمترین موضوع در راه رفتن داشتن تعادل است. در واقع مشکلی که بسیاری از افراد با آن طرف هستند ضعف در حفظ تعادل است. در این تست بیمار به واسطه دستگاه لیزر، موقعیت نرمال پای خود را بررسی می کند به طوری که مرکز ثقل بیمار مشخص و ثبت می شود. این تست شامل یک سری خروجی های مهم است که وضعیت تعادل بیمار را مشخص می کند. این تعادل باید در شرایط ایستاده صورت بگیرد.

 

آنالیز گیت با دستگاه لیزر

اگر دقت کرده باشید در خدمات فیزیوتراپی یکی از موضوعات ارزیابی و تشخیص و درمان مشکلات اندام تحتانی است.

در واقع لیزر مربوطه سبب می شود که راه رفتن به طور دقیق تحلیل شود و از الگوی گیت استفاده می شود. بررسی نحوه راه رفتن بیمار سبب می شود که گیت به درستی آنالیز شود. از سوی دیگر یک سری پارامترهای مهم نیز وجود دارد که خط سیر مرکز فشار را مشخص می سازد و از سوی دیگر سبب چرخش پاشنه می شود و وضعیت قوس طولی و عرضی کف پا را مشخص می سازد البته این روال در زمان گام برداشتن صورت می گیرد.

طراحی کفی لیزری به صورتی است که وضعیت قوس طولی و عرضی کف پا را مشخص می سازد و سبب می شود که تست دینامیک با دقت بالایی صورت بگیرد. البته که پارامترهای دیگری برای بررسی چرخش پاشنه وجود دارد تا اگر مشکلی در این زمینه است بررسی شود.

 

نتیجه گیری

قوانین ساخت کفی لیزری به صورتی است که طراحی درستی از وضعیت پای شخص صورت بگیرد به طوری که جزئی ترین مشکلات مشخص شود و تراپیست بتواند تصمیم درستی در مورد پای شخص بگیرد. موضوع دیگر اینکه بیمار باید بتواند وضعیت پای خود را ارزیابی کرده باشد و نوع ساخت و طراحی کفی به شکلی دنبال شود که موقعیت اختصاصی داشته باشد.

طراحی کفی لیزری به این صورت است که در ابتدا موقعیت ایستادن فرد بررسی می شود و پس از آن شرایط راه رفتن و وضعیت قامت وی مورد پیش بینی قرار می گیرد. البته که بسیاری از کفی های لیزری هستند که می توانند تا مدتها مورد استفاده فرد قرار بگیرند و از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه خواهد بود.

کفی با اسکن نوعی از خدمات لیزر و ارزیابی پیشرفته است به طوری که پا از موقعیت های مختلف بررسی می شود.

برای سفارش کفی لیزری نیاز است موقعیت پا و مشکلات احتمالی آن را بررسی کنید. سپس پروسه طراحی اولیه کفی برای شما صورت می گیرد و سپس از آن ساخت کفی در موقعیت بهتر دنبال می شود. هر شخص بر اساس ساختار قامت خود نیاز به کفی اختصاصی دارد و یک نسخه را نمی توان برای همه پیچید.

سوالات متداول

تمایز کفی لیزری به نسبت سایر کفی ها چیست؟

یکی از مهمترین کاربردهای کفی لیزری این است که مشکلات قامتی را بررسی می کند. منظور از مشکلات قامتی در واقع همان نحوه درست ایستادن است به طوری که بسیاری از افراد این موضوع را رعایت نمی کنند و در نهایت با مشکلات درد پا روبرو هستند. مثلاً یکی از مثال های کاربردی که همیشه می توان برای این مشکل زد این است که برخی از افراد بیشترین وزن خود را بر روی یکی از پاها قرار می دهند. البته این موضوع بیشتر روی پای راست دیده می شود که سبب می شود شخص از نظر اسکلتی دچار مشخص شود. در واقع مرکز ثقل بدن سمت راست و یا چپ می شود در صورتی که چنین جریانی کاملاً آسیب رسان است.

ساخت کفی لیزری چگونه انجام می شود؟

برای طراحی و ساخت کفی لیزری نیاز به نرم افزارهای طراحی بسیار پیشرفته ای است و افراد متخصص برای این کار انتخاب می شوند تا هم کیفیت نهایی محصول بالا باشد و هم بیشترین دقت را در بر بگیرد. بالا رفتن سرعت طراحی در ساخت کفی لیزری بسیار مهم است به طوری که سبب می شود موقعیت کفی به نسبت پای انسان در نقطه درستی قرار بگیرد.پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید
آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com