5 نکته که باید در مورد علت درد کف پا در کودکان بدانید
  • صفحه اصلی
  • تازه ها
  • 5 نکته که باید در مورد علت درد کف پا در کودکان بدانید

5 نکته که باید در مورد علت درد کف پا در کودکان بدانید

بسیاری از کودکان از درد در ناحیه کف پا رنج می برند که غالبا والدین اهمیت چندانی قائل نمی شوند زیرا فکر می­کنند این درد موقتی است یا به دلیل رشد بدنی است. در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت کف درد کف پا در کودکان هستید با ما  همراه باشید.

علت درد کف پا در کودکان

درد در ناحیه مچ و کف پا به دلیل زیاد بودن فعالیت بدنی در کودکان بسیار شایع است.  از کودک خود بخواهید تا پای خود را در شرایط مختلف تکان دهد در صورتی که متوجه هرگونه حالت غیر عادی در وضعیت فرزند خود شدید با پزشک متخصص صحبت کنید. اما در اغلب موارد علت درد کف پا در کودکان به یکی از دلایل زیر است:

1-جراحت

هرگونه صدمه از قبیل کشش ، پیچ خوردگی ، شکستگی یا سایر آسیب ها ممکن است علت درد کف پا در کودکان باشد. اگر کودک شما به دلیل هرگونه آسیب دیدگی ، دچار درد پا شد برای درمان وی سریعا اقدام کنید. تعلل در مراجعه به پزشک و یا انجام فوریت­های پزشکی می­تواند منجر به آسیب­های جبران ناپذیری شود.

ادونس کلینیک | علت درد کف پا در کودکان به دلیل جراحت

2-عفونت قارچی

عفونت قارچی یکی از بیماری­های رایج در بین کودکان است. عفونت قارچی می­تواند به دلیل تماس کودک فرد آلوده ویا حیوان خانگی رخ دهد. برای اطمینان از این که علت درد کف پا در کودکان به دلیل عفونت قارچی است یا خیر به نکات زیر دقت کنید:

1-از کودک خود بخواهید آرام در جایی بنشیند.

2-عفونت قارچی پا در بین انگشتان ایجاد می­شود و به صورت تکه­های قرمز رنگ به نظر می­سد. به آرامی پای کودک را در دست گرفته و لابلای انگشتان او را به دقت بررسی کنید.

3-از کودک خود بپرسید آیا در پای خود احساس خارش می­کند یا خیر.

4-در صورت مشاهده هرگونه پوسته پوسته شدن در پا به همراه شکایت کودک به دلیل خارش در ناحیه کف پا به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه کنید کودک شما نیز در زمان کوتاه­تری بهبودی خواهد یافت.

3- بیماری سیور

شایع ترین  علت درد کف پا در کودکان را می­توان بیماری سیور نامید. این بیماری در واقع نوعی التهاب است که در صفحه رشد استخوان پاشنه به وجود می آید.  سیور بیشتر در ناحیه پاشنه پا خود را نشان می­دهد اما می­تواند به مرور زمان به کف پا نیز انتقال پیدا کند. این بیماری بیشتر در دوران رشد کودک به ویژه کودکانی با فعالیت بدنی زیاد خود را نشان می­دهد. تشخیص این بیماری باید توسط پزشک از طریق معاینه بیمار و یا رادیوگرافی انجام شود.

ادونس کلینیک | بیماری سیور یا صافی کف پا یمی از علت های درد کف پا

4-بیماری کلاب فوت

بیماری کلاب فوت  در بدو تولد رخ می دهد و اغلب قبل از تولد با سونوگرافی قابل تشخیص است. درمان به طور معمول تقریبا یک هفته پس از تولد با روش­های درمانی خاص  برای دو ماه اول انجام می شود و سپس از کفش های مخصوص تا 4 سالگی استفاده می شود. بیماری کلاب فوت را مهم­ترین علت درد کف پا در کودکان می­ توان دانست.

5-صافی کف پا

کف پای صاف در کودکان

نوزادان با کف پای صاف به دنیا می آیند و با افزایش سن، قوس کف پا حالت طبیعی خود را پیدا می­کند. اما در برخی موارد ممکن است به دلیل ضعف عضلات و یا ژنتیک  قوس طبیعی در کف پای کودک اتفاق نیافتد. کف پای صاف می­تواند علت درد کف پا در کودکان باشد. در این صورت اگر هر یک از علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید:

  • درد در ناحیه  کف پا
  • بد راه رفتن کودکان
  • احساس خستگی در فعالیت­های فیزیکی مانند دویدن

در اکثر موارد پزشک سعی می­کند تا با روش­های غیر جراحی کف پای صاف را درمان کند. استفاده از کفی­های طبی کفش، درمان با انجام تمرینات ورزشی و استفاده از کفش­های طبی مخصوص کودکان از مهم­ترین راه­ها برای کاهش درد ناشی از کف پای صاف می­باشد.

6- بیماری بونیون

اگر کودک شما بیشتر از قسمت قوس کف پا استفاده می کند ، ممکن است بر روی مفصل انگشت بزرگ پا یک بر آمدگی ظاهر شود که  از یک طرف پا بیرون زده باشد. این بیماری ممکن است به دلیل هر نوع ناهنجاری پا هنگام تولد یا دلایل ژنتیکی نیز رخ دهد و می­تواند علت درد کف پا در کودکان باشد.


ژنوواروم یا زانو پرانتزی چیست؟


اهمیت توجه به علت درد کف پا در کودکان

 

اودنس کلینیک | کفش طبی کودکان | علت درد کف پا در کودکان

توجه به علت درد کف پا در کودکان

برخی از والدین ممکن است شکایات کودک خود را در ارتباط با احساس درد در کف پا نادیده بگیرند و نسبت به درمان آن اقدامی نکنند. در اکثر موارد این اتفاق به دلیل عدم آگاهی والدین اتفاق می­افتد زیرا به غلط تنها علت درد کف پا در کودکان را قرار گرفتن در سن رشد می­دانند. اما ممکن است این درد یک نشانه از بیماری پر خطر باشد که در صورت مراجعه زود هنگام به پزشک و شروع درمان به موقع قابل کنترل می­باشد.

رفع علت درد کف پا در کودکان با درمان خانگی

برای کاهش و یا کنترل درد در کودکان خود می­توانید از روش­های زیر کمک بگیرید:

1-می­توانید با قرار دادن حوله و یا پدهای گرمایی بر روی پای کودک درد او را کمی تسکین دهید. دوش آب گرم نیز در اغلب موارد می­تواند در تسکین درد موثر واقع شود.

2-انجام تمرینات مناسب ورزشی در کنترل درد کف پا به طور چشم­گیری موثر است. برای انجام حرکات صحیح می­توانید از فیزیوتراپ کمک بگیرید.

3-کف پای کودک خود را با روغن­هایی مانند روغن زیتون به آرامی ماساژ دهید.

4-در انتخاب کفش برای کودک خود بسیار دقت کنید و سعی کنید کفش مناسب با فرم پای او انتخاب کنید.

 


بیشتر بدانیم از : علت درد کف پا در دوران بارداری


 

کلام آخر

علت درد کف پا در کودکان با توجه به سن و نوع علائم آن­ها می­تواند متفاوت باشد. ما در این مطب به علت­های رایج علت درد کف پا در کودکان پرداختیم. در صورتی که با روش­های درمان خانگی موفق به کاهش درد در کف پای کودک خود نشدید حتما به پزشک مراجعه کنید. همواره احساس درد در کودکان خود را جدی بگیرید و تا رفع علت درد آن را پیگیری کنید.


پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com