کاربرد کفی CNC

کاربرد کفی CNC

سرفصل های این مقاله:

  • کفی CNC
  • آشنایی با کاربرد کفی CNC
  •  کفی مخصوص دویدن
  • مراحل تولید کفی های سی ان سی
  •  مزایای کفی سی ان سی

 

کفی CNC

قبل از بررسی کاربرد کفی CNC  به تعریف و نحوه ساخت آن می پردازیم. امروزه از تکنولوژی سی ان سی به شکل گسترده در ساخت محصولات پزشکی بهره گرفته می شود. از جمله رشته ‌هایی که این فناوری در آن بسیار مفید و کاربردی است، ساخت ابزار ارتوپدی و نیز پروتزها می‌ باشند. به‌ طور کلی تولید دستی این محصولات به مهارت، زمان و تجربه زیادی نیاز دارد.

تکنولوژی سی ان سی سبب کاهش هزینه‌ های تولید می‌ شود. متخصصین در مراکز توانبخشی با بهره‌گیری از این فناوری می ‌توانند شکل دقیق پای شما را اندازه گرفته و کفی مناسب برای شما را طراحی کنند. به عبارتی هر جفت ارتز با مشخصات شما و برای شما طراحی می گردد. با این فناوری مشخص می ‌شود که چه قسمتی از پای شما نیاز به پشتیبانی اضافی دارد. در نهایت پس از ساخت ارتز تنظیمات نهایی روی آن صورت می گیرد و مناسب برای شرایط پای شما می‌ شود.

 

کاربرد کفی cnc - ادونس کلینیک

 

 آشنایی با کاربرد کفی CNC

 استفاده از کفی سی ان سی سبب راحتی بیشتر در هنگام راه رفتن و کاهش آسیب به پاها می شود. در ادامه با کاربرد کفی CNC  بیشتر آشنا می شویم.

خارپاشنه

 به رسوبات برجسته و کوچک از جنس کلسیم که در حوالی پایه استخوان پاشنه به وجود می ‌آیند خار پاشنه گفته می ‌شود. خار پاشنه سبب التهاب بافت نرم اطراف پاشنه می گردد.

بونیون

یک مورد دیگر از کاربرد کفی CNC  کمک به درمان بونیون می باشد.  به تغییر شکل انگشت ‌شصت بونیون گفته می ‌شود. بونیون با توده استخوانی دردناک همراه بوده و معمولا در مفصل پایه انگشت به وجود می آید.

آتل شین Shin Splint

آتل یا اسپلنت شین از ابزارهای کمکی مشترک در دوندگان به شمار می ‌رود. به عبارتی یک اصطلاح عمومی بوده که از آن جهت توصیف حساسیت یا درد حاصل از ورزش در قسمت درونی ساق پا استفاده می‌ شود. البته عموما به شکل مرکزی و در امتداد جلوی ساق پا احساس می ‌گردد.

 انگشت های چکشی

 به تغییر شکل سه انگشت میانی که با درد همراه است انگشتان چکشی گفته می ‌شود. به طوری که انگشتان پا همیشه خم هستند. این اتفاق می‌ تواند با اندکی انعطاف پذیری در مفصل همراه باشد یا محکم و سفت باشد. به طوری که مفصل از حالت ترازو خارج گشته و انگشت قدرت حرکت نداشته باشد.

 ورم کردن کف پا

اصلاح ورم کف پا یا درمان آن نیز از موارد کاربرد کفی CNC می باشد. یکی از رایج ترین درد های پاشنه پا ورم کف پا می باشد. ورم کف پا زمانی اتفاق می ‌افتد که ربات فاشیا در کف پا دچار پارگی در بافت گردد. این درد معمولا در زمان بلند شدن بیشتر می ‌شود.

 

کاربرد کفی cnc - ادونس کلینیک

 

سزاموئیدیت

سزاموئیدیت غالبا با درد در انگشت شست پا مشخص می ‌شود. به طور کلی به خاطر التهاب دو استخوان ریز به اسم استخوان سزاموئید این وضعیت به وجود می ‌آید. کار این استخوان ها دور نگه داشتن تاندون ها از مفصل انگشت شست می باشد.

 سندروم درد پاتلوفمورال

 این سندروم دردی مبهم و شدید در اطراف کلاهک و نیز جلوی زانو ایجاد می‌ کند. این درد یکی از رایج ترین آسیب ها در حین دویدن می باشد. البته سایر افراد نیز به خصوص کارمندان دفتری پشت میز نشین می ‌توانند از آن رنج ببرند.

 متاتارسالژیا

توصیف متاتارسالژیا معمولا مثل راه رفتن با پای برهنه روی سنگ ریزه می باشد. یک بیماری خاص به حساب نمی ‌آید. اما می ‌تواند نشانه‌ ای از سایر مشکلات باشد. نشانه آن نیز درد در قسمت زیرین استخوان های متاتارس می باشد.

 اختلال در عملکرد قسمت پشتی استخوان درشت نی

قسمت پشتی استخوان درشت نی یا همان قسمت خلفی تیبیالیس، استخوان های داخل پا را به عضله ساق پا متصل می ‌نمایند. این تاندون سبب پشتیبانی از پا در هنگام راه رفتن می شود. در حین فعالیت این درد تشدید می‌ شود. در صورت عدم درمان، می ‌تواند منجر به صافی کف پا در فرد گردد.

 کفی مخصوص دویدن

یک کاربرد کفی CNC  نیز در فعالیت‌ های ورزشی مثل دویدن و اسکی می باشد. به طور معمول دونده ها از جمله کاربران با سایش بالا هستند. استفاده از کفی های سی ان سی برای ورزشکاران دارای مزایایی است از جمله:

 تعادل بهتر، قدرت بیشتر، کنترل حمایتی بهتر، ماندگاری طولانی تر.

 

کاربرد کفی cnc - ادونس کلینیک

 

 مراحل تولید کفی های سی ان سی

با کاربرد کفی CNC  تا حدودی آشنا شدیم. اما ببینیم مراحل ساخت این کفی ها چگونه است.

 در مرحله اول اسکن سه بعدی از کف پای شخص صورت می‌گیرد.

 سپس تحلیل و ساخت کفی سی ان سی مخصوص پای بیمار به ‌شکل مجازی صورت می‌گیرد.

 در مرحله بعد با استفاده از جی کد فایل مجازی تبدیل به کفی سه بعدی طبی می‌ شود. تبدیل فایل مجازی به فایل حقیقی یا همان کفی سه بعدی طبی توسط دستگاه سی ان سی صورت می‌ گیرد.

استفاده از کفی های سی ان سی برای هر فرد متناسب با سن و استخوان بندی و صاف بودن کف پا انجام می‌ شود. استفاده از کفی های غیر استاندارد و بدون مشورت پزشک درد و خستگی پاها را افزایش می دهد. طبق مطالعات حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد از افراد کشور دارای کف پای صاف هستند. این افراد باید از کفش های طبی مخصوص استفاده نمایند.

 مزایای کفی سی ان سی

همانطور که می دانیم امروزه پزشکان به جای استفاده از قالب های فیزیکی و گچ از اسکن دیجیتال استفاده می کنند. استفاده از کفی های CNC دارای مزایایی است. از جمله:

 تمیز بودن روش

 روش سی ان سی روشی تمیز است. در این روش از اسکن دیجیتال استفاده شده و هیچ ظرفی گچی یا کثیف نمی شود.

سرعت کار

 در این روش می توان قالب مخصوص پا را در عرض چند ثانیه داشت. بنابراین همانند روش های سابق نیاز به صبر کردن برای خشک شدن گچ نداریم.

 آسان بودن

 استفاده از این روش حتی برای افراد تازه کار آسان می باشد.

 دقت زیاد

 هیچ نسخه ‌ای در این روش مانند نسخه دیگر نخواهد بود. به عبارتی نسخه هر فرد منحصر به او می باشد.

سودآور بودن

در این روش نیاز به قالب کمتر و ذخیره کمتر می باشد. بنابراین هزینه های کلی کاهش می یابد.

سوالات متداول

کاربرد کفی cnc در درمان بونیون چیست؟

یک مورد دیگر از کاربرد کفی CNC  کمک به درمان بونیون می باشد.  به تغییر شکل انگشت ‌شصت بونیون گفته می ‌شود. بونیون با توده استخوانی دردناک همراه بوده و معمولا در مفصل پایه انگشت به وجود می آید.

سندروم درد پاتلوفمورال چیست؟

 این سندروم دردی مبهم و شدید در اطراف کلاهک و نیز جلوی زانو ایجاد می‌ کند. این درد یکی از رایج ترین آسیب ها در حین دویدن می باشد. البته سایر افراد نیز به خصوص کارمندان دفتری پشت میز نشین می ‌توانند از آن رنج ببرند.پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید

با ما در تماس باشید
آدرس

تهران-خیابان قائم مقام فراهانی ، روبروی بیمارستان تهران کلینیک ،نبش کوچه چهارم،ساختمان پزشکان 179 ،پلاک 145، طبقه همکف ،واحد1

ایمیل

Soleymani_Behnam@yahoo.com