اسکن کف پا

اسکن کف پا

پاها قلب دوم انسان هستند. پاها در سلامتی انسان نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. ساخت کفی با اسکن یکی از روش های جدید با دقت بسیار زیاد است که به نوبه خود توانسته اثر گذاری خوبی داشته باشد. زمانی که از کف پا اسکن صورت می گیرد، میزان قوس پا، چرخیدن و همینطور نقاطی که درگیر فشار زیاد است مشخص می شود. در این مقاله نگاه تخصصی به کفی با اسکن خواهیم داشت.

سر فصل های این مقاله:

اسکن کف پا

چرا کفی با اسکن را انتخاب کنیم؟

اسکن کف پا چرا و چگونه

اسکن کف پا برای چه افرادی انجام می شود؟

انواع فوت اسکن موسسه ارتوز وپروتز سلیمانی

با استفاده از اسکن کف پا چه مواردی ارزیابی و اندازه گیری  می شود 

مقایسه کفی با اسکن و قالب گیری قدیمی

مزایای کفی با اسکن

مراکز اسکن کف پا

بررسی ارتباط بین بدشکلی کف پا و احتمال بروز کمردرد

 
 

پادکست کفی با اسکن

اسکن کف پا روش و فناوری جدیدی برای ارزیابی و معاینه دقیق بدشکلی ها و بیمارهای کف پا می باشد. اسکن کف پا ، موجب آگاهی پزشکان، از برآمدگیها، قوس های کف پا و اختلالات پای بیماران می شود. پاها، از اساسی ترین اندام ها، برای حفظ سلامتی کل بدن ما هستند.

اسکن کف پا به وسیله ی اسکنرهای قدرتمند و دقیق 3بعدی، می تواند به پزشکان کمک کند تا با تهیه ی تصویری از پاهای ما، سفارش ساخت کفی ها و کفشهای مناسب پای ما را بدهند.

مرکز تخصصی ارتوز و پروتز سلیمانی با توجه به نیاز روز جامعه پزشکی و بیماران محترم برآن شد تا با گسترش خدمات جانبی و ارائه محصولات و خدمات متمایز در حوزه ارتوز و پروتز و اسکن کف پا ، گامی موثر در رفع مشکلات بیماران محترم بردارد.

در این میان امکانات و خدمات گسترده دیگری مانند کفش طبی اطفال،کفش دیابتی، پروتز زیبایی و صندل ارتوپدی، برای شما کاربران عزیز درنظر گرفته است.

ادونس کلینیک - اسکن کف پا

اسکن کف پا

اسکن کف پا ، از بنیادی ترین و اساسی ترین روشهای تشخیص بیماریهای بدن انسان است، چیزی که اغلب مردم از آن آگاهی ندارند. پای انسان، همان طوری که از نظر فیزیکی، پایه و اساس بدن انسان است، در سلامت بدن نیز نقش انکار ناپذیری دارند و گزافه نیست اگر که بگوییم: پای انسان ستون سلامتی بدن انسان است.

اگر بدن خود را به عنوان یک ساختمان در نظر بگیریم، پایه و اساس و ستون ساختمان بدن ما، پاهای ما هستند و همانطوری که وجود هر گونه شکاف و خللی در پایه های یک ساختمان، ثبات کلی ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد، بروز هر گونه مشکل برای پاهای انسان نیز کل سلامتی ما را تحت تاثیر قرار داده و در صورت بی توجهی به آن سلامتی ما را به خطر می اندازد.
اسکن کف پا ، اطلاعات بسیار مهمی از کارکرد کل بدن به ما می دهد، چیزی که اغلب بیمارانی که به پزشک مراجعه کرده و از درد بدن شکایت دارند به آن توجهی ندارند.

اغلب مردم هنگام مراجعه برای مداوا، اغلب هیچ اشاره ای به پاهایشان نمی کنند ولی پردازش اطلاعات منتج از اسکن کف پا در اغلب بیماران، نشان می دهد که اختلالات پا و کف پا نقش حیاتی در بروز اغلب بیماریها مانند سردرد، کمردرد، زانو درد و درد مفاصل دارند.

در ضمن برای انتخاب بهترین مرکز، میتوانید از مراکز اسکن کف پا در تهران آگاهی یابید و همچنین هزینه اسکن کف پا متناسب با آخرین تغییرات در تعرفه های پزشکی را مشاهده نمائید.

شاید اسکن کف پا برای بسیاری از افراد ناشناخته باشد و بسیاری از افراد دوست داشته باشند که بدانند اسکن کف پا به چه منظور است و در چه مراکزی صورت می ‌گیرد. در مورد اسکن کف پا اگر بخواهیم یک توضیح و معرفی کامل داشته باشیم، می ‌توان گفت که افراد با مراجعه به مراکز اسکن کف پا می توانند نسبت به اسکن کردن کف پای خود و مشکلاتی که در این ناحیه از بدن وجود دارد پرداخته و پس از آن که اسکن کف پا در این مراکز به صورت سه بعدی صورت گرفت، نسبت به تولید کفش و کفی های متناسب با کف پایشان اقدام نمایند.

بسیاری از مشکلات در کف پای افراد وجود دارد و دارای یک سری از برآمدگی ها و تورفتگی های مختلف می باشند افراد باید به این مشکلات توجه داشته باشند و با وجود آوردن کفش های طبی و کفی های مختلف، مشکلات خود را پوشش دهند.

اسکن کف پا می‌ تواند بسیاری از مشکلات افراد از جمله پا درد، کمر درد و... را بهبود بخشد. توصیه ما به افراد این است که با استفاده از این تکنولوژی سلامت خود را تا میزان زیادی افزایش دهند.

 


بیشتر بدانیم از :  کفش طبی مردانه گروه ادونس کلینیک


 

برای ساخت کفی و قالب گیری نیاز است که دقت درستی در راستای اسکن پا صورت بگیرد. برای این کار نیاز به سیستم اسکنر لیزر است. این دستگاه اجازه می دهد تا تصاویر سه بعدی از پای فرد تهیه شود. در واقع وقتی اسکن از پا صورت می گیرد مشکلات مربوط به پا مشخص می شود و طراحی کفی با بیشترین دقت خواهد بود.

انواع دستگاه اسکن کف پا در ادونس کلینیک

برای اطلاع از درمان پای پرانتزی کلیک کنید

 

چرا کفی با اسکن را انتخاب کنیم؟

در اسکن گرفتن از کف پا به نوبه خود یکی از جدیدترین روش های موجود است به طوری که در کمتر از 30 ثانیه می تواند وضعیت پا و مشکلات احتمالی را مورد بررسی قرار دهد. در واقع در این روش اندازه دقیق پا مشخص است و قالب پا برای طراحی کفی بدون درصدی خطا مشخص می شود. کفی با اسکن برای ورزشکاران و یا افراد عادی که فعالیت جسمی زیادی داشته و یا نیاز به رفت و آمد هر روزه دارند بهترین گزینه محسوب می شود.

کفی با اسکن سبب می شود که عوارض مربوط به بدشکلی پا کاهش پیدا کند. فناوری اسکن به طوری که می تواند به ارزیابی بالینی بیماری های احتمالی پا کمک کند.

 

اسکن کف پا چرا و چگونه

اغلب مردم تنها زمانی برای معاینات و اسکن پا به مراکز ارتوپدی و پاپزشکی مراجعه می کنند که درد را مستقیما در پاهایشان احساس کنند. در صورتی که با مراجعه ی سالانه و اسکن کف پا، می توان قبل از بروز اختلالات جدی تر، جلوگیری کرد.
اسکن کف پا ، علمی تقریبا نوپا در عرصه ی پزشکی است که توسط پزشکان آموزش دیده و آشنا با ابزار اسکن کف پا انجام میگیرد. بسیاری از بیماریهای لگن و زانوها، از اختلالات موجود در کف پا شروع می شود و برای همین پا پزشکان، همواره معتقدند که معاینه را باید از زمین آغاز کرد از کف پا و اسکن کف پا .
تحقیقات نشان داده است که 75 درصد مردم در طول زندگی خود در معرض مشکلات سلامتی پا قرار دارند. مشکلات پا در زنان 4 برابر مردان است و این ممکن است به دلیل تمایل زنان برای پوشیدن کفش های کوچک سایز و پاشنه بلند باشد و این معضلات بیشتر با اسکن کف پا خود را نشان می دهد.
پاهای ما ساختاری شگفت انگیزی، متشکل از 28 استخوان، 33مفصل و 112 رباط و همچنین تاندونها، عصب ها و رگ های خونی است. اکثر مردم در طول عمرشان هزاران کیلومتر راه می روند، به طور میانگین یک انسان معمولی با طول عمری حدود 75 سال، چهار برابر دور کره زمین را راه می رود.

این حجم از پیاده روی و فشار همیشگی وزن بدن در طول این مسافت، مسلما فشار زیادی را به کف پا و رباط های پا و لگن وارد می کند.

پس اسکن کف پا بیش از هر آزمایش پزشکی دیگر باید مورد توجه قرار گیرد. تا اگر اختلالی در روند سلامت کف پا به وجود آمده باشد با بررسی به موقع اسکن کف پا از ادامه پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و از توصیه های پزشک مربوطه بعد از دیدن عکس اسکن کف پا استفاده لازم را برند.

 

 

چرا کفی با اسکن را انتخاب کنیم؟

در اسکن گرفتن از کف پا به نوبه خود یکی از جدیدترین روش های موجود است به طوری که در کمتر از 30 ثانیه می تواند وضعیت پا و مشکلات احتمالی را مورد بررسی قرار دهد. در واقع در این روش اندازه دقیق پا مشخص است و قالب پا برای طراحی کفی بدون درصدی خطا مشخص می شود. کفی با اسکن برای ورزشکاران و یا افراد عادی که فعالیت جسمی زیادی داشته و یا نیاز به رفت و آمد هر روزه دارند بهترین گزینه محسوب می شود.

کفی با اسکن سبب می شود که عوارض مربوط به بدشکلی پا کاهش پیدا کند. فناوری اسکن به طوری که می تواند به ارزیابی بالینی بیماری های احتمالی پا کمک کند.

 

 

مطالب تکمیلی و نمونه کار‌های ما را در اینستاگرام مشاهده کنید

 

اسکن کف پا برای چه افرادی انجام می شود؟

در یک نگاه اجمالی انجام اسکن کف پا برای هر فردی می تواند ارزشمند باشد چرا که از این طریق می توان با یک معاینه دقیق، تمامی بدشکلی های که در کف پا وجود دارد را بررسی و در جهت درمان و مراقبت، اقدامات لازم را انجام داد .

از نظر استانداردهای بهداشتی ساپورتیوهای کف پا( کفی و صندل های طبی و استاندارد )، با متعادل کردن توزیع وزن در کف پا و به دنبال آن کاهش فشار در استخوان ها و مفاصل فوقانی ( زانو، لگن و مفاصل بین مهره ای ) باعث کاهش سرعت فرسایش و همپنین کاهش آسیب دیدگی شده و باعث افزایش طول عمر مفاصل و استخوان ها می شود .

اما افرادی که از بیماری های کف پا رنج می برند انجام اسکن کف پا و معاینات پا برای آن ها بسیار ضروری است و نقش تعیین کننده ای دارد زیرا با این معاینات می توان به طور دقیق بدشکلی های کف پا را شناسایی و دقیق ترین مداخلات درمانی را برای آن انجام داد.

 

 

اگر درگیر بیماری های زیر هستید کفی با اسکن برای شما بهترین است!

برخی از افراد که درگیر اختلالات خاصی هستند به کمک کفی با اسکن می توانند حرکت را برای خود آسانتر و لذت بخش نمایند. مثلاً کسانی که با آرتریت روماتوئید دست و پنجه نرم می کنند و یا افرادی که مشکل دیابتی قوی دارند به واسطه کفی با اسکن میتواند بهترین نتیجه را حاصل کنند.

برای اینکه طراحی خط مبنای پا به درستی صورت بگیرد اسکن سه بعدی بهترین گزینه است. اسکن در پریود زمانی معین صورت می گیرد و سبب می شود که یک سری تغییرات در پا ایجاد شود. افرادی که با تغییرات فیزیولوژیکی پا مواجه باشند اغلب درگیر مشکلی هستند که نیاز است در زمان راه رفتن موقعیت پای خود را تغییر دهند به این ترتیب کفی با اسکن می تواند به بهتر راه رفتن این افراد کمک زیادی نماید.

 

 

مهمترین و پرتکرارترین بیماری های کف پا( یا مرتبط با کف پا ) که نیازمند معاینات کف پا و اسکن کف پا هستند عبارتند از:

خارپاشنه و التهاب نیام کف پایی ( پلنتار فاشیاتیس )  صافی کف پا  انحرافات پاشنه متاتارسالژیاچرخش های قسمت قدامی پاکوتاهی اندام ها  انحرافات ساق  انحرافات زانو  آسیب های مچ پا شکستگی های استخوان های پا هالوکس والگوس درد ناحیه کف پا 

در گذشته تنها روش برای بررسی وضعیت کف پا استفاده ازعکس های رادیوگرافی دو بعدی بود که البته اطلاعات محدودی به  درمانگران ارائه می داد.

برای آشنایی با کفش طبی کودکان کلیک کنید 

عکس های اسکن کف پا در گذشته بصورت رادیوگرافی بوده است

 

انواع فوت اسکن موسسه ارتوز وپروتز سلیمانی:

1-فوت اسکن های داینامیک (3D):

از این اسکنرها، برای اسکن کف پا، معاینه و ارزیابی بیومکانیکال و تشخیص دفورمیتی های کف پا استفاده می شود.

 

دستگاه اسکن کف پا داینامیک

این دستگاه دارای سنسورهای فشاری می باشد که فرد هم در حالت ایستاده (تست استاتیک) و هم در حالت راه رفتن (تست داینامیک یا تست گیت ) مورد ارزیابی و اسکن کف پا قرار میگیرد.

در حین راه رفتن (gait analysis) در تمامی فازهای راه رفتن، ارزیابی لحظه ای و اسکن کف پا صورت میگیرد.

2-اسکنرهای اپتیک: با این دستگاه می توان شکل کلی کف پا را رصد کرد. ابعاد پا را به طور دقیق اندازه گیری کرد. چون در حین تحمل وزن و وضعیت ایستایی قسمت کف پا قابل رویت نیست. ما با این دستگاه به طور واضح می توانیم شرایط تماس پا با زمین را چک کنیم و اسکن کف پا را به خوبی داشته باشیم.دستگاه های اسکن کف پا اپتیک، دستگاهی است که می توان با آن کفی های CAD/CAM طراحی و ارائه کرد.

با استفاده از اسکن کف پا چه مواردی ارزیابی و اندازه گیری  می شود :

1-بررسی وضعیت قوس ها و انحنای کف پا:

قوس های کف پا، نقش کلیدی در توزیع وزن در کف پا دارند. به طور طبیعی هر قسمت از کف پا برای تحمل مقدار بخصوصی از وزن تعبیه شده اند.

طبیعتا غیرنرمال بودن نحوه ی استخوان بندی و شکل استخوان های کف پا، باعث برهم زدن این توازن وزنی شده و قسمت های مختلف فوت را در معرض استرس های قرار می دهد که برای تحمل این مقدار وزن تعبیه نشده است و به دنبال آن بیومکانیک کل اندام و مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد.

ما در موسسه ارتوپدی فنی سلیمانی با استفاده از ابزارهای تشخیصی(از جمله انواع اسکنرهای اسکن کف پا) ، زاویه قوس طولی کف پا را اندازه گیری میکنیم  از این شاخص برای مقایسه میزان تعییرات و بهبودی استفاده میکنیم.

 

برخلاف تصور عموم، کف پا فقط دارای یک قوس طولی نیست.

البته قوس طولی ( بويژه قوس طولی داخلی ) قطعا مهمترین و تعیین کننده ترین قوس پا می باشد.

برای درک بهتر ساختار اسکلت بندی کف پا، در زیر انواع قوس های کف پا معرفی می شود.

بر اساس منابع قدیمی تر، کف پا داری دو قوس طولی و عرضی می باشد.

 

اسکنرهای اسکن کف پا در ادونس کلینیک

 

تعدادی از پژوهش ها، عنوان می کند که کف پای انسان دارای 3 قوس می باشد:

قوس طولی داخلی

قوس طولی خارجی

قوس عرضی

اما پژوهش های جدیدتر، معتقد است کف پا داری 4 قوس می باشد .

بدانید از زانو پرانتزی - پای پرانتزی

 2-نحوه توزیع وزن به صورت نقطه ای در نقاط مختلف کف پا :

غیرنرمال بودن قوس های پا باعث تغییر در نحوه تماس پا با زمین شده و نحوه توزیع وزن در قسمت های مختلف کف پا را تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابراین از نحوه توزیع فشار در قسمت های مختلف کف پا می توان به عنوان یک شاخص برای تعیین و تفکیک بدشکلی های کف پا به وسیله اسکن کف پا استفاده کرد.

چون هر بدشکلی در کف پا نشان دهنده یک نوع ناهنجاری در کف پا می باشد که با اسکن کف پا کاملا قابل شناسایی و رفع خواهد بود.

 

ناهنجاری هایی که در کف پا است و با اسکن کف نمایش داده می شود در ادونس کلینیک رفع خواهد شد

انواع الگوهای توزیع فشار در کف پا که با دستگاه Foot Pressure ثبت شده است

 

در موسسه ارتوز و پروتز سلیمانی با استفاده از حساس ترین سنسورها و همچنین دقیق ترین اسکنرهای داینامیک و استاتیک، میزان توزیع وزن در کف پا به طور دقیق اندازه گیره می شود. میزان فشار در هر نقطه ای از کف پا قابل سنجش می باشد.

با استفاده از دستگاه های (foot pressure) موسسه ارتوز و پروتز سلیمانی، درمعاینه کف پای افراد دیابتی ، نقاطی که دارای بالاترین تمرکز فشار می باشد شناسایی شده و فشار از آن نقاط باربرداری (offload) می شود.

 

کفی طبی در ادونس کلینیک

کفی Off Loader، جهت برداشتن فشار از ناحیه آسیب دیده

 

 3-بررسی وضعیت چرخش های ناحیه فوت:

وقتی قوس های پا نرمال نباشد طبیعتا شکل کلی مجموعه فوت در اثر تحمل فشارهای نامتعارف دائمی دچار تغییر شکل شده و دچار چرخش های ناخواسته می شود.

 

اسکن کف پا در ادونس کلینیک برای پاهایی که نرمال نیستند

 

 4-ارزیابی واندازه گیری میزان انحرافات پاشنه:

در اغلب بدشکلی های کف پا که توسط اسکن کف پا گزارش داده می شود، انحراف پاشنه نیز وجود دارد. انحرافات پاشنه به صورت محسوسی الایمنت (راستای) مفاصل و اندام ها را تحت تاثیر قرار می دهد و صدمات جبران ناپذیری ایجاد می کند.

درموسسه ارتوز و پروتز سلیمانی میزان این انحراف اندازه گیری و در معاینات بعدی برای مقایسه استفاده می شود.

 

ارزیابی انحرافات پاها با اسکن کف پا در ادونس کلینیک

اندازه گیری میزان انحراف پاشنه با دوربین های  تخصصی

 

5-بررسی وضعیت مرحله به مرحله تماس پا با زمین و همچنین مسیرخط وزن(COG) در فازهای مختلف راه رفتن (gait):

با بررسی این شاخص که اغلب توسط اسکن کف پا نشان داده می شود، می توانیم اطلاعات ارزشمندی از وضعیت راه رفتن افراد بدست آوریم. این اطلاعات در تعیین میزان ویج ها و همچنین میزان اعمال اختلاف ارتفاع پاشنه کفش و ... ارزشمند خواهد بود.

 

مقایسه کفی با اسکن و قالب گیری قدیمی

یکی از مزایای جالبی که برای اسکن های سه بعدی دیده می گیرد این است که از این دستگاه می توان جهت گچ گرفتن پا استفاده کرد تا قالب به طور بهتری تهیه شود.

سرعت اسکن های سه بعدی بسیار زیاد است به طوری که دردسر آن بسیار کم است در روش های قدیمی نیاز به صرف زمان زیاد و دردسرهای گسترده برای قالب گیری بود.

قالب گیری های قدیمی به صورتی بود که احتمال آسیب دیدن نمونه یا گم شدن آن بسیار زیاد وجود داشت اما یک سری فناوری های دیجیتال توانسته این مشکلات را تا حد زیادی برطرف سازد.

کفی با اسکن در زمانی سریع تهیه می شود و نیاز به معطل شدن بیمار در مطب نخواهد بود.

 

برای اطلاعات بیشتر راجع به اسکن کف پا کلیک کنید

 

مزایای کفی با اسکن

کفی مناسب هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. اینکه کفی های یکسان به افراد مختلف ارائه می شود اشتباه بوده و سبب می شود که فرد پس از مدتی درگیر مشکلات زیادی شود و درد احساس نماید.

پا شامل یک سری قوس های مخصوص است که در واقع سبب ایجاد پایداری و تعادل می شود و این موضوع کمک می کند تا شخص بتواند راه برود، بدود و یک سری حرکات پرشی داشته باشد. این حرکات اگر به شکل نادرست صورت بگیرد به بدن ضربه وارد می کند. حال اگر قوس پا و کفی هماهنگی نداشته باشد، شخص حتی در زمان ایستادن تعادل کافی نخواهد داشت.

حال فرض کنید افراد ورزشکار که به صورت روتین فعالیت می کنند و انجام فعالیت های ورزشی مکرر سبب می شود تا به رباط کف پا فشار زیادی وارد شود و در نهایت در ساق پا و زانو نیز یک سری مشکلات ایجاد شود.

کفی با اسکن یکی از روش هایی است که کمک می کند ایستادن، راه رفتن و دویدن روی سطوح به درستی صورت بگیرد.

از پاشنه پا محافظت می شود به طوری که مشکلات مربوط به خار پاشنه به حداقل می رسد. از سوی دیگر فشار بسیار کمتری به رباط کف پا وارد می شود و در نهایت از بروز درد نیز جلوگیری می شود.

کفی با اسکن از انگشتان پا محافظت می کند به طوری که شخص در گذاشتن و برداشتن انگشتان پا از روی زمین دقت زیادی می کند و این روند سبب می شود تا ساییدگی پا و همینطور تشکیل پینه پا نیز به حداقل برسد.

کسانی که مشکلات مربوط به پینه پا دارند و یا درد و گزگز زیادی در بخش سینه پا احساس می کنند می توانند از کفی با اسکن استفاده کنند.

این محصول سبب می شود که مچ پا، بخش ران ها محافظت شود و در نهایت مشکلاتی اعم از درد کمر را به حداقل می رساند. مزایای کفی با اسکن در ایجاد تعادل نیز دیده شده است.

 

مراکز اسکن کف پا

شاید اسکن کف پا برای بسیاری از افراد ناشناخته باشد و بسیاری از افراد دوست داشته باشند که بدانند اسکن کف پا به چه منظور است و در چه مراکزی صورت می ‌گیرد. در مورد اسکن کف پا اگر بخواهیم یک توضیح و معرفی کامل داشته باشیم، می ‌توان گفت که افراد با مراجعه به مراکز اسکن کف پا می توانند نسبت به اسکن کردن کف پای خود و مشکلاتی که در این ناحیه از بدن وجود دارد پرداخته و پس از آن که اسکن کف پا در این مراکز به صورت سه بعدی صورت گرفت، نسبت به تولید کفش و کفی های متناسب با کف پایشان اقدام نمایند.

بسیاری از مشکلات در کف پای افراد وجود دارد و دارای یک سری از برآمدگی ها و تورفتگی های مختلف می باشند افراد باید به این مشکلات توجه داشته باشند و با وجود آوردن کفش های طبی و کفی های مختلف، مشکلات خود را پوشش دهند.

اسکن کف پا می‌ تواند بسیاری از مشکلات افراد از جمله پا درد، کمر درد و... را بهبود بخشد. توصیه ما به افراد این است که با استفاده از این تکنولوژی سلامت خود را تا میزان زیادی افزایش دهند.

 

چه کسانی باید از کفی با اسکن استفاده کنند؟

می دانیم که بخش زیادی از معابر ما به صورت غیر اصولی ساخته شده اند. سطوح معابر خرابی دارند و خطر پیچ خوردگی پا و حتی زمین خوردن بسیار زیاد است. اما یک موضوع دیگر اینکه برخی از افراد در زمان راه رفتن فشار زیادی بر روی یک پای خود ایجاد می کنند برخی نیز هستند که مرتباً دچار پیچ خوردگی پا می شوند.

افرادی از درد ساق پا گلایه دارند و احساس کمر درد در بخش تحتانی بدن خود را دارند که به طور کلی سبب درد مزمن پاشنه نیز می شود.

افرادی که برخی از از انگشتان پایشان کج و یا دارای قوس به سمت غیر استاندارد است.

مشکل کف پای صاف از مشکلات بسیار روتینی است که بیشتر در آقایان دیده می شود. این افراد در راه رفتن اغلب دچار درد می شوند.

موقع راه رفتن گاه دیده می شود که کف پا به سمت داخل انحراف دارد.

برخی از افراد از پینه بستن و یا میخچه پا همیشه گلایه دارند.

این گروه نیاز به کفی با اسکن دارند تا در ابتدا موقعیت دقیق پای افراد شناسایی شود، در صورت وجود بیماری این بررسی به صورت روتین دنبال شود.

به هر صورت فرد باید در ابتدا معاینه لازم را پشت سر بگذارد تا سلامتی کلی بیمار و فاکتورهای احتمالی مشخص شود. از سوی دیگر باید ناراحتی در ناحیه کف پا مشخص شود و همینطور ارزیابی بیومکانیکی احتمالی نیز صورت بگیرد.

 

بررسی ارتباط بین بدشکلی کف پا و احتمال بروز کمردد

محاسبه این شاخص CPEI می تواند اطلاعات ارزشمندی از رابطه بدشکلی کف پا و بروز کمر درد ارائه نماید. به این صورت که با بررسی میزان انحراف این شاخص از حالت آناتومیک در کف پای افراد مختلف، احتمال بروز کمردرد را بررسی کرده و با بهبود این شاخص از طریق به کار بردن مداخلات کف پایی (کفش و کفی و صندل ارتوپدی) اختصاصی برای هر فرد، کمردردهای ناشی از بدشکلی های کف پا را از بین ببریم.

مسیر خط وزن با اسکن کف پا که در ادونس کلینیک صورت گرفته است

مسیر خط وزن در حالتهای مختلف بدشکلی های کف پا

 

در موسسه ارتوپدی فنی سلیمانی با استفاده از امکانات موجود و دانش متخصصین حوزه فوت، ساپورتیوهایی (کفی و صندل ارتوپدی) طراحی و ارائه می گردد که باعث درمان کمردردهای ناشی از بدشکلی های کف پا خواهد شد یا باعث پیشگیری از آن شود.

گزارش مرحله به مرحله اسکن کف پا که در ادونس کلینیک صورت گرفته است

گزارش ارزیابی مرحله به مرحله وضعیت راه رفتن

 

در جوامع پیشرفته امروزی با توجه به فشردگی شرایط کاری و محدودیت های زمانی، برای بسیاری از مراجعه کنندگان به کلینک های درمانی، یکی از بزرگترین دغدغه ها، انتظار طولانی مدت جهت معاینه شدن می باشد که این مسٔاله می تواند باعث به تعویق افتادن مراجعه و حتی در بسیاری موارد باعث عدم مراجعه بیماران به مراکز درمانی شود.

کم بودن زمان انتظار برای معاینه شدن در مراکز ارزیابی بد شکلی های اسکلتی عضلانی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد چرا که مراحل ارزیابی بیشتری دارد. یکی از این مراکز ارزیابی اسکلتی و عضلانی مراکز اسکن کف پا است که برای ارزیابی و معاینه کامل نیاز به اختصاص زمان کافی (حداقل 15 الی 20 دقیقه ای) می باشد بنابراین جهت جلوگیری از این موضوع (کاهش زمان انتظار)، ما در مرکز ارتوپدی فنی سلیمانی تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته ایم.

 

کمی در مورد نحوه اسکن گرفتن از پا صحبت کنیم!

موضوع از این قرار است که برخی از افراد از شنیدن اسکن هراس دارند. این روش بسیار روتین و مجهز طراحی و اجرا شده است. اسکن سه بعدی پا یک سری تصاویر رنگی به صورت سه بعدی ایجاد می کند. این اسکن ها از کف پا صورت می گیرد.

شرایط به این صورت است که بیمار با زاویه 90 درجه از هر دو پا روی سنسور می ایستد.

زمانی که دکمه شروع اسکن زده می شود پروسه عکسبرداری آغاز می شود. در این شرایط بیمار نباید حرکت کند و باید ریلکس باشد.

اسکنرهایی که استفاده می شود شامل یک سری لیزر و دوربین های توکار هستند که می توانند تصاویری با کیفیت به ثبت برسانند. از سوی دیگر دقت اسکنرها زیاد است به طوری که می توانند پردازش دقیقی از کف پا داشته باشند.

اسکنرها اغلب به صورت چند کاره هستند به طوری که نوع کفی مناسب برای هر شخص را بر اساس وزن شخص تخمین می زنند. میزان فشردگی مناسب برای کفی ها توسط دستگاه ها مشخص می شود و می تواند سازوکار دقیقی داشته باشد.

 

سخن پایانی

کسانی که از درد پا رنج می برند، افرادی که به صورت ژنتیکی درگیر یا مستعد بیماری های مربوط به پا و مچ هستند و همینطور افراد ورزشکاری که به سلامتی خود اهمیت می دهند می توانند از کفی با اسکن استفاده نمایند به این ترتیب بهترین انتخاب برای سلامت بدن خود را داشته و می توانند به فعالیت روزانه خود ادامه دهند. این کفی ها به شکلی طراحی می شوند که مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند و این موضوع سبب می شود که دوام خوبی داشته باشند و از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه باشند. سفارش کفی با اسکن یک تیر و چند نشان است. 

اسکن کف پا ، موجب آگاهی پزشکان، از برآمدگی ها، قوس های کف پا و اختلالات پاهای بیماران می شود. شاید به شود گفت که پاها، از اساسی ترین اندام ها، برای حفظ سلامتی کل بدن ما هستند. اسکن کف پا به وسیله ی اسکنرهای قدرتمند و دقیق 2بعدی و 3بعدی قابل حمل و ثابت، می تواند به پزشکان کمک کند تا با تهیه ی تصویری از پاها، سفارش ساخت کفی طبی و ساخت کفش طبی (حتی کفش مخصوص خارپاشنه )مناسب پای هر شخص را بدهند تا تضمینی برای آسایش و آرامش بیماران عزیز باشد.

محصولات و خدمات قابل ارائه در مرکز تخصصی ارتوز و پروتز سلیمانی به گونه ایست که نیاز اکثر کاربران را متناسب با شرایط جسمانی خود تامین میکند و همچنین پل ارتباطی بین مشاوران و کاربران عزیز تعبیه شده است تا سهولت در امر پیگیری شرایط خدمات و محصولات مورد نیاز بیماران را فراهیم کنیم.

با ما در تماس باشید
آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com