درمان پای پرانتزی

درمان پای پرانتزی

 


در این مقاله به معرفی روش های درمانی پای پرانتزی خواهیم پرداخت. امید است این مطلب برای خواننده مفید باشد.

عارضه پای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان، مشکلات زیادی به وجود می آورد؛ از جمله احساس درد و مشکل در راه رفتن. این عارضه دلایل مختلفی می تواند داشته باشد و نکته مهم در مورد آن تشخیص و درمان به موقع است. یکی از روش‌های درمان پای پرانتزی در بزرگسالان، عمل جراحی است؛ اما پزشکان سعی می کنند ابتدا با روش های دیگری مانند فیزیوتراپی، ورزش های اصلاحی و لیزر درمانی این مشکل را حل کنند.

 
سر فصلهای این مقاله :
 
1-درمان پای پرانتزی
2- اصلاح پای پرانتزی بدون جراحی
3-نوع و درجه پرانتزی بودن پا
4- سن بیمار
5-علت بروز پای پرانتزی
6-درمان پای پرانتزی در بزرگسالان
7-درمان پای پرانتزی با حرکات ورزشی
8-درمان پای پرانتزی با دستگاه

 

آشنایی با پای پرانتزی

 

پای پرانتزی به عارضه‌ای گفته می ‌شود که در آن زانوهای شخص از حالت صحیح خارج شود و رو به بیرون خم شود. آشکارترین علامت آن وقتی است که شخص در حالت ایستاده یا درازکش و با چسباندن پای خود به هم دیگر از مچ، زانوهایش به هم نمی‌چسبد و از هم کاملا فاصله دارد. در گونه ای که به ‌موقع و در سنین کم نسبت به تشخیص دادن و درمان کردن این عارضه اقدام جدی نشود، علاوه بر تاثیر بر ظاهر پای شخص، باعث درد، بی‌ثباتی زانو و تحلیل رفتن تدریجی می ‌شود، تا حدی که امکان دارد وضعیت پاها و زانوها دیگر غیرقابل ‌بازگشت شود. منتها تشخیص دادن سر وقت و انجام دادن حرکات ورزشی برای درست کردن پای پرانتزی از پیشرفت نمودن این مشکل جلوگیری می‌ کند. در این مطلب کامل ‌ترین اطلاعات در مورد پاهای پرانتزی و راه‌های متفاوت درمان آن ارائه شده است.

در حالت طبیعی ایستادن که قوزک پاها به هم کاملا چسبیده است، نبایستی فاصله‌ی زانوها بیش از حد باشد. در حالی ‌که در شخص مبتلا به پای پرانتزی پاها شکل قوس دارد. این حالت وقتی که شخص می‌ایستد یا راه می ‌رود خود را کاملا نشان می ‌دهد و باعث نارضایتی فرد مبتلا از ظاهر و یا مشکل در راه رفتن و دویدن می ‌شود که به طور معمول هم پس از 3 تا 5 ‌سالگی خم شدن و شکاف میان زانوها دیگر بهتر نمی شود. این مشکل به طور معمول پیش از بلوغ با دردی همراه نیست، اما پس از آن در اثر فشار روی مفاصل زانو و لگن اغلب با درد همراه خواهد شد و حتی در بزرگ ‌سالان می‌ تواند باعث آرتروز پیش ‌رونده زانو نیز شود.

تشخیص مشکل پای پرانتزی حتماً بایستی توسط پزشک انجام شود. نحوه تشخیص پزشک به این گونه است که اول از فرد می ‌خواهد طاق‌ باز و بر روی کمر کاملا دراز بکشد، بعد از آن پاها را در بقل هم به حالت آزاد قرار دهد تا فاصله‌ی میان پاهای فرد را کاملا بررسی کند. پزشک همچنین از فرد می‌ خواهد راه برود و با راه رفتن فرد مقدار فاصله گرفتن زانوها را تحت نظر بگیرد. برای تشخیص دادن شدت پای پرانتزی پزشک فاصله میان زانوها را هم کاملا بررسی می‌ کند.

آخرین مرحله برای تشخیص و پی بردن به دلیل پای پرانتزی  موارد زیر است:

 • تجویز نمودن آزمایشات خون برای بررسی کردن بیماری ‌های زمینه ‌ای که معمولا دلیل پای پرانتزی است.
 • استفاده نمودن از تصاویر رادیوگرافی برای بررسی ناهنجاری ‌های استخوانی موجود در پاها و زانوی فرد.

 در این تکنیک تصویری از پاها، از مفصل ران تا مچ پا با استفاده نمودن از اشعه‌ی x گرفته می ‌شود و به پزشک یا ارتوپد کمک زیادی می ‌کند که محور مکانیکی ایجاد ضایعه و مکان آن را تشخیص دهند. در واقع این گونه تکنیک درجه و مکان دقیق ضایعه را مشخص خواهد کرد. به علت اینکه پای پرانتزی به شکل ساختار اسکلتی پاها و زانوی شخص ارتباط زیادی دارد، پیش از بزرگسالی و سفت شدن استخوان ‌ها درمان پای پرانتزی با راحتی بیشتری انجام می ‌شود.

 

دستگاه درمان پای پرانتزی-ادونس کلینیک

 

درمان پای پرانتزی

درمان پای پرانتزی با توجه به تاثیرات منفی که ساختار نامناسب زانوها بر سلامت سایر بخش های بدن ایجاد می کند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین خاطر اغلب افراد به دنبال راه و روش هایی برای درمان پای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان می باشند تا از برزو مشکلات جانبی پیشگیری شود. در این مطلب قصد داریم تمام آنچه که باید درباره درمان پای پرانتزی در بزرگسالان و کودکان بدانید را ارائه دهیم. با گروه تخصصی آرتوز و پروتز ادونس کلینیک همراه باشید.
 

آیا میشود بدون جراحی پای پرانتزی را اصلاح کرد؟

جراحی یکی از روش های درمان قوس و انحنا در زانو می باشد که در سنین مختلف و با توجه به درجه و نوع این بیماری و همچنین علت بروز آن و به تشخیص پزشک انجام میشود. یکی از رایج ترین سوالات و نگرانی هایی که برای درمان این مشکلات وجود دارد این است که آیا میشود بدون جراحی پای پرانتزی را اصلاح کرد. برای پاسخ دادن به این سوال لازم است ابتدا چند مساله بیان شود تا در نهایت جواب مناسبی ارائه گردد.
 

برای خرید صندل هالوکس والگوس کلیک کنید


 
روش درمان پای پرانتزی در افراد مختلف بر اساس چند ویژگی تعیین می گردد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نوع و درجه پرانتزی بودن پا

میزان قوس و انحنا و فاصله بین زانوها در حالتی که فرد پاهای خود را جفت کرده است، اصلی ترین فاکتور برای دسته بندی این بیماری می باشد. در صورتیکه فرد به حالت طاق باز دراز کشیده و دو قوزک پا به هم چسبیده باشند، میزان فاصله بین دو کندیل داخلی ران اندازه گیری می شود. اگر این فاصله کمتر از 2.5 سانتی متر باشد، پای پرانتزی درجه یک، بین 2.5 تا 5 سانتی متر درجه دوم و بیشتر از آن در درجه سوم قرار دارد. درمان پای پرانتزی خفیف یا درجه اول در اغلب مواقع با پوشیدن کفش طبی و انجام حرکات ورزشی قابل درمان می باشد. برای درمان نوع دو و سوم پرانتزی بودن پا روش های دیگری تجویز می گردد.
 
 
 
فیلم درمان زانو ضربدری در بزرگسالان

 

پای پرانتزی خفیف

 

مشکل پای پرانتزی به درجات متفاوتی تقسیم می‌ شود و با مقدار فاصله دو کندیل درونی ران یا فاصله‌ زانو ها تقسیم بندی می‌ شود. این تقسیم بندی درجات پای پرانتزی با فاصله‌ی کندیل درونی ران به شرح زیر است:

 • پای پرانتزی کم یا درجه اول:  این ناهنجاری وقتی است که فاصله دو کندیل درونی ران کمتر از ۵/۲ سانتی ‌متر است.
 • پای پرانتزی درجه دوم: در این نوع فاصله‌ی زانوها ۵/۲ تا ۵ سانتی ‌متر است.
 • پای پرانتزی شدید:  در گونه ای که فاصله فوق از ۵ تا ۵/۷‌سانتی متر زیادتر باشد.
 • پای پرانتزی خیلی شدید یا درجه چهارم: اگر فاصله دو کندیل درونی ران از ۵/۷ سانتی ‌متر زیادتر شد، خمیدگی زانوها خیلی شدید ارزیابی می ‌شود.

مشخص است که مرحله خفیف یا متوسط را فقط متخصص استخوان و مفاصل می‌توانند تشخیص دهند و در گونه ای که پای پرانتزی به مرحله شدید یا خیلی شدید برسد، حتی اشخاص غیرمتخصص با توجه به تغییر در ظاهر پاها و شکل راه رفتن متوجه این مشکل می ‌شوند.

 

پای پرانتزی شدید

همان گونه که گفته شد، پای پرانتزی خیلی شدید گونه ای از این مشکل است که در آن فاصله دو کندیل درونی ران از ۵/۷ سانتی ‌متر زیادتر است و خمیدگی زانوها خیلی شدید ارزیابی می ‌شود. در این گونه به دلیل شکل ظاهری مخصوص، توسط خود شخص قابل تشخیص است.

 

سن بیمار

اگر نوزاد در رحم مادر فضای کافی برای چرخش و حرکت نداشته باشد، بعد از تولد با مشکل پرانتزی بودن پا مواجه می گردد. اغلب این مشکلات با رشد نوزاد تا 3 سالگی برطرف می گردد. در سنین بزرگسالی با توجه به اینکه بدن و استخوان ها شکل گرفته اند، روش های درمان با نوزادی کاملا متفاوت می باشد. در نتیجه می توان گفت یکی از اصلی ترین فاکتورها برای درمان پرانتزی بودن پا سن بیمار می باشد.
گاهی در برخی سنین افراد با درد کف پا مواجه میشوند که آن نیز میتواند علل و درمان خاص خود را داشته باشد . برای مشاوره و تشخیص آن میتوانید به ادونس کلینیک مراجعه و از تمامی خدمات و محصولات آن نظیر اسکن کف پا ، کفش مخصوص خار پاشنه  و کفش طبی برای کف پای صاف کودکان بهره مند شوید.
 

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان-ادونس کلینیک

 

علت بروز پای پرانتزی

از دیگر فاکتورهایی که در تشخیص روش درمان پرانتزی در کودکان و بزرگسالان اثرگذار است، علت بروز این بیماری می باشد. کمبود ویتامین D، وزن زیاد نوزاد و نداشتن فضای کافی برای حرکت در رحم مادر، نرمی استخوان یا بلانت، شکستگی پا و جوش خوردن استخوان به شکل نادرست، آرتروز در سنین بزرگسالی، ساییدگی غضروف ها از جمله دلایلی هستند که باعث بوجود آمدن این مشکلات هستند. روش درمان برای هر یک از این دلایل کاملا متفاوت است.
با توجه به موارد فوق می توان به این نتیجه رسید که درمان پای پرانتزی بدون جراحی امکان پذیر است، مخصوصا در نوزادان و کودکان که با پوشیدن کفش های طبی و زانو بندهای بریس و استفاده از مکمل های غذایی می توان تا حد زیادی مشکلات را برطرف نمود.

 

برای درمان پای پرانتزی خفیف از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

پای پرانتزی درجات مختلفی دارد و طیفی از خفیف تا شدید را شامل می شود. برای درمان پای پرانتزی خفیف نیازی به جراحی های سخت نیست و می توان بدون جراحی نیز به درمان پرداخت. از جمله روش های درمان پای پرانتزی خفیف مصرف مکمل هاست.

پای پرانتزی می تواند به دلیل کمبودی در بدن اتفاق بیفتد. در بسیاری از موارد ممکن است پای پرانتزی نتیجه کمبود ویتامینی در بدن باشد. از جمله ویتامین های مهم در ایجاد این بیماری ویتامین D است. بنابراین رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها مخصوصا ویتامین D و مصرف مکمل ها می تواند در بهبود پای پرانتزی بسیار موثر باشد.

از دیگر روش های درمانی برای پای پرانتزی خفیف استفاده از بریس و کفش طبی است. استفاده از بریس با قرار دادن پاها در شکل مناسب و یکدست می تواند در کاهش درد و بهبود پای پرانتزی موثر واقع شود. ماساژ درمانی و ورزش درمانی در بهبود پای پرانتزی خفیف بسیار موثر است.

یکی از ورزش هایی که انجام آن می تواند به بهبود این مشکل منجر شود تمرینات تقویتی پا، تمرین ابداکتور و انجام تمرینات کششی است. در همه این ورزش ها برای اثربخشی می بایست تداوم و تکرار وجود داشته باشد. یوگا و پیلاتس نیز با افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات پا در تسریع درمان پای پرانتزی خفیف بسیار موثر واقع می شوند.

 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی اصلاح پای پرانتزی به سایت دکتر بهنام سلیمانی مراجعه کنید

 

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان

برخلاف نوزادان و کودکان که با رشد آنها ساختار و شکل کلی زانوها به مرور اصلاح می گردد و در اغلب مواقع بدون حرکات ورزشی قوس زانو برطرف می شود، در بزرگسالان این چنین نیست. با توجه به اینکه بدن بزرگسالان رشد کرده و استخوان ها شکل گرفته اند، در نتیجه روش های درمان کمی متفاوت است. علاوه براین، در سنین بزرگسالی بروز آرتروز و ساییدگی غضروف از دلایل رایج برای بروز این مشکلات می باشد که درمان آن نیاز به استفاده از مکمل های غذایی، دارو و جراحی دارد.

برای درمان پای پرانتزی در بزرگسالان با توجه به علت و نوع بیماری روش هایی از قبیل انجام حرکات ورزشی، استفاده از دارو، جراحی و پوشیدن کفش های طبی تجویز می گردد. لازم به ذکر است که استفاده از زانو بندهای بریس در سنین بزرگسالی کاربرد زیادی نداشته و تاثیر مناسبی بر روند درمان نخواهند داشت.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در کودکان و بزرگسالان مشاهده شود، پای پرانتزی است. پای پرانتزی به طور خلاصه به معنی همتراز نبودن زانوها است؛ به این ترتیب که بیمار هنگام ایستادن نمی تواند زانوها یا مچ پاها را باهم تماس دهد. اگرچه در اکثر موارد پای پرانتزی در سنین کودکی شناسایی شده و روند درمان آن شروع می شود؛ اما ممکن است افراد در بزرگسالی نیز با این مشکل مواجه شوند. پای پرانتزی می تواند مشکلات زیادی برای بیمار به همراه داشته باشد؛ برای مثال چنین بیمارانی در راه رفتن مشکل دارند یا در مفاصل پاهای خود به ویژه مفصل ران احساس درد می کنند. درمان پای پرانتزی در بزرگسالان اهمیت زیادی دارد؛ زیرا در صورت درمان نشدن می تواند به آرتریت پیش رونده زانو ختم شود. در این مقاله قصد داریم درمان پای پرانتزی در بزرگسالان را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

 

علت پای پرانتزی چیست؟

عارضه پای پرانتزی ممکن است از دوران جنینی آغاز شود و به دلیل کمبود فضای قرار گیری جنین در رحم مادر رخ دهد. با این حال شاهد این عارضه در سنین بزرگسالی هم هستیم؛ به همین دلیل پای پرانتزی می تواند دلایل دیگری مانند بیماری بلانت (رشد غیر متقارن ساق پا)، کمبود برخی ویتامین ها و متعاقب آن نرمی استخوان، عفونت، تومور، چاقی و اضافه وزن، بیماری پاژه، آرتروز و... داشته باشد. علت پای پرانتزی هر چیزی که باشد، نکته مهم تشخیص و درمان به موقع آن است.

 


برای دریافت اطلاعات و خرید : پد جورابی هالوکس والگوس 


 

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان بدون جراحی


همان طور که گفتیم پای پرانتزی در بزرگسالان مشکلات زیادی برای آنها به وجود می آورد؛ از این رو باید در اسرع وقت برای درمان پای پرانتزی در بزرگسالان اقدامات درمانی لازم صورت بگیرد. در مواردی که مشکل پای پرانتزی در بزرگسالان بسیار پیشرفته باشد و هیچ درمانی نتواند آن را اصلاح کند، پزشک از عمل جراحی برای درمان پای پرانتزی در بزرگسالان استفاده می کند. اما در اکثر مواقع پزشک ترجیح می دهد ابتدا روش های درمانی دیگری را امتحان کند. از روش های درمان پای پرانتزی بدون عمل جراحی، می توان به درمان به کمک ورزش و انجام حرکات ورزشی، درمان با حرکات فیزیوتراپی، استفاده از کفی و کفش طبی مناسب، درمان از طریق ماساژ درمانی و درمان با لیزر اشاره کرد. این نکته را در نظر بگیرید که درمان پای پرانتزی بدون عمل جراحی بیشتر در کودکان و سنین پایین امکان پذیر است.

 

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان با ورزش


برای درمان پای پرانتزی در بزرگسالان، پزشک زمانی از عمل جراحی استفاده می کند که مشکل بیمار بسیار پیشرفته باشد؛ زیرا عمل جراحی یک درمان تهاجمی است و اکثر بیماران ترجیح می دهند بدون انجام عمل جراحی درمان شوند. بنابراین در ابتدا پزشک سعی می کند تا حد امکان با انجام حرکات ورزشی و اصلاحی و با کمک فیزیوتراپی این مشکل را حل کند. تمرینات ورزشی برای درمان پای پرانتزی در بزرگسالان، بهتر است حتما زیر نظر یک متخصص طب فیزیکی انجام شود تا آسیب بیشتری به مفاصل بیمار وارد نشود. تمرینات پیلاتس، تمرینات کششی و یوگا نیز می توانند در رفع مشکل پای پرانتزی کمک کننده باشند. این ورزش ها علاوه بر اصلاح پای پرانتزی، به تقویت کل بدن و افزایش تعادل بدن کمک می کنند و حتی با تقویت عضلات و مفاصل پا از بروز پای پرانتزی تا حد زیادی پیشگیری می کنند.


درمان پای پرانتزی در بزرگسالان با لیزر


گفتیم که برای درمان پای پرانتزی در بزرگسالان روش های درمانی مختلفی وجود دارد؛ این روش ها شامل حرکات ورزشی، فیزیوتراپی، ماساژ درمانی، استفاده از کفی کفش مناسب و جراحی بودند. از آنجایی که در افراد مبتلا به پای پرانتزی، ساختار اسکلت بندی بدن صحیح نیست؛ در نتیجه همین امر باعث درگیری بافت نرم پاها شده که نتیجه آن احساس درد شدید در پاها و مفاصل آن است. اکثر افراد بزرگسالی که با مشکل پای پرانتزی مواجه هستند از این درد شکایت می کنند. به همین دلیل پزشکان به دنبال راهکاری هستند که درد این افراد را کاهش دهند؛ یکی از بهترین روش‌های کاهش درد آنی، روش لیزر درمانی است. دیده شده است که بیماران بعد از سپری کردن 5 جلسه لیزر درمانی، از شر درد مفاصل خود رها شده اند. البته لیزر درمانی در کنار سایر روش های درمان پای پرانتزی در بزرگسالان، مانند فیزیوتراپی و حرکات ورزشی انجام می شود. 

 

حرکات ورزشی مناسب برای درمان پای پرانتزی

یکی از بهترین روش های اصلاحی که به روند درمان پای پرانتزی کمک می کند انجام حرکات ورزشی استاندارد می باشد که می تواند روند درمان را بهتر کند. البته دقت داشته باشید که تمرین و حرکات ورزشی برای تقویت زانو و عضلات پا باید زیر نظر افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه صورت گیرد. در نتیجه پیشنهاد می کنیم از انجام تمرین های خودسرانه خودداری کنید چون ممکن است نتیجه عکس در روند درمان ایجاد کنند. از بهترین حرکات ورزشی مناسب برای درمان پای پرانتزی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انجام حرکات کششی

 • استفاده از غلتک

 • اسکات

 • پیلاتس

 • یوگا


برای مشاهده فیلم های انجام حرکات ورزشی اصلاحی برای درمان پای پرانتزی کلیک کنید.


به عنوان مثال از بهترین تمرین ها و حرکات ورزشی برای درمان پرانتزی بودن پا می توان به مورد زیر اشاره کرد:

 • روی زمین بنشینید و پاها را دراز کنید. پای چپ را جمع کنید و در پشت ران پای راست به صورت ضربدری قرار دهید. برای تسهیل این حرکت بهتر است زانوی پای چپ را با دست خود بگیرید. این حرکت را به مدت 20 تا 60 ثانیه انجام دهید و سپس جای دو پا را با هم عوض کنید.
 • به پهلو دراز بکشید و یکی از پاها را جمع و دیگری را دراز کنید. پایی که در حالت دراز کشیده قرار دارد را به بالا حرکت دهید تا کشش را در عضلات ران احساس کنید. 20 تا 60 ثانیه در این حالت قرار بگیرید و پس از استراحت کوتاه جای دو پا را با هم عوض کنید.

 

 

برای دریافت اطلاعات و خرید : کفش ارتوپدی


 

نکات مهم پیش از شروع حرکات اصلاحی پای پرانتزی

درمان ناهنجاری پای پرانتزی اغلب در سنین متفاوت انجام می‌ شود، منتها مطلوب ترین وقت برای درمان نمودن، وابسته به گونه ، شدت ناهنجاری، سن شخص و شرایط فردی او است. درمان نمودن می‌ تواند در هر سنی انجام شود، منتها در مواردی که ناهنجاری در سنین کودکی آغاز شده باشد، درمان نمودن در سنین ابتدایی می ‌تواند خوب ترین نتایج را به همراه داشته باشد. برای درمان نمودن پای پرانتزی، تمرینات اصلاحی و فیزیوتراپی می‌ توانند مفید باشند. این تمرینات به تقویت عضلات، بهتر شدن تعادل و کنترل توان حرکتی کمک می‌ کنند. اصلی ترین نکته این است که پیش از هرنوع تمرین یا درمان، با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید تا یک برنامه متناسب برای شرایط شما تعیین کند.

ورزش برای پای پرانتزی یکی از تکنیک ‌های موثر درمان این مشکل است؛ منتها حین ورزش، بایستی مراقب بعضی نکات باشید تا از آسیب و صدمه دیدن جلوگیری کنید. این نکات شامل:

 • حین دویدن، زانوهایتان در راستای انگشتان پا باقی بماند.
 • حین نشستن، آنقدر چمباتمه نزنید که باسن شما به زیر زانو هایتان برود. زانو ها را در راستای انگشتان پا نگه دارید.
 • کفش ‌هایی بپوشید که اندازه ‌ی پاهای شما باشد.

 

حرکات اصلاحی پای پرانتزی

اکثر موارد پای پرانتزی کم امکان دارد در خانه، به گونه طبیعی و بدون جراحی درمان شوند. امکان دارد فکر کنید که همه موارد پای پرانتزی احتیاج به عمل جراحی دارند منتها همیشه این گونه نیست. جراحی به طور معمول فقط در موارد شدید احتیاج است منتها در شرایطی که مشکل کم باشد، تکنیک ‌های درمانی وجود دارد که می ‌توانید برای بهتر شدن وضعیت خود یا فرزندتان انجام دهید. در زیر به بعضی از تمرینات برای درمان پای پرانتزی و صاف کردن پاها اشاره شده است.

 

تقویت پا 

انجام این ورزش: بر روی یک نیمکت به شکم دراز بکشید (اگر نیمکت ندارید می ‌توانید از یک میز یا حتی کف زمین استفاده کنید، اگر می ‌خواهید بر روی زمین دراز بکشید از چندین بالش استفاده کنید و مطمئن شوید که یکی از آن‌ ها را برای راحتی در زیر زانوی خود قرار می‌ دهید.) زانوهای خود را خم کنید تا یک وزنه ده پوندی میان ران و ساق پایتان قرار بگیرد یا اینکه یک شخص این کار را برای شما انجام دهد. با وزنه ‌هایی که میان پاهایتان نگه داشته ‌اید، زانو ها را خم کنید تا وقتی که پاهای شما (یا وزنه) باسن شما را لمس کرده و بعد از آن پاها را به حالت شروع باز کنید. این کار را ده بار و با 1 استراحت کوتاه (30 ثانیه در دقیقه) انجام دهید و 2 ست دیگر تکرار کنید. این تمرین را سه تا چهار بار در هفته انجام دهید. زمانی که انجام دادن این تمرین برای شما راحت شد و احتیاجی به استراحت نداشتید، وزنه را زیادتر کنید. اگرچه این تمرین امکان دارد در موارد شدید خیلی مؤثر نباشد، منتها در پای پرانتزی خفیف می ‌تواند خیلی عالی باشد و نشان داده شده است که موارد خفیف پای پرانتزی را بهبود می ‌بخشد. این تمرین با تقویت ماهیچه‌ های کنار زانو اثر می‌ کند که سبب کم شدن استرس در مفاصل و تاندون ‌های شما می ‌شود.

 

حرکات اصلاحی پای پرانتزی - ادونس کلینیک

 

چرخش پیلاتس

برای انجام دادن این ورزش: به پشت خود بر روی زمین یا بر روی تشک دراز بکشید و پاهای خود در کنار هم کاملا دراز کنید. دست‌ ها و انگشتان خود را کاملا صاف نگه دارید، دست ‌ها را مستقیماً به طرف سقف بکشید تا برای عمل دم به خوبی آماده شوید. حالا برای بازدم چانه خود را به طرف قفسه سینه خود بکشید و با احتیاط بالاتنه خود را از کف یا تشک به طرف بالا بچرخانید. وقتی که به حالت نشسته درآمدید دست‌ هایتان بایستی صاف و رو به جلو باشد. تا حدی که می شود به جلو خم شوید، کله تان بایستی به طرف پاها یتان باشد و بازو هایتان به موازات پاها یتان قرار گرفته باشد. در حالت رو به جلو 1 بار دیگر نفس بکشید و در حالتی که به آرامی بدن خود را به طرف پایین کف / تشک می ‌برید، بازدم را انجام دهید. دست ‌های شما در این مرحله بایستی به عقب و به طرف سقف بازگردد. حتماً در انجام کل مراحل این تمرین، پاهای خود را بقل هم و صاف نگه دارید. انگشتان پا را به طرف بالا بکشید. فکر کنید که پاهای شما به یک دیوار فشار داده شده است. این تمرین را ده بار تکرار کنید و در صورت ممکن هر روز آن را انجام دهید. پیلاتس در واقع تکنیکی خوب برای بهتر شدن انعطاف‌ پذیری بدن و راهی خوب برای تقویت عضلات هسته بدن است. این تمرین مخصوص سبب تقویت عضلات شکمی شما می‌ شود و به کشش عضلات ستون فقرات نیز کمک می ‌کند و در صاف نگه داشتن پاها به خلاص شدن از پای پرانتزی خفیف کمک بسزایی خواهد کرد.

 

حرکات اصلاحی برای پای پرانتزی - ادونس کلینیک

 

بالا بردن پا

برای انجام دادن این تمرین: به پهلو دراز بکشید، از سرتان با کف دست خود حمایت کنید و بدن خود را با دست دیگر ثابت کنید. پاهای شما بایستی تا حدی که امکان دارد صاف باشد و یکی از پاهایتان بر روی پای دیگر استراحت کند. پای خود را تا حد امکان صاف نگه دارید و پای بالایی را با احتیاط به مقداری که می ‌توانید بالا ببرید. پای خود را به آرامی پایین بیاورید تا به موقعیت آغاز برگردید و در همه 10 بار این حرکت را تکرار کنید. به پهلوی دیگر دراز بکشید و مثل تکنیک فوق ده بار دیگر این حرکت برای پای دیگر خود هم تکرار کنید. این حرکت را هر روز و حتی 2 بار در روز تکرار کنید تا عالی ترین نتیجه حاصل شود. داشتن باسن ناپایدار می ‌تواند یکی از علل مهم زانوی ضربدری باشد. این کار به نوبه خود به اصلاح پای پرانتزی خفیف یا پای ضربدری کمک زیادی می‌ کند.

 

حرکات اصلاحی پای پرانتزی - ادونس کلینیک

 

حرکات اصلاحی برای درمان پا پرانتزی - ادونس کلینیک

 

تمرینات خانگی درمان پای پرانتزی

انجام دادن ورزش در خانه به درمان نمودن فرم پای شما کمک بسیاری می ‌کند. این را به خاطر داشته باشید که خوبترین راهکار برای درمان این عارضه، داشتن یک برنامه اصلاحی اختصاصی برای شما است. برنامه ای که با دقت به شرایط جسمی خودتان طراحی و تنظیم شده است.

 

 • حرکت بالا آوردن پا

شیوه انجام دادن حرکت: بر روی زمین به پهلو دراز بکشید، همه بدن بایستی در یک راستا باشد؛ 

پای چپ را تا جایی‌ که می ‌توانید بالا بیاورید. بالا تنه ‌تان کاملا ثابت باشد. پنج ثانیه در این حالت بمانید و بعد از آن پای ‌تان را پایین بیاورید. این حرکت را برای هر پا در دو ست ده تایی انجام دهید.

 

 • حرکت پل باسن

نحوه انجام حرکت:

به پشت بر روی زمین دراز بکشید. زانو های‌تان را تا نود درجه خم کنید. باسن ‌تان را به آهستگی بالا بیاورید و در موقعیت حرکت پل باسن قرار بگیرید. موقع انقباض عضلات سرینی حدود دو ثانیه در همان حالت بمانید. زمانی که انجام دادن این حرکت برای ‌تان راحت شد، می‌ توانید پل باسن را به گونه تک پا هم انجام دهید. این حرکت اصلاحی را در دو ست ده تایی تمرین کنید.

 

 • دایره کشیدن با توپ

شیوه انجام حرکت:

توپ نرم کوچکی (بالشت یا جعبه کوچک) میان 2 زانوی خود قرار دهید. تلاش کنید با توپی که میان زانوهای ‌تان است یک دایره خیالی بکشید. در هر 2 سمت (چپ و راست) دایره بکشید. حین انجام دادن این تمرین فقط زانوها بایستی حرکت کند، لگن و کمر ثابت بماند. این حرکت را برای هر پا در دو ست ده تایی انجام دهید.

 

دایره کشیدن با توپ - ادونس کلینیک

 

 • حرکت نشست کامل با وزن بدن

شیوه انجام حرکت:

اول صاف بایستید و پاها را به عرض شانه (شانه ها متعادل باشد) باز کنید. به اندازه اسکات نیمه بنشینید و در هر نشست پنج ثانیه صبر کنید. بعد از آن کامل پایین بروید و به گونه چمباتمه بنشینید. آهسته بلند شوید و به موقعیت آغاز حرکت بازگردید. این حرکت را در سه ست پنج تایی انجام دهید. برای انجام دادن این حرکت اصلاحی پای پرانتزی، زانو ها به طرف داخل مایل نشوند. وزن بدن ‌تان هم بایستی بر روی باسن و عضلات ران بیفتد، نه بر زانو ها.

 

 • حرکت اسکات کامل با کمک‌ گرفتن از میز

شیوه انجام حرکت:

رو به ‌روی یک میز بایستید. با کمک گرفتن از میز اسکات کامل بزنید. تا جایی‌ که حس درد ندارید، پایین بروید. این حرکت را در سه تا چهار ست بیست تایی انجام دهید. زانو ها به درون مایل نشوند.

 

اسکات کامل - ادونس کلینیک

اسکات کامل - ادونس کلینیک

 

 

 

 • حرکت اسکات خرسی

شیوه انجام حرکت:

بر روی زمین خم شوید به گونه ای که دست ‌ها مقابل پاها قرار گیرد و پاشنه پا بر روی زمین باشد. زانو ها را به داخل خم کنید تا جایی‌ که کشش و انقباض را در پشت پای خود احساس کنید. دست‌ های‌تان را به هیچ وجه حرکت ندهید و فقط زانوهای شما به داخل خم شوند تا جایی‌ که مثل یک اسکات کامل را انجام دهید. این تمرین را در دو ست دوازده تایی انجام دهید.

 

اسکات خرسی - ادونس کلینیک

 

 • حرکت اسکات نیمه با میز

شیوه انجام حرکت:

اول روبه ‌روی یک میز  بایستید. با کمک از میز یک اسکات نیمه بزنید. این حرکت را در سه تا چهار ست بیست تایی انجام دهید.

 

 • حرکت چرخش مفصل لگن

شیوه انجام حرکت:

بر روی زمین بنشینید و دست ‌ها را پشت سر خود قرار دهید. زانو های‌تان بایستی تا نود درجه در مقابل شما خم باشند. هر پا را کامل به طرف داخل و خارج بدن بچرخانید. اجازه دهید انقباض و کشش بر روی عضلات داخلی ران کاملا احساس شود. این تمرین را در سه ست ده تایی انجام دهید.

 

 • چرخش مفصل ران در حالت نیمه نشسته

شیوه انجام حرکت:

به ‌صورت نیمه بنشینید، به گونه ای که باسن بر روی زمین نباشد. هر پا را به داخل خم کنید. اگر برای ‌تان مشکل بود با دست‌ های‌تان از زمین کمک بگیرید. این تمرین را در سه ست ده تایی تکرار کنید.

 

چرخش مفصل ران - ادونس کلینیک

 

 • حرکت کشش انگشتان پا

شیوه انجام حرکت:

دو زانو بر روی پنجه ‌ها بنشینید. به طرف جلو خم شوید تا زمانی که کشیدگی عضلات کف ‌پا را حس کنید. بعد از آن به موقعیت آغاز حرکت برگردید. این تمرین را در سه ست پانزده تایی انجام دهید.

 

 • راه رفتن با کش به گونه ایکس

شیوه انجام حرکت:

یک کش پیلاتس را در زیرپای خود قرار دهید و هر دو طرفش را در دست بگیرید. به‌ صورت ضربدری کش را بچرخانید. حالا با کش راه بروید. این تمرین را در سه ست دوازده تایی تکرار کنید.

 

راه رفتن با کش به شکل ایکس - ادونس کلینیک

 

درمان پای پرانتزی با لیزر به چه صورت است؟

پای پرانتزی عوارض بسیاری دارد که تحمل آن برای بیمار دشوار است. از جمله عوارض آن می توان به درد و التهاب، تورم و نیز تخریب استخوان پا و غیره اشاره کرد. با لیزر درمانی می توان این عوارض را به میزان قابل توجهی کاهش داد. با کاهش عوارض پای پرانتزی از طریق درمان لیزری می توان در تسریع روند درمان کمک کرد.

در واقع تاثیر بسیار درمان پای پرانتزی با لیزر به این صورت است که لیزر می تواند درد آنی را کاهش دهد و بنابراین در طی جلسات لیزر و کاهش قابل توجه درد می توان به ادامه روند درمان با استفاده از روش های دیگر همچون ورزش، فیزیوتراپی و غیره پرداخت. انجام لیزر درمانی با هدف ترمیم عضلات پا حتما باید انجام شود.

 

روش جدید درمان پای پرانتزی-ادونس کلینک

 

درمان پای پرانتزی با دستگاه

برای درمان پای پرانتزی لازم است ابتدا به فاکتورهای متعددی از قبیل سن بیمار و همچنین درجه و فاصله بین پاها توجه داشت. در شرایطی که میزان فاصله بین پاها زیاد می باشد و بیمار دوران کودکی را پشت سر گذاشته است، یکی از بهترین راهکارها درمان پای پرانتزی با دستگاه می باشد. در این روش به منظور بهبود ساختار و شکل کلی پاها جراحی های مختلفی صورت گرفته و علاوه براین از کفش های طبی مخصوص برای بهبود روند درمان استفاده میشود.

درمان پای پرانتزی بزرگسالان که اغلب به دلیل بروز بیماری هایی همچون آرتروز می باشد، با کمک دستگاه های مخصوص انجام شده و همزمان فعالیت ها و حرکات مخصوص توسط فیزیوتراپ ارائه میشود. پس از انجام حراجی های مختلف از قبیل استئوتومی، لازم است فرد بیمار از کفش های طبی و زانوبندهای مخصوص برای مدتی استفاده نماید که کیفیت این تجهیزات و کفش ها تاثیر بسیار بالایی بر روند بهبود فرد خواهد داشت.

گروه آرتوز پروتز سلیمانی یکی از پیشرفته ترین مجموعه ها در ارائه خدماتی همچون درمان پای پرانتزی با دستگاه و فیزیوتراپی بوده و متناسب با ویژگی های بدن فرد زانوبند و کفش های مخصوص ارائه می گردد.

 

درمان پای پرانتزی با فیزوتراپی

در انتخاب روش های مناسب برای درمان پرانتزی بودن پا لازم است ابتدا به چند مورد بسیار مهم توجه شده و بر همین اساس بهترین شیوه انتخاب گردد. از جمله موارد مهمی که در انتخاب روش درمان این مشکل لازم است به آن توجه شود عبارتند از:

 • سن بیمار
 • علت بروز بیماری
 • درجه و شدت پرانتزی بودن پاها

با توجه به موارد فوق، کودکانی که اغلب به دلیل کم بودن فضای داخل رحم مادر در دوران جنینی دارای پاهای پرانتزی هستند، با انجام حرکات ورزشی و پشت سرگذاشتن جلسات فیزیوتراپی می توانند بر این بیماری غلبه کنند. درمان پای پرانتزی با فیریزوتراپی به فرد کمک می کند تا با انجام حرکات ورزشی و کششی مداوم استخوان های در حال رشد را به شکل مناسب تغییر حالت دهند. علاوه بر انجام حرکات ورزشی کششی، برای درمان پای پرانتزی با فیزوتراپی همچنین از غلتک و ابزارهای مخصوص از قبیل اسکات استفاده میشود که به تسریع روند بهبود سلامتی فرد کمک زیادی خواهد کرد.

نکته بسیار مهم در انجام حرکات ورزشی و کششی که منجر به بهبود پرانتزی بودن پاها می گردند، انجام این فعالیت ها زیر نظر متخصصین فیزیوتراپی می باشد. توجه داشته باشید که انجام حرکات به صورت خودسرانه می تواند حالت زانو و پاها را تغیر داده و فشار زیادی به آنها وارد نموده و مشکل را بزرگتر کند. همچنین لازم به ذکر است که برای درمان پاهای پرانتزی در سنین بزرگسالی، ممکن است فیزیوتراپی به تنهایی نتیجه مطلوبی نداشته و نیاز به جراحی نیز ضروری باشد. در واقع در سنین بزرگسالی تلفیقی از دو روش جراحی و استفاده از دستگاه و فیزیوتراپی به صورت همزمان انجام میشود.

کلینیک آرتوز و پروتز سلیمانی با بهره مندی از متخصصین با تجربه در زمینه درمان بیماری هایی از قبیل آرتروز و پرانتزی بودن پا آماده ارائه خدمات مختلف در این حوزه می باشد. این مجموعه بعد از بررسی علت بروز پای پرانتزی و سن بیمار و انجام آزمایشات متعدد، درمان پای پرانتزی با دستگاه، استفاده از کفش طبی، زانوبند و جراحی را انجام می دهد. برای اطلاع از خدمات این مجموعه و دریافت نوبت مشاوره و ویزیت می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده کنید.

 


 

مطالب تکمیلی و نمونه کار‌های ما را در اینستاگرام مشاهده کنید

 


 

روش جدید درمان پای پرانتزی چیست؟

در درمان پای پرانتزی بسته به شدت بیماری می توان روش های درمانی مختلف را به کار برد و برای انتخاب بهترین روش به مشورت با پزشک نیاز است. در جدیدترین روش درمان پای پرانتزی از جراحی هایی استفاده می شود که معایب جراحی سنتی را ندارند.

در جراحی های سنتی از وج فلزی استفاده می شد که روند بهبود بیمار بسیار طول می کشید و در آن احتمال جوش نخوردن استخوان ها بالا بود. اما در روش جدید درمان پای پرانتزی این معایب وجود ندارد و از سیستم های جدیدی استفاده می شود که پلاک های مخصوص هر بیمار متناسب با شکل استخوان آن شکل گرفته و در پای بیمار جا می گیرد. جوش خوردن سریع استخوان ها از دیگر مزایای این روش درمانی جدید می باشد.

 
1-تشخیص پای پرانتزی 
2- شش علت شکل گرفتن پای پرانتزی
3-درجات پرانتزی
4-ورزش برای پای پرانتزی
5-سوالات راجع به پای پرانتزی

 

تشخیص پای پرانتزی

پای پرانتزی و ایجاد قوس در زانوها از بدو تولد در بسیاری از افراد مشاهده شده و عدم توجه به رفع این مشکل در نهایت می تواند باعث ایجاد ساختار نامناسب در بدن فرد گردد. گذر زمان و نداشتن توجه کافی برای اصلاح پای پرانتزی عدم اعتماد به نفس، بروز آرتروز و حتی نداشتن تعادل مناسب و اثرات جانبی بر سایر بخش های بدن را به همراه خواهد داشت. ادونس کلینیک؛ تولید کننده انواع کفش طبی و پروتز برای درمان پای پرانتزی در این مطلب نکات مهمی در رابطه با این اختلال در ساختار زانو و پاها را ارائه خواهد داد.

 

6 علت شکل گرفتن پای پرانتزی 

با توجه به اینکه اغلب نوزادان در بدو تولد با مشکل پرانتزی بودن پاها مواجه می باشند و حتی در سنین بزرگسالی نیز این مشکل در افراد زیادی مشاهده می شود، این سوال وجود دارد که علت شکل گرفتن پای پرانتزی چیست؟ بدون شک اطلاع از علت شکل گرفتن پای پرانتزی در کودکان و بزرگسالان می تواند باعث شود تا از بروز چنین اشکالاتی در پاها جلوگیری گردد. اصلی ترین دلایل در بروز و شکل گیری پاهای پرانتزی در نوزادان و بزرگسالان شامل موارد زیر می باشد:
 

بیشتر بدانیم از: علت درد کف پا در کودکان


 

 

وزن زیاد جنین در رحم مادر

اصلی ترین و مهم ترین علت پرانتزی شدن پا نوزادان، کمبود فضای مناسب در رحم مادر برای چرخش و حرکت جنین می باشد. با توجه به اینکه ساختار بدن و استخوان ها در دوران جنینی شکل می گیرد، کمبود فضا برای قرار گرفتن صحیح پاها در نهایت می تواند باعث بروز چنین اشکالاتی گردد. این مساله مخصوصا در مادرانی که با دیابت در دوران بارداری مواجه هستند اهمیت بیشتری پیدا می کند. چون دیابت بارداری اثر مستقیم بر افزایش وزن جنین داشته که باعث میشود فضای رحم مادر برای نوزاد کوچک شود. کنترل وزن مادر و جنین به صورت مرتب و دوره ای مهم ترین راهکار برای جلوگیری از رخ دادن چنین مشکلاتی می باشد.
 

آرتروز در بزرگسالان

با گذر زمان و افزایش سن افراد بخاطر وزن زیاد و غیره آرتروز در بخش های مختلف بدن، مخصوصا زانوها مشاهده می گردد. عدم توجه به رفع این مشکل و درمان آرتروز می تواند منجر به تغییر حالت زانوها و شکل گیری قوس در آنها گردد. یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد پای پرانتزی بزرگسالان، آرتروز می باشد که به شیوه های مختلف قابل درمان است.

 

ساییدگی غضروف

از دیگر دلایل بوجود آمدن پای پرانتزی بزرگسالان، ساییدگی غضروف ها می باشد که به مرور باعث میشود فرد تعادل و توانایی کافی برای حرکت نداشته باشد. این مشکل همچنین باعث پرانتزی شدن پاها می گردد. درمان این قبیل مشکلات اغلب با تجویز دارو و در برخی مواقع باجراحی انجام میشود.
 

کمبود ویتامین D

وجود پای پرانتزی در نوزادان زیر سه سال کاملا طبیعی می باشد و به مرور این مشکل برطرف میشود و جای نگرانی وجود ندارد. اما در برخی از مواقع روند اصلاح پاها ممکن است بسیار کند بوده یا مشکل برطرف نگردد. اصلی ترین علت بروز این مشکل کمبود ویتامین D در فرد می باشد که با مصرف مکمل های غذایی لازم است به جبران ویتامین D کمک شود. توجه به نوع تغذیه، قرار گرفتن فرد در مقابل نور خورشید و استفاده از مکمل های غذایی بهترین راهکار برای بهبود روند درمان و اصلاح پای پرانتزی در کودکان می باشد.
 

جوش خوردن نادرست استخوان پس از شکستگی

پس از شکستگی پا و گچ گرفتن نادرست آن، این احتمال وجود دارد که پا به صورت پرانتزی شکل بگیرید. در صورت رخ دادن این مشکل با توجه به تشخیص پزشک ممکن است با ورزش یا جراحی زانوها اصلاح شوند.

 


 

اصلاح الگوی راه رفتن با استفاده از کفش طبی مخصوص


 

بیماری بلانت یا نرمی استخوان

بلانت یا نرمی استخوان از دیگر علت های پرانتزی شدن پا در نوزادان می باشد که علت بروز این بیماری مشخص نیست. نوزادانی که با نرمی استخوان مواجه هستند، در صورتیکه زودتر از موعد راه بروند یا وزن آنها زیاد باشد، با پرانتزی شدن پاها روبرو خواهند شد. برای تشخیص این بیماری در نوزادان و کودکان نیاز به اسکن می باشد که به تشخیص پزشک انجام خواهد شد.
البته لازم به ذکر است که در برخی از مواقع ژنتیک نیز می تواند بر بروز این اختلالات رشدی در ساق و زانوی پا اثرگذار باشد که با طی کردن فرآیند تشخیص و درمان زیر نظر متخصص علت اصلی آن تعیین می گردد.

 

درجات پای پرانتزی

با توجه به میزان فاصله ای که بین زانوها وجود دارد می توان این اختلال رشدی را درجه بندی کرد. برای تشخیص درست درجات پای پرانتزی لازم است فرد بر روی سطح صاف به صورت طاق باز دراز کشیده و قوزک پاها را به هم متصل کند. با وسایلی مانند کولیس میزان فاصله بین کندیل داخلی ران اندازه گیری میشود. درجه خفیف یا نوع اول فاصله ای کمتر از 2.5 سانتی متر، درجه متوسط بین 2.5 تا 5 سانتی متر و بیشتر از این مقدار در درجه سوم یا شدید قرار میگیرد. با توجه به درجات پای پرانتزی نوزادان و بزرگسالان روش های مختلفی برای درمان ارائه می شود.
 

ورزش برای پای پرانتزی

برای درمان پرانتزی بودن پاها روش های مختلفی وجود دارد مانند استفاده از کفش طبی، زانو بند یا بریس، ورزش، ماساژ درمانی، جراحی، تجویز دارو. یکی از بهترین راهکارها مخصوصا در سنین کودکی انجام حرکات ورزشی زیر نظر افراد حرفه ای در این زمینه می باشد. حرکات متعدد پیلاتس، انجام حرکات کششی، یوگا و ماساژ زیر نظر فیزیوتراپ برای این منظور وجود دارند که روند اصلاح پاها را تا حد زیادی بهبود می بخشند. نکته بسیار مهم این است که هیچگونه ورزش و حرکت کششی را نباید خودسرانه انجام داد.
 

برای دریافت اطلاعات و خرید : فروشگاه کفش طبی زنانه تهران 


 

آیا پای پرانتزی با افزایش سن بدتر میشود؟

همان طور که قبلا اشاره شد، پای پرانتزی نوزادان زیر سه سال طبیعی می باشد و با رشد آنها به مرور این مشکل خود به خود برطرف می گردد. در برخی از مواقع ممکن است عکس این مسئله وجود داشته باشد و نه تنها پاها اصلاح نشوند، بلکه اندازه فاصله بین زانوها نیز بیشتر شود. در این شرایط بهتر است به پزشک مراجعه شود تا مانع از رشد بیشتر اختلال گردد. در سنین بزرگسالی نیز ممکن است بخاطر آرتروز و ساییده شدن غضروف ها پاها تغییر شکل دهند که با جراحی، تجویز دارو و کفش های طبی می توان این مشکل را رفع نمود.

آیا آرتروز باعث ایجاد پای پرانتزی میشود؟

آرتروز که با افزایش سن شایع می گردد، بر مفصل داخلی زانو اثر دارد و ادامه پیدا کردن این مشکل در فرد باعث پرانتزی شدن پا خواهد شد. لذا پیشنهاد می کنیم، در صورت مشاهده هرگونه علایم آرتروز در پاها بلافاصله به پزشک مراجعه نموده تا اقدامات لازم صورت گیرند. ادونس کلینیک با بهره مندی از تجهیزات کاملا بروز و متخصصین با تجربه یکی از بهترین مراکز ارتز و پروتز در تهران می باشد. این مجموعه خدمات متنوعی از قبیل درمان و اصلاح کف پای صاف در کودکان و بزرگسالان، ارائه انواع کفش های طبی و پروتز پا و غیره را ارائه می دهد. به منظور دریافت نوبت و مشاوره با گروه آرتوز و پروتز دکتر بهنام سلیمانی می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.
 

 

سوالات متداول

آیا می شود بدون جراحی پای پرانتزی را اصلاح کرد؟

جراحی یکی از روش های درمان قوس و انحنا در زانو می باشد که در سنین مختلف و با توجه به درجه و نوع این بیماری و همچنین علت بروز آن و به تشخیص پزشک انجام میشود.

برای درمان پای پرانتزی خفیف از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

 

پای پرانتزی درجات مختلفی دارد و طیفی از خفیف تا شدید را شامل می شود. برای درمان پای پرانتزی خفیف نیازی به جراحی های سخت نیست و می توان بدون جراحی نیز به درمان پرداخت. از جمله روش های درمان پای پرانتزی خفیف مصرف مکمل هاست.از دیگر روش های درمانی برای پای پرانتزی خفیف استفاده از بریس و کفش طبی است. استفاده از بریس با قرار دادن پاها در شکل مناسب و یکدست می تواند در کاهش درد و بهبود پای پرانتزی موثر واقع شود. ماساژ درمانی و ورزش درمانی در بهبود پای پرانتزی خفیف بسیار موثر است.پرسش و پاسخ
 1. سلام اگر پای پرانتزی به صورت ارثی منتقل شود چگونه میتوان جلوگیری کرد برای کودکان

  1. سلام .دفورمیتی پای پرانتزی در هر سنی وجود داشته باشد باید کنترل و برطرف شود چون باعث فرسایش و عوارض جبران ناپذیری خواهد شد از طرفی این عارضه پیشرونده است . در نوزدان تا سن 1/5 سالگی مقداری الگوی ژنوواروم ( پای پرانتزی )وجود دارد که اگر از حد فیزیولوژیک بیشتر باشد آن هم نیاز به درمان دارد .اساس درمان برای پای پرانتزی در هر سنی از طریق درمان های ارتوزی صورت میگیرد .درمان های ارتوزی شامل انواع زانوبندهای مخصوص و کفی های مخصوص زانوپرانتزی خواهد بود .

 1. سلام ببخشید من 19سالمه و پاهام پرانتزی هستن فاصله بین زانوهام 7 سانت هستش چند وقته وقتی روی پاهام وایمیستم بعداز چند دیقه زانوهام درد میگیرن و نمیتونم سر پا وایستم من چطور میتونم پاهام رو درمان کنم؟ و اینکه اصلاح پاهام تأثیر روی قدم هم داره یا خیر؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. با استفاده از زانوبندهای مخصوص سه نقطه فشار قابل کنترل و اصلاح هست .انواعش در کلینیک ارایه میشه . قطعا تاثیر داره

 1. سلام من ۱۳ ساله هستم و پسرم رفتم دکتر گفتن پاهات پرانتزی داره میشه ولی هرکسی ببینه هنوز مشخص نیست کامل کف پاهامم صافه درد زانو ندارم اصلا یه دکتر گفته عمل با پیچ و مهره یه دکار گفته فیزیوترامی و زانو بند.نمیدونم تصمیم چطور بگیرم عمل کنم یا نکنم میشه راهنماییم کنین لطفا

  1. بستگی به میزانش هست اصولا موارد خ شدید =جراحی موارد خفیف و متوسط بصورت غیر جراحی

 1. سلام ، آیا درجه پرانتزی شدید با دستگاه قابل اصلاح هست یا حتما نیاز به جراحی دارد؟

  1. بله بصورت غیرجراحی قابل اصلاح هست

 1. سلام من ۲۷سالمه و پاهام پارانتزی هستش فاصله‌ی زانوهام ۱۰سانت میشه میخواستم بدونم باعمل درست میشه

  1. سلام .باید به مطب تماس کنید . 02188544009 متخصصین ما شما را راهنمایی میکنند . بله بدون جراحی درمان امکان پذیر هست

 1. من ۳۰ سالم پای پرانتزی دارم آیا بدونه جراحی درمان مشه

  1. سلام .باید با مطب تماس کنید . 02188544009 متخصصین ما شما را راهنمایی میکنند . قطعا بله

 1. سلام من ۱۹ سالمه حدود ۷ سانت زانوهام پرانتزی هستن ولی دردی تو ناحیه زانو ندارم میخواستم بدونم که چجوری میشه بدون جراحی پرانتزی بودن زانوهایم رو برطرف کنم ؟

  1. بایستی حضوری تشریف بیارید با روش های غیرجراحی امکان پذیره

پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید
آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com