دکتر ارتوپد یا متخصص ارتوپد کیست؟
  • صفحه اصلی
  • تازه ها
  • دکتر ارتوپد یا متخصص ارتوپد کیست؟

دکتر ارتوپد یا متخصص ارتوپد کیست؟

ارتوپد چیست و به چه کسی ارتوپد اطلاق می شود ؟

ارتوپد یکی از شاخه های تخصصی پزشکی می باشد که بیماریهای مربوط به سیستم اسکلتی و عضلانی  را مورد مطالعه قرار می دهد .اختلالات و آسیب های مربوط به استخوان ها ،مفاصل ، لیگامان ها (رباط ها ) و تاندون ها در حوزه بیمارهای اسکلتی عضلانی قرار می گیرند .

کسی که بعد از گذراندن دوره های پزشکی عمومی ، دوره تخصص ارتوپدی را گذرانده ، متخصص یا جراح ارتوپد گفته می شود .

جراح یا متخصص ارتوپد با استفاده از تکنیک های مختلفی ( متدهای پزشکی ، توانبخشی و جراحی ) به درمان بیماری های اسکلتی و عضلاتی می پردازد .این تکنیک ها در کل در دو حوزه جراحی و غیرجراحی  قرار میگیرد . در حوزه درمان های غیرجراحی بیماری های ارتوپدی (اسکلتی –عضلانی ) ، تیم های درمانی دیگری ایفای نقش می کنند که کلنیک های ارتوپدی فنی و فیزیوتراپی مهمترین آنها می باشد .

ارتوپد خوب چه کسی می باشد ؟

بهترین دکتر ارتوپد خوب عنوانی است که سالها نیاز به کسب تجربه و فعالیت در این حوزه دارد . یک دکتر ارتوپد خوب ، با صرف زمان کافی و با حوصله فراوان به طور دقیق بیمار را معاینه می کند و در صورت نیاز آزمایشات تشخیصی مختلفی در نظر میگیرد . بعد از تشخیص ، بهترین روش درمان را اتخاذ می کند .

معرفی رشته ارتوپدی فنی ؟

 ارتوپدی فنی یا ( ارتوز و پروتز) یکی از رشته های پزشکی توانبخشی می باشد و بخش بسیار گسترده ای از درمان غیرجراحی بیماری های اسکلتی عضلاتی در کلینیک های ارتوپدی فنی انجام می شود . اختلالاتی از جمله انواع بدشکلی های کف پا ( کف پای صاف ،قوس زیاد پا ، خارپاشنه ،... ) ، بدشکلی های زانو ( زانوی پرانتزی ، زانوی ضربدری و عقب زدگی زانو ) ، افتادگی و بی ثباتی مچ پا ، بدشکلی ها و اختلالات ستون فقرات ( کایفوز ، لوردوز ، اسکلیوز ) و انواع شکستگی های ستون فقرات و انواع سطوح قطع عضو ( قطح عضو زیر زانو ، قطع عضو بالازانو ،...) از جمله مهمترین و فراوان ترین  و پرتکرارترین مراجع کننده های کلینیک های ارتوپدی فنی می باشد .

ارتوز چیست ؟

به تمام وسیله های کمکی که منطبق با آناتومی بدن و بر اساس اصول مهندسی ساخته می شود ارتوز اطلاق می شود . در کل هدف از ارائه ارتوزها برای جلوگیری از بدشکلی ها ، اصلاح آنها ، کمک به عملکرد عضو ، تثبیت اندام ها یا مفاصل مختلف بدن می باشد .

با توجه به متعدد بودن مفاصل و اندام ها و تنوع دامنه حرکتی آنها ، ارتوزهای گوناگونی وجود دارد و تکنیک های مختلفی برای ساخت آنها بکار می رود .انواع کمربندها و ساپورتیوهای تنه با کارکرد در ناحیه ستون فقرات، انواع زانوبند ها با کارکرد در ناحیه زانو و حتی  انواع کفش ، کفی و صندل های ارتوپدی درواقع ارتوزهای درمانی ناحیه فوت در نظر گرفته می شود .

پروتز چیست؟

حوزه دیگر رشته ارتوپدی فنی ، پروتزها می باشد .پروتز به عضو جایگزین گفته می شود که برای افرادی که دچار قطع عضو می شوند بکار می رود .انواع پروتزهای گوش ، انگشت ، ... وجود دارد .

کلینیک ارتوپدی فنی خوب در تهران ؟

اینکه یک کلینیک ارتوپدی فنی را بعنوان کلینیک درجه یک و خوب عنوان کنیم باید براساس زیرساخت ها و شاخص های برتری یک موسسه حرف بزنیم .

کلینیک ارتوپدی فنی با توجه به گستردگی خدماتی که به مراجعین ارائه می دهد بایستی زیرساخت های قوی داشته باشد .

درمانگران باتجربه و تحصیل کرده :

وجود درمانگران مجرب و کاربلد باعث می شود تشخیص یک اختلال و طراحی مناسب ترین وسیله برای درمان بیمار، بصورت حرفه ای انجام شود خطای انسانی به حداقل برسد  و بهترین نتیجه حاصل شود .

تجهیزات مدرن و ابزارهای اندازه گیری دقیق :

وجود تجهیزات مدرن و دقیق باعث می شود درمانگران با کمک ابزارها میزان یک بدشکلی را به طور دقیق تری تعیین کنند و وسیله های درمانی (ارتوز ) با حداکثر کارایی طراحی و ارائه شود .

ارائه سرویس های توانبخشی  در اسرع وقت :

در جامعه مدرن امروزی صرفه جویی در زمان مبحث بسیار مهمی می باشد .کاهش زمان ویزیت و طراحی و ارائه وسیله بدون کاهش افت کیفیت ارائه خدمات ، نقش تعیین کننده ای در بالا رفتن رتبه یک مرکز درمانی دارد .

موسسه ارتوپدی فنی سلیمانی با بیش از ۷ سال سابقه فعالیت در تمام زمینه های درمانی ارتوپدی فنی و با تمرکز ویژه بر درمان اختلافات ناحیه فوت آماده ارائه خدمات توانبخشی برای مراجعین می باشد .

داشتن زیرساخت های مناسب جهت پذیرش و معاینه بیماران :

(مشاوره و راهنمایی مناسب بیماران جهت حصول آگاهی ازچگونگی پذیرش و مراحل درمان بیماران، شفاف سازی اطلاعات معاینه و تست های تشخیصی برای بیماران و ارائه مشاوره های تخصصی ، در دسترس بودن همیشگی اطلاعات درمانی در سایت اطلاع رسانی کلینیک (بایگانی اطلاعات بیماران)  

درمانگران باتجربه و تحصیل کرده

استفاده از جدیدترین و معتبرترین شاخص ها در معاینه

داشتن ابزار های تشخیصی و اندازه گیری دقیق و مدرن  

خلاقیت در ساخت بریس ها متناسب با سن و شرایط بیماران ،...

طراحی و ساخت وسیله درمانی در کوتاهترین زمان

حضور مداوم در کنگره ها و سمینارهای علمی


پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com