رفع ناهنجاری های پا در کودکان ( ارتوپدی فنی )
 • صفحه اصلی
 • تازه ها
 • رفع ناهنجاری های پا در کودکان ( ارتوپدی فنی )

رفع ناهنجاری های پا در کودکان ( ارتوپدی فنی )

نقش ارتوپدی فنی کودکان در رفع بدشکلی پای اسبی

ارتوپدی فنی - کفش طبی کودکان - رفع ناهنجاری های پا در کودکان

ارتوپدی فنی کودکان و یا استفاده از کفش طبی کودکان می تواند بسیاری از ناهنجاری های پا را از بین برده و مشکلات آناتومی و جسمی فراوانی را در بزرگسالی مرتفع کند. راه رفتن کودکان در اوایل زندگی ممکن است با کمبود ها و یا اشکالات متعددی همراه باشد، نگرانی و توجه والدین در این زمینه قابل درک و کمک کننده خواهد بود.

چرا که در صورت تشخیص به موقع این ناهنجاری ها توسط متخصصین و اقدام جهت رفع آنها چه از طریق ارتوپدی فنی کودکان و چه از طریق کفش طبی کودکان قابل رفع می باشد و می تواند از بسیاری دردها و مشکلات جسمی در بزرگسالی جلوگیری کند. یکی از این ناهنجاری ها بد شکلی پای اسبی (Equinus deformity) یا (Talipes equinus) است که ارتوپدی فنی کودکان می تواند در این زمینه یاری بخش باشد.(1)

ویژگی این بدشکلی محدودیت در دامنه دورسی فلکشن (کمتر از 10 درجه ) در مفصل تالوکرورال (مفصل مچ پا) می باشد .

راه رفتن روی سرپنجه در نوزادان معمولا در اثر کوتاهی عضله گاستروکنمیوس یا سولئوس یا تاندون آشیل ایجاد می شود .عوامل دیگری از جمله دفورمیتی استخوانی (معمولا در  استخوان تالوس ) ، آسیب های تروماتیک  و همچنین بیماری های التهابی نیز می تواند سبب بروز این عارضه شود . این انحراف در ادامه می تواند سبب اختلالاتی از جمله پلانتارفاشیاتیس ( التهاب نیام کف پایی ) ، متاتارسالژیا ، خارپاشنه ودرد مفصل تالوناویکولار شود . درمواردی که به موقع اقدام شود این عارضه با تکنیک های غیرجراحی به طور کامل قابل درمان می باشد .

درمان های بدون جراحی

درمان های غیرجراحی برای این دفورمیتی شامل استفاده از بریس و تمرین درمانی می باشد . استفاده از بریس و تمرین درمانی مکمل یکدیگر می باشد و باید به موازات هم انجام شوند . بهتر است تمرینات زیر نظر یک کاردرمانگر یا فیزیوتراپیست انجام شود .

بریس مخصوص درمان بدشکلی پای اسبی (اکواینوس ) باید به صورت کاملا اختصاصی و با اندازه گیری دقیق از پا و مچ پای کودک ساخته شود .این بریس (AFO) در مراکز ارتوپدی فنی ارائه میگردد .مدت زمان درمان بستگی به میزان دفورمیتی دارد ولی حداقل چند ماه طول می کشد .

ما در موسسه ارتوپدی فنی سلیمانی ارتوز مخصوص اکواینوس ( بدشکلی پای اسبی ) را با طرح های بسیار جذاب ، و در کوتاهترین زمان ممکن ارائه می دهیم .

ارتوز AFO  موسسه ارتوپدی فنی سلیمانی ( ادونس کلینیک ):

ادونس کلینیک در زمینه ی ارتوپدی فنی و کفش طبی کودکان، تولید کننده ی محصولات طبی فراوانی است که همگی می توانند در بهبود سلامت پا و جسم نقش اساسی را ایفا نمایند. بخشی از محصولات عبارتند از :

تمرین ها و استرچ هایی برای کودکانی با کوتاهی تاندون آشیل

1- راه رفتن روی پاشنه

 • هل دادن رل
 • روش بستن طناب به انگشت شست :

به این صورت که (مشابه عروسک بندی ها) یک سر طناب را به قسمت قدامی کف پا می بندیم و یک سر طناب را به خود کودک می دهیم و به کودک میگیم طناب را بکش و راه برو ، ناخودآگاه بچه روی پاشنه راه میرود . 2- استفاده از وزنه ( دمبل ) بر روی سطح دورسال پا در حین انجام حرکت دورسی فلکشن : روش انتخاب وزنه مناسب :بسته به قدرت بیمار وزنه مناسب را انتخاب می کنیم .جهت تعیین این مورد که آیا این وزنه درست انتخاب شده یا خیر، از بیمار می خواهیم نه بار حرکت دورسی فلکشن را در حالیکه وزنه روی سطح دورسال پا قرارگرفته ، انجام دهد .اگر با انجام این تست توانست با همان توان اولیه ، حرکت را انجام دهد و دچار لرزش نشد با همان وزنه ادامه می دهیم .

روش انجام تست :
 • - انجام 30 مرتبه حرکت دورسی فلکشن مچ پا با شرایط قرار گرفتن وزنه مناسب در سطح دورسال پا، سپس استراحت
 • - ودر مرحله بعد از بیمار می خواهیم مچ پا را در شرایطی که وزنه روی قسمت دورسال پا قرار گرفته نگه دارد ( تا شماره 20 می شماریم).
 • این تست روزی سه بار باید انجام شود .روزی دو بار هم قابل قبول است .

3-از بیمار می خواهیم حرکت دورسی فلکشن را انجام دهد و درمانگر در جهت مقابله با این حرکت مقاومت ایجاد می کند . صرفنظر از محصولات تولیدی در زمینه ی ارتوپدی فنی و کفش طبی کودکان، مجموعه ی ادونس کلینیک ارائه دهنده ی خدمات مختلفی است که در ذیل به اختصار بدان ها اشاره می گردد:

 • اسکن کف پا
 • ساخت کفش طبی
 • ارتوپدی فنی

برای پیشگیری از ناهنجاری های پا در فرزندان و اطفال و همچنین ترمیم معضلات جسمی عزیزانتان، ادونس کلینیک آماده ی همراهی و کمک رسانی به شماست. برای دیدن محصولات و خدمات این مجموعه بصورت کامل می توانید به وب سایت advancedclinic.ir مراجعه نموده و از مشاوره متخصصین در این زمینه بهره مند شوید.


پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com