5 نکته که باید در مورد علت درد کف پا در کودکان بدانید
  • صفحه اصلی
  • تازه ها
  • 5 نکته که باید در مورد علت درد کف پا در کودکان بدانید

5 نکته که باید در مورد علت درد کف پا در کودکان بدانید

5 نکته که باید در مورد علت درد کف پا در کودکان بدانید

بسیاری از کودکان از درد در ناحیه کف پا رنج می برند که غالبا والدین فکر می­کنند این درد به دلیل رشد بدنی است. اما علت کف درد کف پا در کودکان می­تواند به خاطر برخی مشکلات جدی تر باشد. در صورتی که فرزند شما در مورد درد در کف پای خود با شما صحبت می­کند سعی کنید به او توجه کنید و علائم او را جدی بگیرید. در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت کف درد کف پا در کودکان هستید با ما  همراه باشید.

درد کف پا در کودکان

علت درد کف پا در کودکان

درد در ناحیه مچ و کف پا به دلیل زیاد بودن فعالیت بدنی در کودکان بسیار شایع است.  از کودک خود بخواهید تا پای خود را در شرایط مختلف تکان دهد در صورتی که متوجه هرگونه حالت غیر عادی در وضعیت فرزند خود شدید با پزشک متخصص صحبت کنید. اما در اغلب موارد علت درد کف پا در کودکان به یکی از دلایل زیر است:

1-جراحت

هرگونه صدمه از قبیل کشش ، پیچ خوردگی ، شکستگی یا سایر آسیب ها ممکن است علت درد کف پا در کودکان باشد. اگر کودک شما به دلیل هرگونه آسیب دیدگی ، دچار درد پا شد برای درمان وی سریعا اقدام کنید. تعلل در مراجعه به پزشک و یا انجام فوریت­های پزشکی می­تواند منجر به آسیب­های جبران ناپذیری شود.

2-عفونت قارچی

عفونت قارچی یکی از بیماری­های رایج در بین کودکان است. عفونت قارچی می­تواند به دلیل تماس کودک فرد آلوده ویا حیوان خانگی رخ دهد. برای اطمینان از این که علت درد کف پا در کودکان به دلیل عفونت قارچی است یا خیر به نکات زیر دقت کنید:

1-از کودک خود بخواهید آرام در جایی بنشیند.

2-عفونت قارچی پا در بین انگشتان ایجاد می­شود و به صورت تکه­های قرمز رنگ به نظر می­سد. به آرامی پای کودک را در دست گرفته و لابلای انگشتان او را به دقت بررسی کنید.

3-از کودک خود بپرسید آیا در پای خود احساس خارش می­کند یا خیر.

4-در صورت مشاهده هرگونه پوسته پوسته شدن در پا به همراه شکایت کودک به دلیل خارش در ناحیه کف پا به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه کنید کودک شما نیز در زمان کوتاه­تری بهبودی خواهد یافت.

ادونس کلینیک |5 نکته در مورد علت درد کف پا در کودکان

3- بیماری سیور

شایع ترین  علت درد کف پا در کودکان را می­توان بیماری سیور نامید. این بیماری در واقع نوعی التهاب است که در صفحه رشد استخوان پاشنه به وجود می آید.  سیور بیشتر در ناحیه پاشنه پا خود را نشان می­دهد اما می­تواند به مرور زمان به کف پا نیز انتقال پیدا کند. این بیماری بیشتر در دوران رشد کودک به ویژه کودکانی با فعالیت بدنی زیاد خود را نشان می­دهد. تشخیص این بیماری باید توسط پزشک از طریق معاینه بیمار و یا رادیوگرافی انجام شود.

4-بیماری کلاب فوت

بیماری کلاب فوت  در بدو تولد رخ می دهد و اغلب قبل از تولد با سونوگرافی قابل تشخیص است. درمان به طور معمول تقریبا یک هفته پس از تولد با روش­های درمانی خاص  برای دو ماه اول انجام می شود و سپس از کفش های مخصوص تا 4 سالگی استفاده می شود. بیماری کلاب فوت را مهم­ترین علت درد کف پا در کودکان می­ توان دانست.

5-صافی کف پا

کف پای صاف در کودکان

نوزادان با کف پای صاف به دنیا می آیند و با افزایش سن، قوس کف پا حالت طبیعی خود را پیدا می­کند. اما در برخی موارد ممکن است به دلیل ضعف عضلات و یا ژنتیک  قوس طبیعی در کف پای کودک اتفاق نیافتد. کف پای صاف می­تواند علت درد کف پا در کودکان باشد. در این صورت اگر هر یک از علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید:

  • درد در ناحیه  کف پا
  • بد راه رفتن کودکان
  • احساس خستگی در فعالیت­های فیزیکی مانند دویدن

در اکثر موارد پزشک سعی می­کند تا با روش­های غیر جراحی کف پای صاف را درمان کند. استفاده از کفی­های طبی کفش، درمان با انجام تمرینات ورزشی و استفاده از کفش­های طبی مخصوص کودکان از مهم­ترین راه­ها برای کاهش درد ناشی از کف پای صاف می­باشد.

6- بیماری بونیون

اگر کودک شما بیشتر از قسمت قوس کف پا استفاده می کند ، ممکن است بر روی مفصل انگشت بزرگ پا یک بر آمدگی ظاهر شود که  از یک طرف پا بیرون زده باشد. این بیماری ممکن است به دلیل هر نوع ناهنجاری پا هنگام تولد یا دلایل ژنتیکی نیز رخ دهد و می­تواند علت درد کف پا در کودکان باشد.

عمده ترین علت درد کف پا در کودکان

هر چند به معرفی شایع ترین علت درد کف پا در کودکان پرداختیم  اما در اغلب موارد علت درد کف پا در کودکان می­تواند به دلیل  عدم استفاده از کفش مناسب برای دویدن و یا پوشیدن کفش­های خیلی تنگ  باشد. کفش­های تنگ یا نامناسب ممکن است باعث ایجاد تاول پوستی نیز روی پای کودک شما شود که ممکن است منجر به درد بیش از حد شود. به همین علت هنگام انتخاب کفش برای کودکان خود بسیار دقت کنید.

علت درد کف پا در کودکان در زمان­های گوناگون

 علت درد کف پا در کودکان می­تواند با توجه به سن کودک متفاوت باشد. به عنوان مثال بیشتر کودکانی که در سن رشد هستند این درد را در اواخر بعد از ظهر و یا ساعات اولیه شب تجربه می­کنند. حتی ممکن است کودک شما به دلیل احساس درد از خواب نیز بیدار شود. تشخیص دردهای رشدی باید توسط پزشک متخصص و با کمک گرفتن از رادیولوژی انجام شود. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که نباید به صورت خودسرانه برای کاهش درد کودک از آسپرین و یا سایر داروها استفاده کنید. مصرف بدون نسخه دارو می­تواند عوارض جبران ناپذیری را برای کودک شما به بار آورد.

با ما در تماس باشید

آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

تلفن

۰۲۱-۸۸۵۴۴۰۰۹

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com